Zájem Iráku o L-159 přetrvává. Problém je prý na české straně | E15.cz

Zájem Iráku o L-159 přetrvává. Problém je prý na české straně

Letouny L-159
Letouny L-159
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Milan Nykodym via Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Irák má stále zájem o koupi bitevníků L-159, na české straně je ale problém mezi ministerstvem obrany a Aerem Vodochody, které by prodej realizovalo. Alespoň to tvrdí irácký velvyslanec v Praze Husajn Mualla. Podle ministerstva obrany se úřad rozchází s Aerem v pohledu na cenu za některé stroje.

„Jednání stále pokračují. Iráčané stíhačky stále chtějí koupit, ale je nějaký technický problém mezi českou společností a českou vládou, ne na irácké straně,“ uvedl irácký diplomat Husajn Muallavel.

Podle mluvčího ministerstva obrany Petra Medka se obrana a Aero zatím neshodly na ceně za letadla, která armáda používá a která by měla být součástí kontraktu. Bližší podrobnosti ale odmítl sdělit.

Bagdád by chtěl získat 14 českých strojů, z nichž 11 je dlouhodobě uložených a tři jsou v provozu. „Jednání (s ministerstvem) zatím probíhají a probíhající jednání nebudeme komentovat,“ řekl k tomu prezident Aera Ladislav Šimek.

Dorazí piloti

Bez ohledu na tyto komplikace je Irák podle Mually v nepřetržitém kontaktu s českou stranou a na pořízení L-159 se připravuje. V nejbližších dnech by podle něj měli do Aera dorazit iráčtí piloti a příští týden pojede do Bagdádu blíže neupřesněný ředitel Aera Vodochody. „Obě dvě věci z bezpečnostních důvodů nebudeme komentovat,“ nechtěl být konkrétní ani Šimek.

Ministr obrany Martin Stropnický před časem k jednáním s Iráčany uvedl, že je ztěžují současné nepokoje v zemi. Mualla je ale přesvědčen, že konflikt mezi vládními silami a islámskými radikály vliv na dokončování kontraktu nemá.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video