Škody ze zavření hospod vyjdou na tři čtvrtě miliardy, tvrdí pivovarníci | e15.cz

Škody ze zavření hospod vyjdou na tři čtvrtě miliardy, tvrdí pivovarníci

ČTK, bo

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Uzavření gastronomických provozů na tři týdny způsobí škody za 750 milionů korun. Uvedli to zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven. Čepované pivo má totiž omezenou dobu trvanlivosti, pivovary musí proto omezovat jeho výrobu a v případě delšího uzavření provozoven budou řešit jeho expiraci.

Na trh je teď podle svazu připraveno 1,2 milionu hektolitrů piva, tedy 240 milionů velkých piv. Pivovary budou žádat od státu kompenzace, očekává svaz.

To podle něho představuje jen ve výrobních nákladech vyšší stovky milionů korun. „K tomu je potřeba připočítat náklady spojené s uzavřením jednoho prodejního kanálu. Už nyní se v důsledku pandemie většina pivovarů potýká s nižším odbytem a propadem prodejů v desítkách procent,“ dodal svaz.

Ztráty zvládly pivovary podle výkonné ředitelky svazu Martiny Ferencové na jaře pokrýt, udržely také zaměstnance, nyní ale už žádají od státu kompenzace. „Chápeme, že vláda musí na nepříznivý vývoj pandemie reagovat, měla by ale současně být připravená uhradit škody, které firmám v této souvislosti vznikají. Každý týden, kdy jsou restaurace uzavřené, vznikají pivovarům škody v průměrné výši 250 milionů korun za neprodané pivo,“ dodala Ferencová.

V úterý informovala Unie výrobců a dovozců lihovin, že prodej lihovin v Česku se letos meziročně propadne o 35 až 40 procent, výrobci tak přijdou o zhruba dvě miliardy korun na tržbách. Unie uvedla, že rozumí vydání vládních vyjádření, upozornila však, že největší dopad týkající se výrobků má zavření restaurací právě na lihoviny, kterých se v hotelech, barech, hospodách a restauracích prodá zhruba polovina, zatímco u piva je to třicet procent. Kromě samotných vládních opatření je důvodem poklesu také výpadek turistů a zahraničních dělníků a lednové zvýšení spotřební daně.

Stravovací zařízení musejí ode dneška do 3. listopadu zůstat zavřené. Občerstvení mohou prodávat do 20 hodin přes výdejní okénka. Nová opatření schválila v pondělí večer vláda. Podle Asociace hotelů a restaurací nebylo jednoznačně prokázáno v datech, že by služby veřejného stravování byly jedním z hlavních zdrojů šíření nákazy koronaviru. Přesto je podle ní uzavření za stávající situace lepší než další zkracování otevírací doby nebo jiná omezení.

Pomoc gastronomii připravuje ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). AHR, Hospodářská komora a Asociace malých a středních podniků a živnostníků připravily podle prezidenta AHR Václava Stárka základní okruhy podpory.

Prodloužen by měl být program na podporu zaměstnanosti Antivirus alespoň do ledna. Stát by měl kompenzovat v době platnosti omezení mzdy ze sta procent. Restaurace jsou podle Stárka po první vlně pandemie vyčerpané a pracovní místa již dlouho neudrží. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy je ohroženo zhruba 200 tisíc pracovních pozic.

Autor: ČTK, bo

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery