VZP propustí 800 lidí, chce se přiblížit konkurenci | E15.cz

VZP propustí 800 lidí, chce se přiblížit konkurenci

VZP
VZP
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zhruba 800 lidí chce do konce příštího roku propustit Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), píše server Aktuálně.cz. Důvodem je špatná ekonomická situace. Pojišťovna také nabízí méně peněz nemocnicím, a jednání s lékaři o cenách péče na rok 2012 proto zkrachovala.

Pojišťovnu má do 12 měsíců opustit zhruba dvacet procent zaměstnanců, ještě do konce letošního roku přijde o práci 450 lidí. Další budou propuštěni v průběhu příštího roku a zvažuje se slučování krajských poboček.

„Cílem je, aby na jednoho zaměstnance připadlo nejméně 1700 pojištěnců, čímž se VZP přiblíží v tomto parametru zaměstnaneckým pojišťovnám,“ napsal ředitel pojišťovny Pavel Horák svým podřízeným v dopise, který má server k dispozici. Tím má pojišťovna v následujících letech ušetřit zhruba 430 milionů korun.

VZP a další zdravotní pojišťovny nabízejí nemocnicím na příští rok o pět procent méně peněz na péči než letos, ačkoli očekávají, že na pojistném vyberou o dvě procenta víc. Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod sdělil, že víc platit nemohou. Lékaři a nemocnice se kvůli tomu se zdravotními pojišťovnami nedohodli na cenách péče na rok 2012. Rozhodnout o nich bude muset až ministerstvo zdravotnictví.

Pokud nemocnice chtějí mít na platy, musejí podle VZP zrušit poloprázdná lůžková oddělení a převést část péče do ambulancí. Je to trend moderní medicíny a žádají to prý i pacienti. „Nelze tolerovat provoz nemocničních oddělení, kde je 20 lůžek a leží tam čtyři až pět pacientů, nebo provoz porodnic, kde se v průměru narodí méně než jedno dítě denně. Přesto je tam personál v plném počtu,“ zdůraznil Rod.

Pojišťovna slíbila nemocnicím, že i když zruší nadbytečná lůžka a posílí levnější ambulantní složky, platby za léčení jim nesníží. Nemocnice tak získají peníze na zvýšení platů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video