Zeman novou vládu jmenuje ve středu, uvedl Babiš | E15.cz

Zeman novou vládu jmenuje ve středu, uvedl Babiš

Zeman novou vládu jmenuje ve středu, uvedl Babiš
Prezident Miloš Zeman jednal v Lánech s premiérem v demisi Andrejem Babišem a šéfem ČSSD Janem Hamáčkem
• 
ZDROJ: Jiří Ovčáček/ Twitter

ČTK

Novou vládu by měl prezident Miloš Zeman jmenovat ve středu 27. června ráno. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO) po dnešní zhruba hodinové schůzce s prezidentem na zámku v Lánech, které se účastnil také předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Hnutí ANO a ČSSD menšinový kabinet skládají.
 

Ani jeden z politiků v Lánech před čekající novináře nepředstoupil. Hrad vydal po schůzce obvyklou stručnou zprávu o přijetí. "Závěr dnešní schůzky je, že vláda by měla být jmenována ve středu 27. června v 09:00 ráno," napsal Babiš.

Termín jmenování nové vlády byl nejasný, když Zeman dnes dopoledne zmínil jako velmi pravděpodobné úterý nebo středu příštího týdne. Babiš následně uvedl, že pro něho jde o novou informaci, když z prezidentova okolí zazníval jako termín začátek července.

Zeman: Babiš Pocheho nenavrhl do čela diplomacie, vládu jmenuji příští týden

Babiš již nekomentoval, zda se na setkání v Lánech mluvilo o nominantovi ČSSD na ministra zahraničí Miroslavu Pochem. Zeman ho odmítá kvůli jeho postojům k migraci. Ostře se vůči němu vymezili také komunisté, kteří by měli ve Sněmovně menšinový kabinet při hlasování o důvěře podpořit.

Premiér během dneška uvedl, že seznam adeptů ke jmenování do vlády chce doručit Zemanovi v pondělí i s Pocheho jménem. Prezident před tím podotkl, že premiér europoslance ČSSD nenominoval, u ministerstva zahraničí byla prázdná kolonka.

Radim Jančura: Když to Babiš podělá, ukřižuju ho

Babiš ale tento dokument označil za neformální informaci o nominacích. Hamáček zdůraznil, že pokud by Babiš Pocheho na ministra nenavrhl, šlo by o porušení koaliční smlouvy a o vládní spolupráci s ANO by nemělo smysl dál jednat.

Jak se k toleranci kabinetu postaví KSČM, není jasné. Rozhodnutí se čeká na zasedání ústředního výboru příští týden v sobotu.


Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud