Jak vyplnit přehled OSVČ pro OSSZ: Postup krok za krokem

Sociální pojištění, ilustrační foto

Sociální pojištění, ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Přehled pro OSSZ - Ostatní údaje
Přehled pro OSSZ - Přeplatek
Přehled pro OSSZ - Nová záloha
Přehled pro OSSZ -Vedlejší činnost
Přehled pro OSSZ - Výpočet sociálního pojištění
9 Fotogalerie
Petr Gola , onk

Většina OSVČ zaplatí za rok 2024 nejvíce na sociálním pojištění. Jak se liší výpočet sociálního pojištění za loňský rok při výkonu hlavní a vedlejší činnosti? Jak vysoká je nová záloha? Podívejme se, jak vyplnit přehled za rok 2024.

Přehled na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) neodevzdávají pouze OSVČ, které byly po celý rok 2024 účastny v dobrovolném měsíčním daňovém paušálním režimu a dodržely zákonné podmínky. Ostatní OSVČ přehled odevzdávají vždy. I když byla samostatná výdělečná činnost vykonávána pouze po část roku nebo nevzniká z vedlejší činnosti povinnost platit sociální pojištění.

Stejný formulář pro všechny OSVČ

Rozhodné údaje pro výpočet ročního sociálního pojištění a stanovení nových měsíčních záloh získáte z přehledu o příjmech a výdajích za rok 2024. Dvoustránkový tiskopis je pro všechny OSVČ stejný.

Přehled o příjmech a výdajích OSVČ můžete podat také prostřednictvím interaktivního formuláře na ePortálu ČSSZ. Interaktivní formulář lze použít a vytisknout také pro vlastní potřebu, bez nutnosti následného odeslání prostřednictvím ePortálu ČSSZ.

Termíny pro podání přehledu ČSSZ za rok 2024:

  • 2. 5. 2025 pokud bylo daňové přiznání podáno OSVČ nebo daňovým poradcem ve lhůtě 3 měsíců od uplynutí zdaňovacího období, bez ohledu na to, zda bylo podáno elektronicky či v papírové podobě,
  • 2. 6. 2025 (prodloužená lhůta) pokud OSVČ podala daňové přiznání elektronicky po 1. 4. 2025,
  • 1. 8. 2025 pokud daňové přiznání podal daňový poradce po 1. 4. 2025.

Základní údaje

V oddílu A uvedete všechny základní identifikační údaje OSVČ. Vždy je vhodné uvést i telefon a datovou schránku (email) pro případnou rychlou komunikaci.

Přehled pro OSSZ - Základní vstupní údajePřehled pro OSSZ - Základní vstupní údaje | ČSSZ

Hlavní nebo vedlejší činnost OSVČ

Na samotný výpočet ročního sociálního pojištění má významný vliv, zdali je vykonávána hlavní samostatná výdělečná činnost nebo vedlejší samostatná výdělečná činnost. Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být dodržen minimální vyměřovací základ.

Při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti se sociální pojištění vypočítá vždy ze skutečného vyměřovacího základu, tj. z 55 procent daňového základu.

Pokud je hrubý zisk do limitu, tak se dokonce z výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti sociální pojištění vůbec neplatí. Právě v oddílu B přehledu se na jednotlivé měsíce rozepisuje, zda jste vykonávali hlavní či vedlejší činnost.

Přehled pro OSSZ -Hlavní nebo vedlejší činnostPřehled pro OSSZ -Hlavní nebo vedlejší činnost | ČSSZ

Kdy se jedná o vedlejší činnost?

V praxi nejčastějšími důvody pro výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti je podnikání při zaměstnání, v důchodu nebo při studiu. Případný důvod výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti se uvádí v oddílu C přehledu.

Přehled pro OSSZ -Důvody vedlejší činnostiPřehled pro OSSZ -Důvody vedlejší činnosti | ČSSZ

Hlavní činnost a výpočet ročního sociálního pojištění

V oddílu D přehledu se vypočítá roční sociální pojištění a tedy i případný nedoplatek či přeplatek na sociálním pojištění za rok 2024. Základním vstupním údajem je daňový základ.

Když je při výkonu hlavní činnosti skutečný vyměřovací základ (55 procent daňového základu) vyšší než minimální vyměřovací základ, tak se sociální pojištění vypočítá ze skutečného vyměřovacího základu. Sazba sociálního pojištění je všech případech stejná a činí 29,2 procenta z vyměřovacího základu.

Jestliže je skutečný vyměřovací základ nižší než minimální vyměřovací základ, tak se sociální pojištění vypočítá z minimálního vyměřovacího základu. Za každý měsíc výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti činí 13 191 korun. Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti po celý rok 2024 činí minimální vyměřovací základ 158 292 korun a roční minimální sociální pojištění 46 222 korun.

Vedlejší činnost a výpočet ročního sociálního pojištění

Při výkonu vedlejší činnosti se sociální pojištění vůbec neplatí, když je hrubý zisk (tj. příjem ponížený o výdaje) do limitu. Při vedlejší samostatné výdělečné činnosti po celý rok 2024 tedy do částky 105 520 korun.

V případě, že jste vedlejší samostatnou výdělečnou činnost vykonávali po část roku, tak se limit poměrně snižuje. Při překročení limitu pro neplacení sociálního pojištění z výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti se sociální pojištění vypočítává vždy ze skutečného vyměřovacího základu.

Maximální vyměřovací základ

Pro výpočet sociálního pojištění je stanoven maximální vyměřovací základ, který za celý rok 2024 činí 2 110 416 korun. Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti po celý kalendářní rok 2024 nemůže být tedy roční sociální pojištění vyšší než 616 242 korun (tj. 29,2 procenta z 2 110 416 korun).

Přehled pro OSSZ - Výpočet sociálního pojištěníPřehled pro OSSZ - Výpočet sociálního pojištění | ČSSZ

Roční nedoplatek či přeplatek

Od vypočteného ročního sociálního pojištění se odečtou zaplacené zálohy během roku. Případný nedoplatek je nutné uhradit do osmi dní od odevzdání přehledu. Přeplatek je možné použít na úhradu nových záloh nebo si ho nechat zaslat na účet.

Vedlejší činnost s nízkým ziskem a přihláška k důchodovému pojištění

Oddíl E přehledu vyplňují pouze OSVČ vykonávající vedlejší činnost s hrubým ziskem do limitu pro neplacení sociálního (důchodového) pojištění, kdy se mohou k pojištění přihlásit.

Přehled pro OSSZ -Vedlejší činnostPřehled pro OSSZ -Vedlejší činnost | ČSSZ

Nová měsíční záloha

V oddílu F přehledu se vypočítá nová záloha na sociálním pojištění, případně dobrovolném nemocenském pojištění. Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti však musí být vždy dodržena alespoň minimální měsíční záloha, která v roce 2025 činí 4 759 korun.

Přehled pro OSSZ - Nová zálohaPřehled pro OSSZ - Nová záloha | ČSSZ

Jak naložit s přeplatkem?

OSVČ, kterým vyšel za rok 2024 přeplatek na sociálním pojištění, vyplňují i oddíl G přehledu, kde zvolí variantu využití přeplatku. Při zvolení zaslání přeplatku za účet je nutné, abyste uvedli bankovní účet.

Přehled pro OSSZ - PřeplatekPřehled pro OSSZ - Přeplatek | ČSSZ

Ostatní údaje

V ostatních oddílech přehledu se uvádí další informace, jako jsou například údaje o daňovém přiznání nebo o paušálním režimu, případně údaje o opravném přehledu nebo informace o spolupracující osobě.

Přehled pro OSSZ - Ostatní údajePřehled pro OSSZ - Ostatní údaje | ČSSZ