Soud zrušil opatření omezující volný pohyb | E15.cz

Soud zrušil některá omezující opatření vlády, ta bude sněmovnu žádat o prodloužení stavu nouze

E15.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česko se od 12. března kvůli koronaviru nachází v nouzovém stavu. Od půlnoci 16. března v Česku také platí částečná karanténa, respektive byl omezen volný pohyb osob a omezeno podnikání. Část opatření omezujících volný pohyb osob a maloobchod ve čtvrtek zrušil Městský soud v Praze. Mnozí právníci tvrdí, že se tím usnadnila cesta podnikatelů k úspěchu u sporů o odškodnění. Na svém večerním zasedání pak vláda změnila formu vyhlášení opatření pro omezení života a podnikání lidí. Tím navrhované korekci soudu vyhověla. Vláda pak v pátek také požádá o prodloužení nouzového stavu. Souvislosti této věci jsme sledovali v online reportáži. 

Soud zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby. 

Podle soudu byla opatření nezákonná. Soudní senát tak vyhověl žalobě experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála, který kritizoval mimo jiné to, že opatření jsou svévolná, chaotická a nesrozumitelná. Rozhodnutí pražského městského soudu je pravomocná.

Předseda senátu Štěpán Výborný zdůraznil, že je i za aktuální situace nezbytné, aby orgány veřejné moci lpěly na pravidlech, a zachovaly tak právní stát v maximální možné míře. Vláda podle něj měla opatření vydat v režimu krizového zákona. „Soud musí odmítnout, aby takovouto pravomocí disponovalo pouze jedno ministerstvo,“ uvedl.

Soud svým odkladem rušení rozhodnutí dal vládě čas na to, aby nezbytná opatření přijala podle krizového zákona. V platnosti ale zároveň musí být stav nouze, který nyní platí do 30. dubna. O jeho prodloužení musí vláda požádat Poslaneckou sněmovnu.

Krok jedna vláda zvládla zajistit při svém čtvrtečním jednání, kde příslušná opatření v korekci schválila podle krirového zákona. Zbývá krok dva. 

Z posledního vývoje to vypadalo, že vláda prodlužovat nouzový stav nechce, ve čtvrtek večer se ale situace změnila. Ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že o jeho prodloužení bude vláda rychle žádat. Má se tak stát v pátek s návrhem trvání nouzového stavu do 25. května. Tento termín je také v aktuálním harmonogramu rozvolňování opatření vlády tím posledním. Harmonogram najdete na konci článku. 

Soud zrušil omezení volného pohybu
Obnovit
22:10
23.  4.  2020

Děkujeme za pozornost při sledování čtvrtečního on-line přenosu. Čtvrteční rozhodnutí Městského soudu v Praze o nepřípustnosti formy navržení omezení některých opatření přimělo vládu jednak revidovat procesně opatření na omezení a pohybu a podnikání a také zrušila repsektive rozvolnila některá opatření. Deník E15 dopady současné koronavirové krize především na byznys kontinuálně sleduje. Více najdete například ve speciálním projektu KoronaHelpdesk E15

22:03
23.  4.  2020

Ministerstvo zdravotnictví ukončí k 30. dubnu centrální nákupy ochranných pomůcek potřebných kvůli epidemii koronaviru. Po jednání vlády to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Zásoby má vytvořené na dva měsíce, což hodnotí jako dostatečné. "Pominula krizová fáze, která byla," uvedl Vojtěch. Ze zásob na dva měsíce bude podle něj úřad nadále zavážet nemocnice.

22:00
23.  4.  2020

Po uvolnění zákazu volného pohybu osob bude opět možné cestovat do zahraničí, řekl Vojtěch. Při návratu bude nutný negativní test nebo karanténa.

21:56
23.  4.  2020
21:55
23.  4.  2020

Od pondělí se otevřou vysoké školy pro všechny studenty, rozhodla podle Vojtěcha vláda v krizovém opatření. Dosud se to týkalo jen posledních ročníků.

21:53
23.  4.  2020

Co znamená zákaz volného pohybu osob, jak o něm mluví ministr zdravotnictví Adam Vojtěch: "Lidé se ve volném prostoru budou moci pohybovat ve skupinách deseti osob, a ne maximálně dvou, jak platilo dosud."

21:46
23.  4.  2020

Lázně mohou začít za určitých podmínek přijímat pacienty do léčebně-rehabilitační péče. Ministerstvo zdravotnictví to povolilo mimořádným opatřením.

21:39
23.  4.  2020

Vláda od pátku ruší zákaz volného pohybu osob, řekl ministr Vojtěch. Epidemiologická situace v Česku podle něj umožňuje uvolnění restrikcí. "Do práce a domů tak už neplatí," komentoval změnu Vojtěch. 

21:33
23.  4.  2020

Proti rozsudku Městského soudu v Praze podáme kasační stížnost, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Pak by celou věc posuzoval Nejvyšší správní soud. 

21:24
23.  4.  2020

Vláda dnes schválila soudem zrušená opatření ministerstva zdravotnictví jako krizová opatření vlády podle krizového zákona. 

21:10
23.  4.  2020

Vláda v pátek požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do 25. května, napsal ČTK Hamáček. V současnosti platí nouzový stav do čtvrtka 30. dubna.

21:05
23.  4.  2020
21:00
23.  4.  2020

Legislativní šarádou nazval Dušan Šrámek ve svém komentáři počínání vlády ve věci techniky nastavování opatření k omezení šíření nákazy Covid-19. Přečtěte si jeho pohled ZDE

20:33
23.  4.  2020
20:20
23.  4.  2020

Vláda upravila také možnosti pro konání sportovních akcí v omezeném počtu osob. To bude možné už od 25. května. Jde o další detail z úpravy harmonogramu uvolnění opatření. Počet osob vláda teprve specifikuje.

19:55
23.  4.  2020

Jednání vlády, která se má zabývat mimo jiné reakcí na zrušení některých opatření ministerstva zdravotnictví o omezení pohybu lidí a provozu podniků, je připraveno na 20:00. Tisková konference po jednání byla oznámena na čas 21:00, může se ale posunout. Před chvíli skončila videokonference unijních lídrů, kde česko zastupoval premiér Andrej Babiš. 

18:35
23.  4.  2020

Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu (za ANO), k rozhodnutí soudu o rušení některých vládních opatření: "Já to nechci hodnotit. Je to překvapivé rozhodnutí. Bude zasedat vláda večer od osmi hodin, kde se tomu budeme věnovat a zaujmeme stanovisko."

18:33
23.  4.  2020

Vláda dnes jedná mimo jiné o rozvolňování nastavených opatření proti šíření koronavirové epidemie. Očekává se, že vláda rozhodne o několika rozvolněních. První informace už přinášejí jednotliví ministři. Podle ministra obchodu Karla Havlíčka (za ANO) mohou v pondělí otevřít obchody do 2 500 metrů čtverečních s vlastním vchodem, posilovny či autoškoly. Vláda tím uspíšila původně plánované uvolnění omezení. Od 11. května chce pak vláda umožnit i provoz kadeřnictví či muzeí, o 14 dní později mají otevřít v poslední fázi restaurace či ubytovací služby.

17:46
23.  4.  2020

„Vláda se snažila znemožnit uplatňování náhrady škody po státu. Paradoxně ale dosáhla pravého opaku a možnost uplatňování nároku na náhrady škody na státu usnadnila,“ říká v rozhovoru pro deník E15 advokát Aleš Rozehnal.

17:20
23.  4.  2020

„Z pohledu ministerstva vnitra jediné možné řešení nejpozději v pondělí všechna opatření vydat podle krizového zákona tak, jak to ministerstvo vnitra dlouhodobě doporučuje, a současně požádat poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu,“ napsal v SMS pro server Blesk Zprávy ministr vnitra (ČSSD) Jan Hamáček.

17:16
23.  4.  2020

Ministr kultury Lubomír Zaorálek v Interview Martina Kováře na Rádiu Z: Knihkupectví se otevřou na větší ploše než bylo plánováno. Od 27.4. jsme se také dohodli, že budeme moct zahájit provoz knihoven. Od 11.5. se kromě muzeí a galerií otevřou i venkovní prostory zámků, hradů a přírodní skanzeny. 

16:52
23.  4.  2020
16:44
23.  4.  2020

Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje dnešní rozhodnutí soudu o zrušení čtyř mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví za absurdní, ale respektuje ho. Řekl to serveru iDNES.cz.

16:27
23.  4.  2020

Otázkou, zda bude mít zrušení opatření omezujících maloobchod a volný pohyb vliv na odškodňování podnikatelů, se dnes správní soud nezabýval. Podle úspěšného žalobce, právníka Ondřeje Dostála, by však rozhodnutí mohlo poškozeným podnikatelům pomoci. Zároveň je varoval před tím, aby se pokoušeli žádat o příliš vysoké náhrady škody.

15:56
23.  4.  2020

Vláda zhruba ve 14:30 přerušila dnešní jednání kvůli videokonferenci prezidentů a premiérů Evropské unie, které se od 15:00 zúčastní premiér Andrej Babiš (ANO). Ministři se k zasedání vrátí v 20:00, informoval novináře tiskový odbor kabinetu. Vláda se dnes zabývá mimo jiné možností dalšího prodloužení nouzového stavu. Dosud na dnešním zasedání schválila například nařízení, že po dobu trvání mimořádných opatření nebude možné zvyšovat nájemné z bytů.

15:20
23.  4.  2020

Šance uspět se žalobou na stát je nyní vyšší, soudí advokát Petr Kadlec. Rozhovor s ním na toto téma najdete ZDE.

14:49
23.  4.  2020

Vláda přerušila své jednání kvůli videokonferenci prezidentů a premiérů zemí EU, které se bude účastnit premiér Andrej Babiš. Zasedání bude pokračovat po 18:00.

14:43
23.  4.  2020

Komentář advokáta Ondřeje Dostála, který žalobu proti opatřením ministerstva zdravotnictví podal:

14:37
23.  4.  2020

Podle advokáta Deloitte Legal Petra Syrovátka má rozhodnutí Městského soudu v Praze zásadní dopad na dosud nejasnou povahu nároku na náhradu škody pro podnikatele zasažené vládními opatřeními. „Dosud nebyl ustálený právní názor, zda za období, kdy byla mimořádná opatření vydávaná účelově Ministerstvem zdravotnictví, mohli poškození podnikatelé od státu požadovat náhradu škody podle krizového zákona či na základě jiného právního titulu, případě zda-li takový nárok vůbec existuje,“ uvedl pro E15. „Uvedené rozhodnutí je mimořádně silným argumentem, který jednoznačně určuje, že v režimu nouzového stavu lze vydávat mimořádná opatření pouze podle tzv. krizového zákona. To má za následek i potvrzení závěru, že stát nese odpovědnost za vzniklé škody právě podle krizového zákona. Pozice podnikatelů, kterým byla způsobena škoda opatřeními státu během nouzového stavu, se tak výrazně posiluje,“ vysvětlil. „Rovněž vnímám toto rozhodnutí jako výstrahu státu před účelovým ohýbáním práva a posílení důvěry v právní stát,“ dodal.

14:07
23.  4.  2020

Ministerstvo zdravotnictví bude hledat řešení, jak vyhovět soudu a současně zachovat opatření, která jsou klíčová pro omezení šíření epidemie. ČTK to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Městský soud v Praze podle něj řešil zejména formu, jakou byla přijata.

13:55
23.  4.  2020

„Od začátku jsme úhybný manévr české vlády kritizovali. Je dobře, že oprávněnost kritiky soud nyní potvrdil. Vláda podle nás musí co nejdříve se zpětnou platností přijmout opatření podle zákona o krizovém řízení a říci, co plánuje dál,“ prohlásil Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR. Podnikatelé díky tomu budou podle něj moci žádat o náhrady za způsobené škody.

13:46
23.  4.  2020

Rozhodnutí soudu ocenil i ústavní právník Marek Antoš. „Pokud měl někdo představu, že je možné formálně neprodloužit nouzový stav, ale přitom všechno zachovat a jet dál v režimu ministerských opatření, tak teď vidí, že to nejde,“ řekl České televizi. Pokud by opatření v současném rozsahu měla trvat dál, tak podle něj bude nezbytné nouzový stav prodloužit.

13:36
23.  4.  2020
13:31
23.  4.  2020

Vláda dostala od soudu možnost do 27. dubna přijmout zrušená opatření, tentokrát ale podle krizového zákona, vysvětluje advokátka Jana Sedláková. To však lze jen po dobu nouzového stavu, který platí do 30. dubna. Jeho prodloužení vláda neplánovala. „Je tedy otázkou, zda vláda změní rozhodnutí ohledně nouzového stavu a požádá sněmovnu znovu o prodloužení,“ říká Sedláková. Zůstává podle ní otázkou, zda soudní verdikt otevírá možnost pro firmy požadovat po státu náhradu školy. „V rámci pomoci poskytované státem se ale již hodně subjektů nároku na náhradu jakékoliv škody zřeklo,“ upozornila.

13:28
23.  4.  2020

Soud dnešním zrušením čtyř opatření ministerstva zdravotnictví ke koronaviru na sebe podle prezidenta Miloše Zemana bere veškerou odpovědnost za dopady na životy, zdraví či hospodářství České republiky.

13:17
23.  4.  2020
13:14
23.  4.  2020

„Soud řekl, že nad vládou a ministerstvem není jen Bůh a oblaka, ale také soudní přezkum. Proto musí přemýšlet nad tím, co zakáží, co nezakáží a proč,“ řekl České televizi v reakci na rozsudek expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál, jehož žalobě proti vládním opatřením soud vyhověl.

13:08
23.  4.  2020
13:07
23.  4.  2020
!

Vítejte u mimořádného on-line přenosu. Městský soud v Praze rozhodl, že omezení volného pohybu osob a některá zařízení omezující maloobchodní prodejce, vyhlášená vládou, jsou nezákonná. Opatření soud zrušil s platností od 27. dubna. Do té doby má vláda čas na to, aby přijala opatření, která budou v souladu se zákonem.

Z kolize vyhlášení opatření ministerstvem zdravotnictví a výkladu věci soudu vyplývá řada dalších věcí. Právníkovi Dostálovi vadilo, že ministerstvo daná omezení odůvodnilo pouze obecnou zmínkou o výskytu nemoci Covid-19 v ČR a nutností omezit její šíření. Podle něj je formulace opatření v rozporu jak s požadavky práva, tak s poznatky medicínské vědy. V žalobě také uvedl, že český stát nerespektoval svůj vlastní pandemický plán a že pravidla boje proti epidemii tvoří namísto odborníků politici, a to podle momentálních nálad veřejného mínění. Postup ministerstva označil za „právnické chytračení“.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který jako šéf Ústředního krizového štábu dosud neúspěšně prosazoval prodloužení nouzového stavu, považuje nález soudu za potvrzení svých slov. „Pouze za nouzového stavu lze přijímat krizová opatření na boj s koronavirem,“ uvedl Hamáček. 

Tématem, které s rozporem kolem možnosti vyhlásit některá opatření souvisí, je náhrada škod těm, kterých se opatření dotkla. Někteří právníci oslovení deníkem E15 upozorňují na to, že chybou vlády a ministerstva zdravotnictví také nejspíš vzrostla šance na úspěšnější vymáhání způsobených škod v důsledku těchto opatření. 

Právníci se ovšem neshodují, jak široké náhrady krizový zákon vlastně poskytuje. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) je přesvědčena, že se náhrada nevztahuje na ušlý zisk. „V rámci pomoci poskytované státem se již hodně subjektů nároku na náhradu jakékoliv škody zřeklo,“ upozornila navíc advokátka Jana Sedláková. 

Postup ministerstva zdravotnictví a vlády pak víceméně jednohlasně kritizuje opozice. 

Jak vypadá aktuální plán rozvolňování vládních opatření

Autor: E15.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video