Zrušení víz pro diplomaty a spolupráce ve vědě a výzkumu. Zeman podepsal dohodu s Kóvindem | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Zrušení víz pro diplomaty a spolupráce ve vědě a výzkumu. Zeman podepsal dohodu s Kóvindem

ČTK

Dohodu o zrušení víz pro držitele diplomatických pasů a memorandum o spolupráci ve vědě a výzkumu uzavřeli účastníci jednání české a indické delegace na Pražském hradě. Slavnostní akt následoval potom, co se setkali prezident Miloš Zeman a jeho indický protějšek Rám Náth Kóvind, a také po jednání národních delegací, kterého se za českou stranu účastnili ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) a ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO).

Kóvind mluvil se Zemanem například o spolupráci v obchodu či vojenství. S manželkou přijel na Hradčany v 10:30, na prvním hradním nádvoří na ně čekala nastoupená čestná jednotka Hradní stráže. Hlava druhého nejlidnatějšího státu světa zavítala na Pražský hrad po 22 letech.

Kromě jednání se Zemanem bude mít Kóvind během dne příležitost mluvit také s premiérem Andrejem Babišem či předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem (oba ANO). V sobotu má Kóvind podle indické ambasády v plánu návštěvu Univerzity Karlovy, kde se setká s indickými studenty a českými indology. Prohlédne si také laserové centrum v Dolních Břežanech a Strahovský klášter. Návštěvu v ČR ukončí v neděli.

Indický prezident se na Hradě dočkal přivítání s vojenskými poctami

Indie a Česko chtějí úzce spolupracovat, v plánu je i návštěva Andreje Babiše

Příští rok by český premiér Andrej Babiš (ANO) měl navštívit Indii, o plánu hovořili prezidenti Miloš Zeman a Rám Náth Kóvind na Pražském hradě. Zeman i jeho indický protějšek zmínili po osobním jednání a setkání národních delegací rostoucí obchodní výměnu a spolupráci. "Velký potenciál vidím v oblasti obrany," uvedl Kóvind na tiskové konferenci a vyzval české firmy k aktivitě v jeho zemi.

Kóvind ocenil slova prezidenta Zemana o tom, že by se Indie měla vzhledem ke svému významu stát stálým členem Rady bezpečnosti OSN. Součástí jednání bylo podle Zemana také téma boje proti terorismu a situace v Pákistánu, kde působí hnutí Tálibán.

Dostanu Zemana do Bílého domu, říká Poche

V souvislosti s rostoucí spoluprací českých a indických firem zmínil Zeman také fakt, že Česko nespojuje s indickým hlavním městem Dillí přímá letecká linka.

Ve společném prohlášení prezidenti Česka a Indie uvítali růst vzájemných dvoustranných obchodů a investic. Představy, jak posunout bilaterální obchodní vztahy, by mělo nabídnout zasedání Smíšené komise pro hospodářskou spolupráci ČR a Indie, které se bude konat v říjnu v Praze a budou mu předsedat ministři obchodu obou zemí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!