Zájem o MHD v Praze roste. Cena roční Lítačky zůstane stejná | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Zájem o MHD v Praze roste. Cena roční Lítačky zůstane stejná

ČTK

Praha nebude zdražovat roční kupon MHD. Cena ročního jízdného zůstane 3650 korun. Vyplývá to z materiálu, který mají v úterý schválit pražští radní. Důvodem zachování ceny je zvyšující se zájem obyvatel o MHD. V loňském roce zaznamenal dopravní podnik a Praha tržby za roční kupony ve výši 2,21 miliardy korun, o rok dříve to bylo 2,2 miliardy. Kupon zlevnilo město v roce 2015 z původních 4750 korun. Zlevnit má pro děti a seniory jízdenka MHD přikupovaná k jízdence na vlak.

"V současné době zaznamenáváme stále nárůst poptávky po veřejných službách v přepravě cestujících na území hlavního města," píše se v dokumentu, který mají radní schválit.

Loni si zlevněný roční kupon zakoupilo 348 444 lidí, v roce 2015 to bylo 121 644 lidí. Další část cestujících si ale na rok 2015 zakoupila kupon za původní cenu, pořizovali si je ještě předtím, než město oznámilo zlevnění. Tržby z ročního jízdné se zvýšily na zmíněných 2,21 miliardy, celkové roční tržby DPP se pohybují okolo čtyř miliard.

Praha kvůli opencard žaluje dva bývalé úředníky, chce po nich přes 20 milionů

Zlevnění ročního kuponu prosadila současná koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), která si jej vepsala do svého programového prohlášení. Platit začal zlevněný tarif od 1. července 2015. Rozhodnutí vedení města tehdy kritizovala opozice.

Radní by měli podle materiálu v úterý rovněž schválit zlevnění pro děti a seniory takzvané jízdenky T+R, tedy zvýhodněné celodenní jízdenky MHD přikoupené k jízdence na vlak. Nyní stojí 70 korun, zlevnit má pro zmíněné skupiny na 35 korun. "Na základě zkušeností z dosavadního prodeje se jedná o produkt, který je výnosově neutrální," píše se v dokumentu. Nyní se prodá takových jízdenek 700 až tisíc měsíčně.

Sdílená kola na Lítačku? Stamilionový tendr nebyl férový, proběhne znovu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!