Zeman nebude vetovat zákon o platech ústavních činitelů | E15.cz

Zeman nebude vetovat zákon o platech ústavních činitelů

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman nebude vetovat zákon o platech ústavních činitelů, který počítá s růstem platů zhruba o tři procenta v příštím roce a dalším nárůstem v letech následujících. Prohlásil to na společné tiskové konferenci s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Zeman připomněl, že byl připraven vetovat původní dohodu sněmovních klubů, podle níž měly příští rok platy poslanců, senátorů a dalších činitelů růst o 14,4 procenta. V souvislosti s tím tehdy hovořil o nenažranosti.

Návrh, který má nyní na stole Senát, se mu ale zamlouvá výrazně lépe. „Dostal jsem od pana Jana Hamáčka návrh zákona, kde není 3,5 procenta, kde je 2,9 procenta, pokud mě paměť neklame, a tento zákon podepíši,“ řekl Zeman, který dnes s Babišem rozstřihl státní dluhopis ve výši čtyř milionů korun, aby tak přispěl k umoření státního dluhu.

K novele zákona o DPH se Zeman zatím nevyjádřil

Prezident byl dotázán i na novelu zákona o dani z přidané hodnoty (DPH), kterou by měl brzy dostat na stůl. S vyjádřením osobního postoje k ní chce ale vyčkat, až Sněmovna schválí definitivní verzi. Do Sněmovny zákon s úpravami vrátil Senát. Babiš dnes vyjádřil přesvědčení, že koalice v dolní komoře podpoří senátní úpravy.

Novela o platech zákonodárců, kterou schválila Sněmovna, předpokládá, že příští rok se budou platy vypočítávat ze základny ve výši 2,25násobku průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře za rok minulý. Další dva roky by se koeficient zvyšoval vždy o desetinu, v roce 2018 by byl 2,5. Pak se automaticky vrátí na konečných 2,75.

Pokud by Parlament neschválil žádnou úpravu, mzdy politiků by vzrostly od ledna po několikaletém zmrazení automaticky o 26 procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video