Vláda zváží zpřísnění opatření od pátku. Rozhodne ve středu

Premiér Andrej Babiš, ministr zdravotnictví Jan Blatný a vicepremiér Karel Havlíček

Premiér Andrej Babiš, ministr zdravotnictví Jan Blatný a vicepremiér Karel Havlíček Zdroj: ČTK

Ministr zdravotnictví Jan Blatný
2
Fotogalerie

Případný návrh na přesun do páté úrovně opatření protiepidemického systému PES projedná vláda ve středu. Pokud zpřísnění ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) s ohledem na vývoj epidemie navrhne, opatření by se měla upravit s účinností od pátku 25. prosince, řekl po jednání vlády novinářům. Podle Blatného pokračuje nárůst počtu nově diagnostikovaných lidí s novým koronavirem, což je částečně i důsledek plošného testování.

Blatný uvedl, že situace v nemocnicích je zatím stabilní, nejvíc zatížená jsou zařízení v Moravskoslezském kraji. "Protože zatím trvá disproporce mezi nárůstem v nemocnicích a nárůstem počtu nově diagnostikovaných, navrhl jsem, aby definitivní rozhodnutí, zda dojde k přechodu do pátého stupně, padlo až ve středu," uvedl. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) s tímto postupem souhlasila i koaliční ČSSD. Blatný by navrhoval platnost zpřísněných opatření od 25. prosince.

Blatný dodal, že pravidla pro pátý stupeň tabulky PES jsou striktně daná. Prodává se například jen základní zboží a ve školách funguje jen distanční výuka s výjimkou první a druhé třídy základních škol. Kvůli tomu, že účelem je především výrazně omezit pohyb lidí, by neměly být v opatřeních výjimky. "Není cílem zde modelovat nějaké výjimky," uvedl. Doba mezi vánočními svátky a Novým rokem podle Blatného k omezením podobného typu vybízí.

Pátý stupeň podle matice opatření znamená oproti čtvrté úrovni omezení shromažďování ze šesti osob na dvě a prodloužení zákazu nočního vycházení o dvě hodiny na dobu od 21:00 do 04:59. Ve stejnou dobu musí být také zavřená výdejní okénka restaurací. Ve čtvrtém i pátém stupni se počítá jen s nákupy základních potřeb a výdejem zboží objednaného přes internet.

Rizikové skóre PES zůstává čtvrtý den v řadě na 76 bodech, tedy na spodní hranici nejvyššího stupně epidemické pohotovosti. Mírnějšímu čtvrtému stupni odpovídá situace pouze v Praze, Jihočeském a Jihomoravském kraji. Nejhorší situace, měřeno indexem PES, je v Moravskoslezském kraji, který má 90 bodů ze 100.