Socha Victory aneb gesto vítězství ve obrovské. Osvětlené dílo Victory před muzeem Kampa. Dílo Kryštofa Hoška s názvem Lajk. Ruka kostlivce s gestem, které snad každý na planetě používá stokrát denně. Socha byla vytvořena v roce 2018. Dvě sochy autora s názvem Adam a Eva. Dílo nazvané Revolution Evolution, Muzeum Kampa, jedno mála progresivních muzeí u nás.

6

fotografií

Navštivte otevřenou výstavu Kryštofa Hoška i v době korony

M

Muzeum Kampa otevírá své nádvoří a zpřístupňuje tak veřejnosti výstavu soch umělce Kryštofa Hoška. I přes zavřenou galerii mohou návštěvníci a kolemjdoucí objevit mladého autora, který ve svém díle často kriticky reaguje na společenskou situaci a politické dění. Ikonické véčko na znamení vítězství nebo všemi používaný lajk v jeho případě však tvoří ruka obrovského imaginárního kostlivce. 

Díla, z nichž některá vznikla ještě před pandemií, v současné situaci nabývají nových významů. Výstava je volně otevřená každý den od 8. února do 9. dubna v Muzeu Kampa. Plánovaná dvojvýstava Sóma Séma v Muzeu Kampa měla představit na přelomu roku sochaře Kryštofa Hoška a Petera Oriešeka.

Kryštof Hošek vystudoval sochařství na Akademii výtvarných umění. Vytváří monumentální, realistické plastiky, které jsou přesně na hranici dekadence, karikatury, pop-artu a kriticky reagují na současné společenské nebo politické dění. Upozornil na sebe například (pro někoho) kontroverzní plastikou Miloše Zemana, kterou reagoval na výsledky prezidentských voleb.

Z děl Kryštofa Hoška je třeba vyzdvihnout sochy Victory, Lajk a Revolution Evolution, jejichž vystavení v současné době, kdy jsou muzea a kulturní instituce nuceně uzavřená, mění jejich původní sdělení a vede k ještě hlubší, aktuálnější výpovědi. Gesta v podobě kostry lidské ruky (Lajk, Victory) dostávají v kontextu aktuální pandemické situace další rozměr a dávají podnět k zamyšlení nad současným světem.

„Mé sochy, monumentální gesta v podobě kostry lidské ruky, socha "Victory" před budovou muzea na náplavce vyhlížející na Vltavu a "Lajk" na nádvoří muzea, mění v kontextu současné pandemické situace své původní symboly a umocňují tíživou situaci celé společnosti. Zároveň však vtipně, s nadsázkou a s ironií dávají silnou naději.  Sousoší, "Revolution evolution“, tedy přerostlí potkani, kteří se na podzim stáhli na nádvoří Muzea Kampa, bylo již cíleně vytvořeno pro tuto výstavu v době druhé vlny pandemie. Moje aktuální sochařská instalace by měla diváka přivést k novému promýšlení už ustálených symbolů a jejich významů,“ říká ke své práci Kryštof Hošek.

Vstup na výstavu je zdarma. Další monumentální socha – gesto v podobě kostry lidské ruky se zdviženým ukazováčkem je v současné době součástí uzavřené výstavy Vanitas v pražském DOX.

Související články
Senátoři se stížností neuspěli. Ústavní soud návrh na zrušení termínu voleb odmítl
Ústavní soud (ÚS) odmítl návrh skupiny senátorů na zrušení prezidentova rozhodnutí o termínu voleb do sněmovny. Volby se mají konat 8. a 9. října, termín tak nadále platí. Podle skupiny senátorů, převážně za STAN, prezident Miloš Zeman vyhlásil volby s neobvyklým předstihem - už v prosinci loňského roku. ÚS nicméně rozhodl o systému sněmovních voleb a rozdělování mandátů. Výsledek ale oznámí až ve středu.
Policie obvinila hradního kancléře Mynáře z poškozování finančních zájmů EU. Zeman ho neodvolá
Policie obvinila prezidentova kancléře Vratislava Mynáře z trestného činu poškozování finančních zájmů Evropské unie. Na svém webu to zveřejnil Pražský hrad. Mynář podal stížnost na postup státního zastupitelství. Bránit se chce také žalobou proti Regionálnímu operačnímu programu (ROP) Střední Morava. Případ se zřejmě týká dotace na penzion v Osvětimanech. Prezident Miloš Zeman Mynáře z funkce neodvolá. Ctí presumpci neviny, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.