Volby by nyní vyhrálo ANO, tradiční pravice výrazně ztrácí | E15.cz

Volby by nyní vyhrálo ANO, tradiční pravice výrazně ztrácí

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sněmovní volby by nyní vyhrálo hnutí ANO s 25,5 procenta hlasů oproti druhé ČSSD s 21 procenty. Třetí by skončili komunisté s 15 procenty a do dolní komory Parlamentu by se dostaly ještě TOP 09, ODS a KDU-ČSL. Vyplývá to z červencového průzkumu agentury Median. Oproti předchozímu průzkumu z června se výsledky výrazněji nezměnily.

Některé průzkumy z posledních týdnů uvádějí, že sociální demokraté snížili náskok ANO ve volebních modelech, podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění by dokonce ČSSD hnutí ANO předstihla. V modelu Medianu se ale odstup sociálních demokratů na vedoucí ANO oproti červnovému či květnovému průzkumu příliš nezměnil. Posuny v zisku hlasů oproti červnu jsou u všech stran na úrovni statistické odchylky.

Červenec přinesl zastavení poklesu podílu hlasů pro ČSSD, který se v červnu snížil z květnových 22 na 19,5 procenta, což bylo podle Medianu nejméně od jara 2014. Za červnovým snížením podpory stál pravděpodobně tehdejší spor ve vládě kolem reorganizace policie, která spadá pod ministerstvo vnitra vedené sociálním demokratem Milanem Chovancem.

Do Sněmovny by se podle červencových výsledků dostalo šest politických stran. TOP 09, ODS a KDU-ČSL za vedoucí trojicí výrazně zaostávají. Ve srovnání s třetími komunisty by TOP 09 a občanští demokraté získali téměř o polovinu menší podíl hlasů, shodně 8,5 procenta. Lidovci se s šesti procenty jen těsně drží nad pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do dolní komory.

Za dveřmi Sněmovny by podle Medianu skončili piráti s 3,5 procenta hlasů, zelení se třemi procenty a svobodní se 2,5 procenta. Pouze dvě procenta by získal Úsvit - Národní Koalice, který nyní zastoupení ve Sněmovně má. Piráti, zelení, svobodní nebo Svoboda a přímá demokracie však podle Medianu mají potenciál k dosažení pěti procent.

Pouze 43 procent dotázaných bylo pevně rozhodnuto, zda se voleb zúčastní a jakou stranu zvolí. „Preference se tak před volbami či při velkých kauzách mohou poměrně výrazně měnit,“ sdělil Daniel Prokop z Medianu.

Průzkum prováděla agentura Median od 4. července do 4. srpna. Zúčastnilo se ho 1241 obyvatel České republiky starších 18 let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video