Vláda schválila zrychlené vydání pracovního povolení pro pět set Ukrajinců | E15.cz

Vláda schválila zrychlené vydání pracovního povolení pro pět set Ukrajinců

Cizinci čekající na zkoušku z českého jazyka na chodbě obchodní akademie v Hradci Králové
Cizinci čekající na zkoušku z českého jazyka na chodbě obchodní akademie v Hradci Králové
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda souhlasí s návrhem na získání 500 technických specialistů z Ukrajiny pro české podniky. Nabídne jim rychlejší cestu k pracovnímu povolení. Jde o pilotní projekt, pokud se osvědčí, nabídne Česko zjednodušení vízového postupu i dalším profesím.

„V první fázi půjde především o velmi kvalifikované pracovníky, kterých se v České republice nedostává. Obsadí ale pouze ty pozice, které budou více než 30 dní v nabídce na trhu práce a nebude o ně zájem,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Doplnil, že vláda současně vyhodnotí další požadavky zaměstnavatelů, tak aby naplnila jejich poptávku po pracovnících, protože kvalifikovaná pracovní síla je základním předpokladem pro konkurenceschopnost zaměstnavatelů.

Ministryně práce a sociálních věci Michaela Marksová (ČSSD) zároveň zpracuje analýzu volných pracovních míst a struktury nezaměstnaných, kteří jsou evidováni Úřadem práce. „Naší dlouhodobou snahou je obsazovat volná pracovní místa nezaměstnanými za pomoci rekvalifikací a dalších nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti,“ zdůraznil předseda vlády.

Projekt by se případně mohl rozšířit do dalších zemí, například Uzbekistánu a Mongolska, kde zájem o české pracovní karty také převyšuje možnosti konzulátů.

Povolení i po méně kvalifikované

Svaz průmyslu a dopravy postup vlády vítá, ocenil by nicméně, kdyby se zjednodušení vydávání pracovních povolení rozšířilo i na středně a nízkokvalifikované zaměstnance. Podobného mínění je i Hospodářská komora ČR. Podle ní by se projekt měl primárně zaměřit na pracovníky s výučním listem nebo vyučené s maturitou, kteří firmám chybí.

„Vzhledem k tomu, že ekonomika České republiky v poslední době významně roste, nedostatek pracovních sil v oblasti dělnických profesí může vygradovat v opravdu velký problém a právě ukrajinští pracovníci by mohli tuto pomyslnou díru na českém pracovním trhu vyplnit,“ sdělila viceprezidentka komory Irena Bartoňová Pálková.

SPD iniciativu vlády vítá

Svaz průmyslu a dopravy postup vlády vítá, ocenil by nicméně, kdyby se zjednodušení vydávání pracovních povolení rozšířilo i na středně a nízkokvalifikované zaměstnance. Odbory naopak s novým systémem nesouhlasí. Podle nich už nyní mohou zahraniční experti získat zaměstnanecké karty. O novém systému chtějí odbory jednat se zástupci vlády a zaměstnavatelů na příští tripartitě.

Poptávka českých firem po odborně vzdělané pracovní síle roste. Kvůli hospodářskému růstu a snižující se nezaměstnanosti mají podniky problém najít dostatek nových zaměstnanců. Za rok přibylo 100 tisíc nových pracovních míst. S nedostatkem lidí se potýkají zaměstnavatelé zvlášť v dělnických profesích.

Ukrajinci jsou se Slováky nejpočetnější skupinou cizinců žijících v Česku, k letošnímu září jich zde žilo podle údajů Českého statistického úřadu přes 105 tisíc. Od roku 2009, kdy jich v Česku bylo až 134.000, jejich počet klesá.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video