Vedení ČSSD posvětilo koaliční smlouvu, konečné slovo má výkonný výbor | E15.cz

Vedení ČSSD posvětilo koaliční smlouvu, konečné slovo má výkonný výbor

Zleva předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
Zleva předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předsednictvo ČSSD dnes jednomyslně podpořilo koaliční smlouvu s hnutím ANO a KDU-ČSL. Doporučilo stranickému ústřednímu výkonnému výboru, aby ji v sobotu schválil bez vnitrostranického referenda. Vedení sociální demokracie schválilo povolební postup předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky a souhlasilo s tím, aby ČSSD za daných programových podmínek vstoupila do vlády. Předsednictvo doporučilo, aby tato usnesení potvrdil ústřední výkonný výbor.

„Je to, myslím, jasný a srozumitelný signál vůle dokončit jednání o sestavení nové vlády,“ uvedl šéf ČSSD. Při zhruba půldruhé hodiny trvající debatě členů předsednictva o dohodě podle něho zněla i kritika jejích některých částí. Rozhodnutí ústředního výboru nechtěl Sobotka předjímat.

Předsednictvo doporučilo výboru, aby o vstupu ČSSD do vlády rozhodl a nebylo vnitřní referendum. Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka je potřeba postupovat co nejrychleji i kvůli krokům vlády v demisi Jiřího Rusnoka. Zaorálek zmínil odměny na ministerstvech v objemu 180 milionů korun a uvedl, že nynější kabinet jde ve stopách předchozí koaliční vlády. „Rozsah odměn je nepřiměřený a těžko odůvodnitelný,“ řekl.

Verdikt dnešního předsednictva se očekával. Obecně se předpokládá, že koaliční smlouvu schválí i ústřední výkonný výbor, který čítá kolem 180 lidí.

Jde zatím o programovou část dohody. Lidovci ji budou projednávat v neděli, hnutí ANO zkraje příštího týdne. Příští týden by měla začít jednání předsedů stran o rozdělení resortů a o personálním obsazení kabinetu. Lidovcům se nelíbí, že by jim měla podle prvotního návrhu připadnout jen dvě křesla. Sobotka je ohledně jejich nedělního jednání optimistický, KDU-ČSL prý prosadila řadu svých priorit. „Je to každopádně suverénní rozhodnutí lidovců,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video