Zeman dorazil na prohlídku Čapího hnízda. Po areálu ho provedl Babiš | E15.cz

Zeman dorazil na prohlídku Čapího hnízda. Po areálu ho provedl Babiš

Zeman dorazil na prohlídku Čapího hnízda. Po areálu ho provedl Babiš
Andrej Babiš, Miloš Zeman, Ovčáček,
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Prezident Miloš Zeman sdílí názor premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), že politici by si neměli hrát na vyšetřovatele nebo dokonce na soudce. Zeman to řekl při dnešní návštěvě farmy Čapí hnízdo na Benešovsku, jejíž majitel, vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš čelí kritice kvůli podezření ze zneužití evropské dotace na její obnovu.

Společně se Zemanem na farmu přijely i děti, o které se v takzvaných klokáncích stará Fond ohrožených dětí. Babiš oznámil, že klokánkům věnuje milion korun. Podle některých politiků prezident návštěvou schvaluje zneužití dotací.

Čapí hnízdo získalo na svou obnovu padesátimilionovou evropskou dotaci. Prověřuje ji ale Evropský úřad proti podvodům. Prezident kauzu považuje za mediální záležitost a kampaň a váží si prý toho, že se podařilo obnovit polorozpadlý statek. Podle něj by politici měli vyčkat na výsledky vyšetřování a teprve pak mluvit. „Totéž samozřejmě platí pro novináře,“ řekl Zeman, kterého Babiš svezl po farmě v elektrickém vozíku a kromě zvířat mu ukázal na fotografiích jednotlivé etapy historie areálu.

Poslanec za ČSSD Richard Dolejš ale míní, že se Zeman návštěvou farmy dostal na tenký led, protože sám nepočkal na závěry vyšetřování a Babiše v kauze „pokryl vlastním tělem“. Podle Dolejše prezident demonstroval politické spojenectví s Babišem.

Krytí za opuštěné děti

Místopředseda ODS Martin Kupka uvedl, že Zeman dnes vyjádřil souhlas s podezřelými okolnostmi projektu a chtěl nového spojence před lidmi očistit. „Stává se tak první hlavou státu v Evropě, která otevřeně schvaluje podivné zacházení s dotacemi. Bohužel, oba pánové se v boji za očištění Čapího hnízda schovávají za opuštěné děti z klokánků. To je nejen mimořádně populistické, ale především zoufale zbabělé,“ prohlásil Kupka.

Pracovníci z klokánků jakékoliv spojování s politikou odmítli. „Jeli jsme sem na výlet, nejeli jsme nikoho politicky podpořit,“ uvedla sociální pracovnice ze štěrboholského klokánku Petra Vídeňská.

Podle Babiše byla kauza vyrobena na objednávku a připravili ji jeho nepřátelé a bývalí zaměstnanci. „Nebyla tam žádná korupce, nikdo se neobohatil, nikomu nevznikla škoda, ten areál je stále ztrátový,“ řekl vicepremiér, podle nějž dnes nešlo o politickou akci. Cení si toho, že Zeman přijel a farma se mu líbila. O svém vztahu s prezidentem řekl, že mají na některé věci stejné názory a na některé ne.

Zeman spolu s dětmi, jichž na farmu zavítaly téměř tři stovky, pokřtil tři klokaní mláďata. Připomněl, že při podobných příležitostech dává všem zvířatům jména Bimbo, mimo jiné proto, že si tak říkali s někdejším ministrem kultury Pavlem Dostálem. Původně prý uvažoval o jménu Ignác, ale nakonec si to rozmyslel, protože by se mohli urazit jezuité, kteří měli zakladatele Ignáce z Loyoly. Děti klokanům vybraly jména Kayla a Naila.

Když Lukoil zaplatí dluh, zůstane Nejedlý mým poradcem, prohlásil Zeman

Babiš po křtinách klokanů předal předsedovi Fondu ohrožených dětí Janu Vaňkovi symbolický šek na milion korun. Pro Vaňka to prý bylo velké překvapení. Na dotaz novinářů, zda se necítí být zneužitý v kauze Čapího hnízda, Vaněk řekl, že rozhodně ne.

„Ti, co to budou vyšetřovat, nechť to vyšetří zdárně. A myslím si, že děti si užily ten pobyt tady maximálně,“ dodal. Zeman Babišovi věnoval litografii od Josefa Lady nazvanou Dobrý čáp a upozornil na to, že čáp na obrázku má na nohou zavěšeného klokánka.

Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně majitele dosáhla farma na evropskou dotaci, kterou by firma z rozsáhlého koncernu podle všeho dostat nemohla. Po několika letech se společnost vrátila zpět do Babišova koncernu. Babiš uvedl, že anonymní akcie farmy v době, kdy dostala dotaci, vlastnili členové jeho rodiny.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!