Zelení musejí zaplatit půl milionu za krádež textu Katapultu ve sloganu | E15.cz

Zelení musejí zaplatit půl milionu za krádež textu Katapultu ve sloganu

Textař skupiny Katapult Ladislav Vostárek
Textař skupiny Katapult Ladislav Vostárek
• 
ZDROJ: CTK/Vit Simanek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Strana zelených by měla zaplatit textaři skupiny Katapult Ladislavu Vostárkovi 500 tisíc korun za užití sloganu "A co děti? Mají si kde hrát?" v předvolební kampani z roku 2010. Nepravomocně o tom dnes rozhodl pražský městský soud. Strana se podle verdiktu také musí omluvit v médiích. Proti rozsudku se lze odvolat k pražskému vrchnímu soudu. Zelení další postup zváží.

Text z písně „Až“ se ve čtyři roky staré kampani objevil například na internetu, v novinách, na autech či zazněl na některých předvolebních mítincích. „Až do současné doby zůstal na jejich internetových stránkách. Je to skutečně smutné, že politická strana ani neví, co má na svých internetových stránkách po dobu čtyř let,“ uvedla při zdůvodnění rozsudku soudkyně Jaroslava Lobotková s tím, že slogany musejí být odstraněny.

Právník a někdejší textař Vostárek tvrdí, že ho použití sloganu v kampani zelených výrazně poškodilo na pověsti. Jako advokát totiž zastupuje klienty z oblasti průmyslu, tedy opačnou zájmovou skupinu než ekology. Od strany chtěl proto omluvu v celostátním deníku Blesk a půl milionu korun. Tomu soud vyhověl.

Zelení podle svého místopředsedy Tomáše Průši počkají na písemné odůvodnění rozsudku, a pak se poradí o dalším postupu. Průša nesouhlasí s tím, že by strana slogan využívala několik let. „Pokud to písemné rozhodnutí bude skutečně v tomto směru, tak si myslím, že to odvolání je skutečně nasnadě,“ řekl

Vostárek chce dát peníze z vítězného sporu na dobročinné účely. U soudu prý chtěl hlavně dokázat, aby si politici nemohli dělat, co chtějí. „To, že vám někdo vezme vaše osobností práva a vy mu napíšete, že s tím nesouhlasíte a on to přesto udělá a vyhrožuje vám trestním stíháním pro vydírání, tak co můžete dělat? Jenom tohle, protože jinak si politici budou dělat, co chtějí,“ řekl. Advokát Strany zelených k soudu nepřišel.

Ani smír ani vyrovnání

Soudkyně se během procesu marně snažila obě strany přimět ke smíru a mimosoudnímu vyrovnání. K tomu prý nedošlo kvůli neshodám o formě omluvy. Zatímco zelení navrhovali písemnou nebo osobní omluvu a stažení zpráv o kampani ze svého webu, Vostárek požadoval omluvu v celostátních i regionálních médiích, která by prý stranu stála statisíce.

Pražský městský soud řešil dva podobné případy v minulosti. V prvním vysoudil textař Jan Krůta na firmě Modrý anděl 150.000 korun za neoprávněné užití sloganu „Říkal si hurikán“ na záchodcích restaurací. Režisérka Marie Poledňáková pak ve druhém získala 20 tisíc korun za užití názvu filmu „S tebou mě baví svět“ v reklamě na oděvy ve vestibulu metra.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video