Pandemie přinesla cyklistický boom, brzdí ho nedostatek kol | E15.cz

Pandemie přinesla cyklistický boom. Revoluci v městské dopravě brzdí světový nedostatek kol

ČTK, vku

Kolo se v době pandemie onemocnění COVID-19 stalo preferovaným dopravním prostředkem a významnou součástí volnočasových aktivit pro miliony lidí. Současnou cyklistickou revoluci ale brzdí světový nedostatek bicyklů. Napsal deník Financial Times (FT), podle kterého v mnoha obchodech delší dobu vydrží pouze nejdražší modely. Zvýšená poptávka činí problémy i dvěma největším asijským výrobcům, tedy Číně a Tchaj-wanu.

Agentura AP už v červnu psala o americkém „boomu prodeje, jaký zde nebyl desítky let“. Lidé vykupovali zásoby kol ve velkých prodejnách řetězců Walmart a Target a dostupnější modely rychle mizely i ze specializovaných obchodů. Analytik cyklistického sektoru Jay Townley tehdy uvedl, že prodej se ve Spojených státech zvýšil nejvýrazněji od krize v 70. letech, za kterou bylo embargo arabských zemí na vývoz ropy.

FT nyní popisuje také podobnou situaci ve Francii. Odbyt kol přes internet se tam v květnu zvýšil o 350 procent, vyplývá z dat společnosti Foxintelligence, která se zabývá průzkumem trhu. Řetězec obchodů se sportovním vybavením Decathlon informoval, že mnohým jeho pobočkám došla levnější kola, a desetitisíce lidí tak musejí čekat.

„Pozorujeme obrovský nápor,“ řekl tiskový mluvčí řetězce Xavier Rivoire. „Všude nastává cyklistický boom,“ dodal.

Francie bude dotovat opravy kol. Bojí se kolapsu po karanténě

„Nic takového jsem dosud nezažil,“ dodává spolumajitel dvou cyklistických obchodů v USA Lee Katz. Prodeji kol se prý věnuje více než 50 let. Řekl, že má teď vyprodané všechny modely do ceny 1000 dolarů (skoro 24 tisíc korun).

Zájem o kola zřejmě přiživuje snaha lidí vyhýbat se prostředkům hromadné dopravy, s nimiž je spojováno zvýšené riziko přenosu koronaviru. Podle FT jsou za boomem i dočasně propuštění pracovníci, kteří hledají „jednoduchou formu rekreace“. „Zároveň v mnoha městech v důsledku povinné izolace prudce klesl provoz, což mnohé cyklisty láká na silnice,“ podotýká britský deník.

Za problémy s uspokojováním poptávky vidí mimo jiné bezpečnostní opatření ve výrobních halách či absence pracovníků související se zdravotními potížemi a prevencí šíření nákazy. Jako další příčinu nedostatku kol v obchodech uvádí narušení dodavatelských řetězců po nástupu pandemie v Číně a na Tchaj-wanu.

Výkonný ředitel firmy Dahon David Hon řekl, že jeho podnik se po prvotním nárůstu prodeje v Číně připravoval na silnou globální poptávku, ani to ale nestačilo. Teď prý někteří dodavatelé při personálních problémech plní objednávky s měsíčními prodlevami. „Je to boj o součástky ve stylu všichni proti všem,“ popsal Hon aktuální stav.

V New Yorku v obavě z koronaviru přesedají na jízdní kola, vyhýbají se veřejné dopravě

Kolo jedině z oceli. "Retrokousky" z pražských Vinohrad ale stojí přes sto tisíc

Autor: ČTK, vku
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!