Vládu čeká střet o důležité zákony, které v koalici budí vášně | E15.cz

Vládu čeká střet o důležité zákony, které v koalici budí vášně

Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: CTK
Jana Havligerová

Jana Havligerová

Vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL podle premiéra Sobotky už půldruhého roku úspěšně naplňuje programové prohlášení a závazky z koaliční smlouvy. Vládě se podařilo připravit a prosadit řadu důležitých zákonů, díky kterým se daří zlepšovat situaci v zemi. Celé to Sobotkovo shrnutí zní téměř jako selanka.

Stav, s nímž je předseda vlády tak spokojen, by každopádně rád udržel po celé volební období – navzdory tomu, že v koalici není stav ani zdaleka tak ideální, jak líčí. Hned po letních prázdninách ji čeká mela ve sněmovně. Na řadu totiž přijdou zákony, které vzbuzují vášně i uvnitř koalice.

Jedním z nich je novela volebního zákona. Marketing, podprahová hesla, absence anebo potlačení volebního programu. To je už delší dobu podoba volebních kampaní. Nehledě na typ voleb, i když nejzřetelnější je tento trend u voleb sněmovních, v nichž se rozhoduje, kdo bude vládnout zemi.

Proti diktátu peněz

Stranické útraty na masivní kampaně neúnosně rostou i původ financí se obtížně kontroluje. Učinit přítrž počínání, které někteří politici považují za nekalou soutěž, by měla právě novela volebního zákona.

Nový návrh má sice platit až od roku 2017, rozbuškou ve vládní koalici se však může stát už v současné době. S některými novými paragrafy nesouhlasí především hnutí ANO, jeho šéf novelu nazývá lex Babiš. Svým způsobem má ministr financí pravdu.

Podle sociálně demokratických politiků je cílem změn obrana demokratického systému před diktátem peněz. Přeloženo, mají ztížit situaci subjektům, které do volební soutěže vstupují s téměř neomezeným balíkem financí. Což je díky předsedovi–miliardáři právě případ hnutí ANO. Navíc, po posledních sněmovních volbách vznikla netypická situace.

Pravicové strany ODS a TOP 09 hrají marginální úlohu, klasický politický střet na ose koalice-opozice se tak odehrává čistě na vládní úrovni, právě mezi sociální demokracií a hnutím ANO. Pravidelná odpověď lídra hnutí ANO na jakoukoli kritiku zní: Já z té vlády mohu odejít. Anebo – když se vám to nelíbí, tak jděte vy, kritici.

Ústupky kvůli rozpočtu

Pro sociální demokraty ovšem možnost vyvolání předčasných voleb představuje noční můru. A absolutní prioritou letošního podzimu pak je pokud možno hladké prosazení státního rozpočtu na příští rok. Rovněž proto jsou socialisté ochotni v některých záležitostech ustoupit.

Nehledě na to, jak se kdo na novelu volebního zákona dívá, fakt je, že v českém prostředí zákon či zákony, které by předvídaly politika s tak velkou koncentrací moci, jakou má Babiš, chybí.

Stejně jako paragrafy, které by pohyb peněz kolem politických stran zprůhlednily. Každá změna k transparentnějšímu financování partají je dobrá a ustupovat z verze, kterou posvětila vláda, by socialisté a lidovci pod tlakem ANO neměli.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.