Za slevy v dopravě už stát zaplatil téměř tři miliardy | E15.cz

Za slevy v dopravě už stát zaplatil téměř tři miliardy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Slevy pro studenty a důchodce ve veřejné dopravě letos v prvním pololetí stály 2,83 miliardy korun. Nejvíce stát zaplatil za měsíc květen, kdy kompenzace dopravcům činily více než 527 milionů korun. Nejvíce vyfakturovaly České dráhy, které za slevy dostaly 1,23 miliardy korun. Celkově stát od loňského září, kdy slevy začaly platit, zaplatil na kompenzacích kolem 4,75 miliardy korun.

Podle původních plánů státu měly kompenzace vyjít zhruba na šest miliard korun ročně. I přesto, že v květnu i červnu platby překročily půlmiliardovou částku, počítá ministerstvo dopravy s dodržením původně plánovaných nákladů na slevy.

České dráhy, které jsou největším českým dopravcem, tak z letošních kompenzací ukrojily 43 procent z celkově vyplacené částky. Nejvíce dostaly za červen, a to 243 milionů korun. Za státním dopravcem následovala další železniční společnost RegioJet, který za pololetí dostal 179 milionů korun. Z autobusových dopravců nejvíce vyfakturovalo Student Agency s 90 miliony korun, za nímž následovaly jednotlivé regionální podniky Arrivy a ČSAD.

Květen byl zároveň nejnákladnějším měsícem od začátku platnosti slev. Dosud stát nejvíce zaplatil v říjnu, kdy dopravcům vyplatil 512 milionů korun. K této částce se dopravci přiblížili i v červnu, kdy kompenzace za slevy činily více než 511 milionů korun. Naopak nejméně dosud stát zaplatil loni v prosinci, a to 412 milionů korun, což bylo zapříčiněno zejména vánočními svátky.

Studenti do 26 let a senioři nad 65 let mohou od loňského 1. září využívat ve vlacích a autobusech slevu 75 procent z jízdného, kterou loni schválila vláda. Ministerstvo dopravy předpokládá, že slevy celkově vyjdou na šest miliard korun ročně. Peníze na slevy obsahuje i návrh státního rozpočtu pro příští rok.

Slevy platí na všech vnitrostátních dálkových regionálních autobusových a železničních linkách, v integrovaných dopravních systémech a také na linkách městské hromadné dopravy, které zajíždějí za hranice města. V železniční dopravě platí pouze ve vozech druhé třídy. Podle dopravců se po zavedení slev zvýšil počet cestujících v jednotkách procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video