Veřejných stavebních zakázek je víc, jejich hodnota ale stagnuje | E15.cz

Veřejných stavebních zakázek je víc, jejich hodnota ale stagnuje

Veřejných stavebních zakázek je víc, jejich hodnota ale stagnuje
stavba
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Stát a veřejná správa za letošní tři čtvrtletí zadaly zhruba o 19 procent stavebních zakázek víc než za stejné období roku 2011. Hodnota zadaných tendrů ale stagnovala na 84,8 miliardy korun. Ve srovnání s konjunkturálním rokem 2009 byla hodnota zakázek nižší o 44 procent. Vyplývá to z analýzy, kterou poskytla inženýrská a poradenská společnost ÚRS Praha.

„Data o zadaných veřejných zakázkách za leden až září 2012 dokladují stagnaci poptávky veřejného sektoru po stavebních pracích,“ řekl ředitel pro inženýrskou činnost ÚRS Praha Zdeněk Kunc.

Jediným směrem výstavby, který od ledna do konce září vykázal pokles počtu zakázek, a zároveň největší propad jejich hodnoty, byly bytové stavby. Jejich hodnota klesla přibližně o 38 procent na 1,3 miliardy korun.

Zakázky na inženýrské stavby kopírovaly trend naznačený celkovými čísly. Počet zadaných staveb se v inženýrském stavitelství sice za prvních devět měsíců zvýšil o 34 procent, jejich hodnota ale klesla asi o sedm procent. Zakázky z inženýrského stavitelství tvoří významnou část tržeb většiny velkých stavebních firem.

Nejvíc zakázek získal od začátku roku Metrostav. Vyhrál tendry za 3,4 miliardy korun, z dalších 5,5 miliardy bude mít podíl na základě sdružení s jinými firmami.

Daniel Weinhold: Česku by se hodil centrální zadavatel zakázek

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!