Návod: Jak vyplnit přehled OSVČ pro VZP a další pojišťovny?
Přehled pro zdravotní pojišťovnu musí vyplnit podnikatelé, týká se vás i při podnikání jen po část roku nebo při vedlejší samostatné výdělečné činnosti. Výjimku mají pouze OSVČ v paušálním daňovém režimu. Jak přehled vyplnit? Co je důležité uvést?
Pro výpočet zdravotního pojištění není stanoven žádný limit pro neplacení, zdravotní pojištění odvádíte i z nízkého zisku. OSVČ, které vykonávají hlavní činnost, musí zaplatit vždy alespoň minimální roční zdravotní pojištění.
Termín pro odevzdání přehledu
Přehled za rok 2024 musíte příslušné zdravotní pojišťovně doručit do jednoho měsíce od termínu pro podání daňového přiznání. Většina OSVČ má ze zákona zřízenu datovou schránku, takže odevzdávají daňové přiznání za rok 2024 do 2. května 2025.
- Termínem pro odevzdání přehledu je v takovém případě 2. červen 2025.
- Při zpracování daňového přiznání daňovým poradcem se termín o prodlužuje do 1. srpna.
Jak vyplnit přehled pro zdravotní pojišťovnu skrz online formulář
Na trhu působí sedm zdravotních pojišťoven, přičemž každá z nich má svoji verzi přehledu. Rozdíly mezi nimi jsou však minimální, struktura formuláře přehledu je u všech zdravotních pojišťoven podobná. Pro názornost a vysvětlení jednotlivých kroků použijeme v našem případě Přehled Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.
Formuláře v rámci online aplikací jednotlivých zdravotních pojišťoven bývají interaktivní obdobně jako formulář daňového přiznání.
Základní vstupní údaje OSVČ
V oddílu jedna se uvádí základní údaje, jako je jméno, příjmení, rodné číslo, IČO či email a druh přehledu (řádný nebo opravný).
Hlavní nebo vedlejší činnost OSVČ
V oddílu dva v přehledu uvedete, jestli jste vykonávali hlavní či vedlejší činnost a kolik měsíců. Za každý měsíc výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být dodržen minimální vyměřovací základ ve výši 21 983,50 koruny.
V případě výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti po celý rok se roční zdravotní pojištění vypočítá ze skutečného vyměřovacího základu, kterým je polovina daňového základu. Vedlejší samostatnou výdělečnou činnost vykonávají zejména podnikající zaměstnanci, penzisté, studenti, příjemci rodičovského příspěvku nebo pečující osoby.
Informace ohledně daňového přiznání
V oddílu tři daňového přiznání se uvádí informace ohledně termínu pro odevzdání daňového přiznání, což má vliv na termín pro odevzdání přehledu.
Výpočet ročního zdravotního pojištění OSVČ
V oddílu čtyři vypočítáte roční zdravotní pojištění. Sazba ročního zdravotního pojištění je 13,5 procenta z vyměřovacího základu. Skutečným vyměřovacím základem je polovina daňového základu. Pokud je při výkonu hlavní činnosti skutečný vyměřovací základ nižší než minimální vyměřovací základ, tak se roční zdravotní pojištění vypočítá z minimálního vyměřovacího základu, který činí při podnikání po celý rok 2024 částku 263 802 korun, takže minimální roční zdravotní pojištění při výkonu hlavní činnosti je 35 614 korun.
Do přehledu se uvádí pouze daňový základ ze samostatné výdělečné činnosti. Podnikající zaměstnanci do přehledu nikde neuvádí svoji hrubou mzdu, ze které bylo během roku 2024 odvedeno zdravotní pojištění.
Praktický výpočet
V přiložené tabulce níže máme vypočteno roční zdravotní pojištění při ročním příjmu z hlavní samostatné výdělečné činnosti ve výši 610 tisíc korun a uplatnění výdajů 60procentním výdajovým paušálem.
Výpočet | Částka |
---|---|
Daňový základ | 244 000 Kč (610 000 Kč - (610 000 Kč × 60 %)) |
Skutečný vyměřovací základ | 122 000 Kč (244 000 Kč × 50 %) |
Minimální vyměřovací základ | 263 802 Kč |
Roční zdravotní pojištění | 35 614 Kč (263 802 Kč × 13,5 %) |
Přeplatek nebo nedoplatek
V oddílu pět se vypočítá roční nedoplatek nebo roční přeplatek. Od ročního zdravotního pojištění se odečtou zaplacené zálohy během roku. Například právě VZP zasílá osobám samostatně výdělečně činným vyúčtování za rok 2024, ve kterém je uvedena souhrnná částka zaplacených záloh.
V případě, že je roční zdravotní pojištění vyšší než zaplacené zálohy, tak je nutné nedoplatek uhradit do osmi dní od odevzdání přehledu. Přeplatek můžete použít na úhradu nových záloh nebo si ho nechat poslat na účet.
Nová záloha
OSVČ, které vykonávají hlavní činnost, musí během roku platit měsíční zálohy. Nová měsíční záloha od odevzdání přehledu se vypočítá z ročního pojistného, v případě výkonu samostatné výdělečné činnosti po celý rok 2024 je to přesně jedna dvanáctina.
Při výkonu hlavní činnosti však musí být placena vždy alespoň minimální měsíční záloha, která činí 3 143 korun. Podnikající zaměstnanci během roku zálohy neplatí a zdravotní pojištění doplácí jednorázově při odevzdání přehledu.
Daňové přiznání 2025 za rok 2024
Jak vyplnit a podat daňové přiznání za rok 2024? Deník e15 připravil sérii článků pokrývající různá témata kolem daní. Pomůžeme vám ať už jste zaměstnanec pracující na HPP, podnikáte jako OSVČ, nebo máte brigádu na dohodu. Na jaké slevy a daňové odpočty máte nárok? Jak na daň z příjmu?
- Daňové přiznání: Termín, kdy, kdo a jak ho musí podat
- Interaktivní formulář daňového přiznání
- Jak podat daňové přiznání online
- Jak vyplnit daňové přiznání pro zaměstnance (2 stránky, elektronicky)
- Jak vyplnit daňové přiznání pro OSVČ (4 stránky, hl. a vedlejší činnost)
- Slevy na dani a jak je uplatnit
- Sleva na dítě: Daňový bonus
- Sleva na poplatníka
- Jak danit příjem z nájmu?
- Daňová kalkulačka OSVČ - výpočet čistého zisku
- Penzijní spoření a životní pojištění - kalkulačka na daňové odpočty
- Daňový přeplatek: Kdy přijde na účet?
- Jak danit cenné papíry: Akcie, ETF, dividendy, podílové fondy
- Kryptoměny, bitcoin a daně
- Práce na DPP: Kdo má nárok na vrácení daně?
- Zrušení životního pojištění: Postup pro daně
- Dary a daňový odpočet
- Darování krve: Jak na snížení základu daně?
- Daňové přiznání: Co je potřeba doložit?
- Opravné a dodatečné daňové přiznání
- Daň z nemovitosti
- Silniční daň
- Paušální daň
- Jak vyplnit Přehled o příjmech a výdajích pro ČSSZ
- Jak vyplnit Přehled o příjmech a výdajích pro VZP