Zeman podpořil Červíčka, dvojvládí má řešit nový ministr | E15.cz

Zeman podpořil Červíčka, dvojvládí má řešit nový ministr

Martin Červíček (Zdroj: ČTK)
Martin Červíček (Zdroj: ČTK)
• 
ZDROJ: CTK

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dvojvládí u policie by měl řešit až nový ministr vnitra. Po schůzce s policejním prezidentem Martinem Červíčkem to prohlásil prezident Miloš Zeman. Dvojvládí nastalo poté, co ministr vnitra v demisi Martin Pecina vrátil do funkce Červíčkova předchůdce Petra Lessyho.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že o středeční audienci na Hradě požádal sám Červíček. Ten se v úterý odmítl dobrovolně vzdát funkce policejního prezidenta a vyzval ministra vnitra Pecinu, aby vzniklé dvojvládí vyřešil zákonnou cestou ve správním řízení. Pecina přitom předpokládal, že Červíček sám odejde.

Podporu Martinu Červíčkovi nepřímo vyjádřil také předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle jeho slov vláda bez důvěry by neměla dělat zásadní rozhodnutí. „Tato vláda nemá důvěru Poslanecké sněmovny a neměla by provádět žádná zásadní rozhodnutí včetně zásadních rozhodnutí personálního charakteru,“ uvedl Sobotka, že ministr Pecina by neměl v posledních týdnech svého působení měnit policejního prezidenta.

Poslanci si pozvali Pecinu kvůli Lessymu a Červíčkovi
Poslanci z výboru pro bezpečnost si na příští středu pozvali ministra vnitra Martina Pecinu. Důvodem jsou spory o obsazení postu policejního prezidenta. Ministr jim má do zasedání poskytnout doklady týkající se odvolání a návratu bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho a jmenování Martina Červíčka šéfem policie, rozhodli členové výboru.

Ministr Pecina v úterý zrušil rozhodnutí svého předchůdce Jana Kubiceho, který Lessyho propustil kvůli jeho trestnímu stíhání pro pomluvu a zneužití pravomoci. Toto trestní řízení však zastavil pražský městský soud s argumentem, že ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení.

Lessy v současné době čerpá dovolenou, a policii tak až do vyřešení situace nadále vede Červíček. Ten v úterý naznačil, že Pecina postupuje proti němu, protože odmítl jeho návrhy na personální změny v policii. Ministr chtěl podle něj odvolat šéfy protikorupční policie a krajských ředitelství ve Zlínském, Olomouckém a Jihočeském kraji.

Případ Petra Lessyho
Petr Lessy byl policejním prezidentem od 24. ledna 2011 do svého odvolání 29. srpna 2012; od prosince 2012 vedl odbor bezpečnostních rizik a prevence kriminality frýdecko-místeckého magistrátu.
Poradní komise ministerstva vnitra vybrala Petra Lessyho na post policejního prezidenta 19. ledna 2011. Podle médií patřil Lessy od počátku mezi favority tehdejšího ministra vnitra Radka Johna (VV). Johnův nástupce v ministerském křesle Jan Kubice nechal výběrové řízení zpětně prověřit kvůli podezření, že bylo zmanipulované. Prověrka ukázala, že výběr šéfa policejního sboru byl nestandardní; jednalo se ale jen o procesní vady a Lessyho jmenování bylo platné.
Mezi policejním prezidentem Lessym a ministrem vnitra Kubicem vzniklo několik vážných sporů. Kubice policejního prezidenta kritizoval například za údajně nekonstruktivní přístup k návrhům ministerské komise na personální a systémové změny v policii. Kubice rovněž nechal prošetřit, zda Lessy nespáchal trestný čin překročením limitů při udělování odměn svým podřízeným. Případ vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů, která ale nezjistila, že by Lessy spáchal trestný čin. Následky pro Lessyho nemělo ani následné kázeňské řízení.
Loni v srpnu Lessy v rozhovoru pro deník Právo řekl, že ho ministr Kubice vydíral a nutil k odchodu. Kubice se proti tomu ohradil. Lessy následně tvrdil, že jeho výroky byly v médiích vytržené z kontextu.
Loni v červenci se policejní prezident Lessy dostal do sporu také s tehdejším ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09). Na jednání bezpečnostního výboru Sněmovny Lessy prohlásil, že mu Kalousek telefonoval v souvislosti s vyšetřováním kauzy podezřelého nákupu letounů CASA, v němž figurovala Kalouskova stranická kolegyně Vlasta Parkanová. Lessy tvrdil, že některé ministrovy výroky chápal jako zastrašování vyšetřovatelů. Kalousek se proti tomu ostře ohradil. Krátce poté vydal Lessy veřejné prohlášení, v němž policisty vyzval k odolnosti vůči vlivům „veřejně známých, mocných a vlivných“ lidí. Lessyho výzvu kritizoval tehdejší premiér Petr Nečas: „Pan policejní prezident se musí rozhodnout, zda je policejním prezidentem nezávislého, nestranického a nepolitického sboru, nebo zda nakročil cestou politického aktivisty,“ prohlásil premiér.
Důvodem k jeho odvolání na konci loňského srpna bylo obvinění, že počátkem září 2011 předal své mluvčí dokumenty očerňující náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka, které měly být předány médiím. Generální inspekce bezpečnostních sborů kvůli tomu Lessyho 29. srpna 2012 obvinila z pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby. Ministr Kubice ho ještě týž den zbavil služebního poměru. Letos v říjnu však bylo Lessyho stíhání v této věci pravomocně zastaveno soudem.
Dnes ministr vnitra v demisi Martin Pecina zrušil rozhodnutí svého předchůdce Jana Kubiceho o Lessyho propuštění a Lessy se tak po roce a čtvrt vrací do služebního poměru.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video