Největší firmy světa posilují. Ne ale všechny | E15.cz

Vítězové a poražení mezi korporátními obry: Jak si stojí Johnson & Johnson nebo Visa?

Jan Vávra

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Boj proti pandemii koronaviru tvrdě zasáhl globální byznys. Mezi dvaceti firmami s největší tržní kapitalizací na světě lze přesto najít i takové, jejichž hodnota v posledních měsících vyšplhala na nové rekordy. Případně se jim aspoň přiblížila. Jiné obří společnosti nicméně na krizi doplatily a cena jejich akcií za údaji z počátku letošního roku zaostává. Přehled pěti dosavadních korporátních vítězů a pěti poražených najdete ve fotogalerii.

Kvůli masivním intervencím centrálních bankéřů lze brát vyšší cenovku akcií jako důkaz finančního úspěchu firmy s jistou rezervou. Podle průzkumu pro švýcarskou UBS Global Wealth Management je z pohledu většiny nejbohatších investorů nynější cena akcií obecně příliš vysoká.

Zhodnocení korporací jako Amazon během pandemie koronaviru nicméně poukazuje na trend, který podle agentury Bloomberg koronakrize ještě zesílí.

Prohlédněte si fotogalerii s výpisem největších firem světa, jejichž hodnotu krize ovlivnila nejvíce:

Silní hráči se díky ní prý stanou ještě silnějšími, zatímco střední podniky sotva přežívají, podobně jako provozovatelé kamenných prodejen. A pokud jde o start-upy, stavební kameny konkurenceschopné ekonomiky? Ty postupně přestávají existovat, píše Bloomberg.

„Když systém prodělává šok – například finanční krizi nebo válku – jedním z důsledků je úpadek nejslabších firem,“ popisuje profesor univerzity v Michiganu Daniel Crane. „Obávám se, že svět, co přijde po pandemii, bude typický mimo jiné vynucenou konsolidací trhu,“ dodal akademik. Podle Bloombergu se americký trh už před propuknutím pandemie potýkal s nárůstem vlivu oligopolů a úpadkem konkurence.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video