Vrací se daňové slevy pro pracující důchodce i na děti | E15.cz

Vrací se daňové slevy pro pracující důchodce i na děti

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pracující důchodci budou od příštího roku opět moci uplatňovat slevu na dani, rozhodla vláda. Kabinet schválil i zvýšení slev za druhé a třetí dítě o 200 a 300 korun měsíčně a dvoumilionový strop pro uplatňování výdajových paušálů pro živnostníky.

„Rušíme tím daňový balíček, který kdysi protlačila Parlamentem Nečasova vláda. Znamenal zvýšení daňového zatížení pro celou řadu občanů včetně zaměstnanců,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Slevy na dani pro důchodce a zvýšení slev pro děti vyplývají z koaliční dohody. Pracující důchodci si budou moci podle normy od příštího roku opět činit nárok na slevu 24 840 korun ročně.

V případě slev na děti je dnes možné na každé dítě odečíst z daní 13 404 korun ročně, tedy 1117 korun měsíčně. Například koaliční lidovci požadují další růst slevy až na druhé dítě o 500 korun a na třetí a každé další o 900 korun v roce 2017. Ministerstvo financí k tomu ovšem uvedlo, že tento návrh bude možné zapracovat až do další novely zákona o dani z příjmů, jejíž účinnost chystá od roku 2016.

Pro živnostníky se podle návrhu nemají měnit procenta pro výpočet daňových paušálů, změna pouze stanovuje maximální částku, kterou lze v rámci výdajových paušálů uplatnit, uvedl Sobotka. To se týká paušálů ve výši 60 i 80 procent.

Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka ale ještě není diskuse kolem výdajových paušálů definitivně uzavřená. Lidovci podle něj dnes nechtěli blokovat dnešní jednání. Pokud ale má být vrácena sleva na dani pro pracující důchodce, budou požadovat pro živnostníky slevu na děti a manželku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.