Test na covid-19 bude stát maximálně 1674 korun | e15.cz

Stát zastropuje cenu testu na covid-19. Podle cestovek bude i tak moc vysoká

Letiště Václava Havla v době vladních nařízení a omezení cestovního ruchu zeje prázdnotou
Letiště Václava Havla v době vladních nařízení a omezení cestovního ruchu zeje prázdnotou
• 
ZDROJ: E15 Michael Tomeš

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministerstvo zdravotnictví začne od pátku regulovat maximální cenu testu na covid-19 pro samoplátce a správní úřady. Stát bude nejvýše 1674 korun, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle cestovních kanceláří, jejichž klienti by testy mohli při návratu z dovolené potřebovat, je ale tato cena stále příliš vysoká.  

V současné době za test, který potřebují pravidelně například pendleři jezdící za prací do zahraničí, lidé zaplatí od 1800 do 3000 korun. „Testování pro samoplátce je stále více využívané. Chceme, aby cena byla přijatelná a nevznikaly velké cenové rozdíly. Cenový předpis začne platit od zítra,“ řekl ministr Vojtěch. 

Tato cena je ale podle Asociace cestovních kanceláří nepřijatelná. „Podle našich informací je nákladová cena 350 korun,“ řekl místopředseda asociace Jan Papež. Podle něj by proto cena pro spotřebitele neměla přesáhnout 500 korun. O této částce jestě před zveřejněním cenové regulace hovořil i ministr zahraničí Tomáš Petříček.

V současné době má povolení testovat téměř stovka laboratoří. Vedle nemocnic, zdravotních ústavů nebo akademických pracovišť jsou mezi nimi i desítky soukromých laboratoří. Na začátku května ministerstvo uvedlo, že kapacita je nyní asi 13 tisíc testů denně. Samotné testování trvá několik hodin, na výsledky se v době největšího náporu epidemie čekalo i několik dní. Nyní jsou většinou do druhého dne.

Pendleři, kteří jezdí za prací do zahraničí, mají povinnost se testovat pravidelně. Nejdříve byl interval dvoutýdenní, později byl prodloužen na měsíc. Testovat formou PCR by se do budoucna měli také zaměstnanci domovů pro seniory, v současné době jsou pravidelně vyšetřováni rychlotesty, které ale prvních několik dní od nákazy protilátky neodhalí.

Podle epidemiologů by měl být negativní test jednou z podmínek letního cestování do zahraničí. Některé země jej zřejmě budou požadovat před vjezdem, po návratu bude povinný v Česku. Bez něj by lidé po dovolené museli do čtrnáctidenní karantény, kterou by jim stát nehradil.

Autor: ČTK, bru

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery