Zámek Opočno má patřit státu, opět rozhodl soud | E15.cz

Zámek Opočno má patřit státu, opět rozhodl soud

Zámek Opočno
Zámek Opočno
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Renesanční zámek v Opočně na Rychnovsku by měl patřit státu. V dlouholetém sporu tak dnes rozhodl Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou. Dědička původních majitelů Kristina Colloredo-Mansfeldová se vydání zámku domáhá od roku 1991, ale jen na několik let se zámek vrátil do její správy.

Spor vrátil na začátek Ústavní soud, nakonec soudy přiřkly zámek opět státu. Právní zástupce Colloredo-Mansfeldové Tomáš Nahodil se proti rozhodnutí odvolá ke Krajskému soudu v Hradci Králové.

Soudce Ondřej Rott upřesnil, že soud byl vázán výkladem pojmu rasová perzekuce nálezem Ústavního soudu z roku 2004. „Důkazy, které žalobkyně předložila, nemohly vést k závěru, že konfiskace, která proběhla v roce 1942, byla důsledkem rasové perzekuce, jak je vykládána Ústavním soudem,“ řekl dnes novinářům Rott.

Rychnovský soud se případem začal znovu zabývat letos v květnu, poté co Ústavní soud loni v březnu vyhověl stížnosti podané Colloredo-Mansfeldovou a uvedl, že listiny, které žalobkyně předložila, by mohly přinést příznivější rozhodnutí. Následně obnovu řízení povolil rychnovský i hradecký soud.

Zámek Colloredo-Mansfeldům zkonfiskovali v roce 1942 nacisté, po roce 1945 připadl na základě dekretu prezidenta Beneše státu. Mansfeldové se po válce o majetek začali soudit, po nástupu komunistického režimu emigrovali do Rakouska.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video