Nezapomeňte zaplatit daň z nemovitých věcí | E15.cz

Nezapomeňte zaplatit daň z nemovitých věcí

onk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V květnu dostává většina majitelů nemovitosti do schránky poštovní poukázku pro úhradu daně z nemovitých věcí. Daň musí zaplatit i občané, kteří kupříkladu letos na jaře byt či dům prodali.

Daň z nemovitých věcí pro rok 2021 platí ten, kdo je zapsaný v katastru jako majitel nemovitosti k 1. lednu letošního roku. Případný prodej nemovitosti během roku již nemá vliv na platbu daně z nemovitých věcí pro letošní rok. Daň se platí vždy pro celý rok, neplatí se v poměrné výši dle počtu měsíců vlastnictví nemovitosti. Na výši daně z nemovitých věcí přitom nemá vliv, zdali se jedná o koupenou či zděděnou nemovitosti nebo nemovitost obdrženou darem.

„Daň z nemovitých věcí pro rok 2021 platí i majitelé nemovitosti, kteří v prvních měsících letošního roku svoji nemovitost pozbyli, a naopak ji neplatí vlastnící, kteří ji teprve během letošního roku nabyli,“ vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Nerozhoduje bydliště

Daň z nemovitých věcí se platí na finančním úřadu dle lokality příslušné nemovitosti, a nikoliv dle bydliště daňového poplatníka. Daňoví poplatníci s více nemovitostmi v odlišných krajích tedy obdrží současně více poštovních poukázek pro úhradu daně. „V praxi je tedy běžné, že daň z nemovitých věcí se platí na účet jiného finančního úřadu než daň z příjmů fyzických osob,“ sděluje Gabriela Ivanco.

Jestliže je roční daňová povinnost vyšší než 5 000 korun, tak je možné uhradit daň z nemovitých věcí ve dvou splátkách. Standardní termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí je do konce května.

Kvůli mimořádné situaci lze ale i daň, která nepřevýší 5 000 korun, uhradit bez sankce v podobě úroku z prodlení až do konce roku 2021. „Poplatníci, kteří se dostali do finančních potíží a nemají na úhradu daně, však musí podat na příslušný finanční úřad žádost o posečkání daně a žádost o prominutí souvisejících úroků,“ dodává Ivanco.

Autor: onk

Daňové přiznání

Daňové přiznání musí v roce 2021 podat všichni živnostníci a podnikatelé, ale i někteří zaměstnanci nebo studenti, kteří mají více brigád nebo při studiu podnikají jako OSVČ. 

Termíny Sociální pojištění Zdravotní pojištění Kalkulačky Formuláře Přehled o příjmech a výdajích Výpočet čisté mzdy Daň z nemovitosti Slevy na dani Brigáda a daně Dodatečné daňové přiznání Kdo nemusí podávat daňové přiznání OSVČ

Daňové přiznání

Daňové přiznání za rok 2020 musí v roce 2021 podat všichni živnostníci a podnikatelé, ale i někteří zaměstnanci nebo studenti, kteří mají více brigád nebo při studiu podnikají jako OSVČ. Povinnost se týká všech s příjmy nad 15 tisíc korun, kteří nejsou osvobozeni od daně z příjmu.

V našem přehledu termínů najdete, kdy se jednotlivé daně platí a jak lze odevzdání daňového přiznání oddálit. Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2021 byl stanoven na 1. dubna 2021. Z důvodu pandemie koronaviru se mohou podmínky měnit, proto doporučujeme termíny hlídat. Pokud jste OSVČ, myslete na to, že společně s daňovým přiznáním musíte odevzdat i Přehledy o příjmech a výdajích.

V daňovém přiznání a výpočtu čisté mzdy lze uplatňovat daňová zvýhodnění a slevy na dani.

S podáním daňového přiznání vám pomůžou i naše kalkulačky.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video