Význam vzniku Československa přetrvává do dneška, řekl k výročí slovenský prezident Kiska | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Význam vzniku Československa přetrvává do dneška, řekl k výročí slovenský prezident Kiska

ČTK

Význam vzniku Československa (ČSR) v roce 1918 přetrvává do dneška, Slovensko tehdy získalo nejen jasné hranice, ale i příležitost budovat politické, vzdělanostní a kulturní instituce. Slovenský prezident Andrej Kiska to napsal v prohlášení k dnešnímu 99. výročí založení společného státu Čechů a Slováků. Oficiální oslavy výročí vzniku ČSR se na Slovensku nekonají, na tradiční vzpomínkové shromáždění přišly do centra Bratislavy desítky lidí.

"Nový stát nevymyslely vítězné mocnosti. Na mapu poválečné Evropy ho zakreslily díky dlouhodobému úsilí o svobodu a nezávislost, které bylo společným dílem domácích vlastenců a politiků, slovenských a českých krajanů v Americe i legionářů bojujících v Rusku," uvedl Kiska.

Zápas o vznik Československa se podle Kisky spojuje s nenahraditelným státníkem Tomášem Garriguem Masarykem, charismatickým Milanem Rastislavem Štefánikem a nesmírně pracovitým Edvardem Benešem.

Pražský Vítkov si připomněl výročí založení Československa

Hlava slovenského státu připomněla, že zástupci slovenského národa se ke společnému státu přihlásili deklarací z 30. října 1918.

"Nevídaným tempem se rodila vzdělaná střední třída, do veřejného života vstupovali starostové, primátoři, hejtmani, ministři, novináři, podnikatelé, rozvíjela se občanská společnost. Značka Československo vzbuzovala respekt, byli jsme ostrovem demokracie ve střední Evropě," uvedl Kiska k vývoji v ČSR.

Dvacet let existence první ČSR, která se rozpadla před druhou světovou válkou, bylo podle Kisky příliš krátkou dobou na vyřešení řady problémů. "Nejprve jsme na prahu druhé světové války ztratili stát a po jeho obnovení jsme v roce 1948 ztratili jeho nejdůležitější charakteristiku - demokracii," poznamenal Kiska k poválečnému obnovení Československa, ve kterém se k moci dostala komunistická strana.

Magda Vašáryová: Mladí lidé dnes mohou být déle dětmi. Snad nezapomenou převzít odpovědnost

Slovensko má podle Kisky důvod vzpomínat na vklad, který do jeho rozvoje vnesl společný stát Čechů a Slováků, jež se po politických a společenských změnách jako výsledku pádu komunistického režimu v roce 1989 později rozpadl. Od roku 1993 fungují ČR a Slovensko jako samostatné státy.

Stejně jako po minulé roky i dnes se k výročí vzniku ČSR uskutečnilo u památníku československé státnosti a sochy T. G. Masaryka ve slovenské metropoli vzpomínkové shromáždění, které pořádají čeští krajané, zástupci dalších organizací či politici. Součástí akce tradičně bylo kladení věnců a kytic.

Firmu slovenského prezidenta Kisky prověřuje daňový úřad

"U zrodu Československa jednoznačně stála touha po demokracii a občanských svobodách," řekl v projevu zástupce české velvyslankyně na Slovensku Pavel Sladký. Poukázal také na výjimečné vztahy mezi Slovenskem a ČR i téměř 25 let po rozdělení československé federace.

Den vzniku ČSR si Slovensko na rozdíl od České republiky státním svátkem nepřipomíná. S návrhem povýšit na Slovensku 28. říjen z památného dne na státní svátek část slovenské opozice neuspěla ve sněmovně naposledy letos v září.

Vznik Československa: 14 dnů, jež předcházely 28. říjnu 1918 >>>

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!