Zeman Mynáře kvůli podezřelému nákupu vily neodvolá | E15.cz

Zeman Mynáře kvůli podezřelému nákupu vily neodvolá

Vila v pražských Strašnicích, kterou Vratislav Mynář koupil od Romana Janouška
Vila v pražských Strašnicích, kterou Vratislav Mynář koupil od Romana Janouška
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman nyní svého kancléře Vratislava Mynáře kvůli kontroverznímu nákupu nemovitosti v Praze neodvolá. Kancléř hlavy státu by měl pochybnosti o nákupu domu vyvrátit, řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Mynář, který stále ještě nemá bezpečností prověrku, si před Vánoci pořídil vilu v pražských Strašnicích od právníka lobbisty Romana Janouška za 5,5 milionu korun, což je podle realitních makléřů cena dvakrát nižší, než je v místě u podobné nemovitosti obvyklé.

„Nyní je na panu kancléři, aby vyvrátil veškeré pochybnosti, a já věřím, že tak v nejbližších dnech učiní,“ uvedl Zemanův mluvčí. Informace o tom, že by Zeman chystal Mynářovo odvolání, označil za spekulace.

Mynář řekl, že na ceně domu nevidí nic podezřelého. Cena podle něj byla asi o deset procent vyšší, než jakou původně zaplatil Janouškův právník Vít Široký. „Kdyby to bylo opačně, dovedu si představit, že by to mohlo zavdávat téma ke spekulacím,“ řekl kancléř s tím, že neví, co by měl na celé záležitosti dále vysvětlovat. Nákup prý konzultoval s odborníky a nemovitost koupil za peníze, které zdanil předtím, než se stal kancléřem.

Objekt podle něj čeká finančně náročná rekonstrukce. „Bude to daleko nákladnější než pořizovací hodnota. Bral jsem to tak, že jsem platil de facto pozemek,“ řekl. Z domu plánuje zachovat pouze obvodové zdivo.

Vila může ztížit cestu k prověrce

Mynář o změně svých poměrů informoval po podpisu smlouvy Zemana i Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). U něj si již více než před rokem hradní kancléř zažádal o bezpečnostní prověrku. Stále ji ale nedostal. Podle některých odborníků by mu její získání mohl zkomplikovat právě i nedávný nákup nemovitosti.

NBÚ by mohl například prověřovat právě cenu, za jakou Mynář dům koupil. Pokud by se potvrdilo, že vilu koupil pod cenou, mohlo by jít o krácení daně z převodu nemovitosti. Za nemovitost kancléř zaplatil 5,5 milionu, před deseti lety ale objekt tehdejší majitel Radek Luňák, který má údajně vazby na kontroverzního podnikatele a politika Tomáše Hrdličku, koupil za 8,25 milionu od pražského magistrátu. Širokému ho prodal před dvěma lety za 5,1 milionu korun. Podle Mynáře je logické, že dům, ve kterém „deset let neteče voda“, postupně na hodnotě ztrácí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.