Korunovace Karla III.: Co je na programu, kdy, kde a proč ji sledovat
Nový král Velké Británie Karel III., známý též jako Charles III., nastupuje na trůn. Kdy se bude ceremoniál konat? Kde ho sledovat v televizi? Kdy se koná sama korunovace?
Karel nastoupil na trůn po smrti své matky, královny Alžběty II. loni v září, čímž se stal nejstarším novým panovníkem britské historie. V době úmrtí královny mu bylo 73 . Korunovace se koná 6. května ve Westminsterském opatství a král, který bude korunován spolu s královnou Camillou, se stane 40. panovníkem korunovaným na tomto místě od roku 1066.
- Kdy se koná korunovace Karla III?
- Kde sledovat korunovaci vtelevizi?
- Kde sledovat korunovaci online?
- Kudy půjde slavnostní průvod?
- Průběh korunovace
- Co se bude dít po korunovaci?
- Bude korunována nová britská královna?
- Členové královské rodiny při korunovaci, kdo se zúčastní a jaká bude jejich úloha?
- Zúčastní se korunovace princ Harry a Meghan?
- Kdo se zúčastní korunovace z řad veřejnosti?
- Koho vyšle Česko?
- Britské korunovační klenoty
Kdy se koná korunovace Karla III.?
Korunovační obřad začne v sobotu 6. května v 11 hodin ve Westminsterském opatství. Po obřadu bude následovat víkend plný akcí včetně koncertu na hradě Windsor.
Kde sledovat přímý přenos korunovace v televizi?
Česká televize bude 6. května vysílat korunovaci živě. Ze zahraničních médií budou živě vysílat také BBC a Sky News.
Kde sledovat stream korunovace online?
Průběžné dění budeme sledovat na stránkch E15.cz v naší průběžně aktualizované online reportáži z korunovace Karla III.
Vysílání najdete na webech:
- Blesk: Online přímý přenos na Blesk.cz (živě, video komentuje Jindřich Forejt)
- Sky News Online přímý přenos Sky News (živě, video na YouTube)
- Česká televize Online přenos ČT (záznam od 18:05)
Plán slavnostního průvodu korunovace Karla III. v mapě
Průběh korunovace
Král a královna dorazí do Westminsterského opatství v „Královském průvodu“ vycházejícím z Buckinghamského paláce.
Jejich Veličenstva budou korunována v londýnském opatství při bohoslužbě, kterou povede arcibiskup z Canterbury.
Buckinghamský palác uvedl, že ceremoniál bude odrážet dnešní roli panovníka a hledět do budoucnosti, přičemž kořeny zůstane v pradávných tradicích okázalosti. Obřad si zachovává svou strukturu více než tisíc let a očekává se, že letošní korunovace bude obsahovat tytéž základní prvky a zároveň bude zohledňovat ducha doby.
Korunovace sestává z mnoha obřadů, které byly k vidění při bohoslužbě zesnulé královny, jako jsou přísaha, pomazání, uctění a intronizace. Na Karlovu hlavu bude nasazena koruna svatého Edwarda, čímž bude oficiálně korunován jako král Charles III.
Koruna svatého Edwarda|
Bude při tom sedět v korunovačním, takzvaném Edwardově křesle a v rukou třímat panovnické žezlo, které ztělesňuje jeho vládu nad národem, a královské jablko, jež představuje křesťanský svět.
Pomazání nebude přenášeno televizí a má být skryto před veřejností, stejně jako tomu bylo při korunovaci zesnulé královny v roce 1953, jak informoval deník The Telegraph. Bohoslužba byla naplánována tak, aby reprezentovala různá náboženství a komunitní skupiny, což je v souladu s královým přáním odrážet etnickou rozmanitost současné Británie. V korunovační přísaze bude stále slibovat, že bude „obráncem víry“, ale církevní představitelé přidají další slova, která umožní králi uznat, že slouží všem náboženstvím.
Co se bude dít po korunovaci?
Po obřadu se král a královna vrátí do Buckinghamského paláce v korunovačním průvodu. Trasa bude jen zlomek délky trasy královny Alžběty, což vyvolává obavy, že mnoho královských příznivců může přijít o možnost vidět nového panovníka.
Trasa dlouhá dva kilometry povede královský pár z Westminsterského opatství do Buckinghamského paláce, ale vyhne se velkým částem hlavního města, které byly během osmikilometrového korunovačního průvodu královny Alžběty II. v roce 1953 obsazeny.
Cesta do opatství se bude konat opačným směrem, což znamená, že lidé, kterým se podařilo zajistit si místo na trase, uvidí krále dvakrát. Král, královna a vysoce postavení členové královské rodiny pak budou stát na balkoně Buckinghamského paláce, kde se uskuteční přelet slavnostní letky, který zakončí den.
Bude korunována nová britská královna Camilla?
Po králově šestidílném korunovačním obřadu bude mít Camilla svůj vlastní. Její titul bude „Queen Consort“, volně přeloženo královna-manželka.
Poslední Queen Consort, která byla korunována, byla královna matka po boku krále Jiřího VI. v roce 1937. Arcibiskup z Canterbury jí pomazal hlavu svěceným olejem – rituál, který se provádí také v případě panovníka. Poté byl královně na ruku nasazen prsten a na hlavu koruna, načež jí bylo předáno žezlo a slonovinová hůl. Na závěr se „uctivě“ poklonila svému manželovi.
Oficiální titul býval princ nebo princes Consort, ale zesnulá královna Alžběta II. prohlásila, že jejím přáním bylo, aby se Camilla po Karlově nástupu jmenovala Queen Consort.
Camilla bude během korunovace nosit korunu královny Mary|
Členové královské rodiny při korunovaci: Kdo se zúčastní a jaká bude jejich úloha?
Na korunovační obřad byla pozvána téměř celá britská královská rodina. Samozřejmě včetně nejstaršího královského syna a dalšího v královské nástupnické linii, Williama, prince z Walesu. Přítomna bude také jeho manželka Kate, princezna z Walesu, a jejich děti.
Nejstarší dítě Williama a Kate, princ George z Walesu, tam nejen bude, ale bude nejmladším budoucím králem a bude hrát oficiální roli při korunovačním obřadu jako pážátko. Během ceremoniálu bude pomáhat vést dlouhou vlečku dědečkova roucha uličkou Westminsterského opatství.
Williamův mladší bratr princ Harry, vévoda ze Sussexu se zúčastní korunovace krále Karla bez manželky Meghan. Očekává se, že se korunovačního obřadu zúčastní také sourozenci krále Karla, princezna Anna, princ Andrew a princ Edward, ačkoli britská média uvedla, že Andrew, který přišel o roli „pracujícího člena královské rodiny“ poté, co mimosoudně urovnal případ sexuálního napadení s americkým žalobcem, nebude hrát v událostech dne významnou roli.
Potvrdil účast princ Harry a vévodkyně Meghan?
Princ Harry se zúčastní korunovace krále Karla bez manželky Meghan. Vévodkyně ze Sussexu se na cestu z jejich domova v Kalifornii nevydá a místo toho zůstane s dětmi Archiem a Lilibet.
Kdo se zúčastní korunovace z řad veřejnosti?
Na korunovaci zesnulé královny přijelo do Westminsterského opatství více než osm tisíc hostů ze 129 zemí, letos však bude akce kvůli zdravotním a bezpečnostním omezením omezena na dva tisíc osob.
Karel si přeje, aby se svědky historické události stali různorodí lidé, a proto pozval zástupce četných charitativních organizací a dobrovolnického sektoru. Více než 1250 dobrovolníků a mladých lidí bylo pozváno, aby se buď zúčastnili obřadu, nebo byli součástí některé z doprovodných akcí.
Pozváni byli i členové dalších královských rodin z celé Evropy a zbytku světa, což narušuje tradici předchozích korunovací, kdy se jich účastnili v podstatě jen britští královští páni.
Pravděpodobná je také účast některých britských politiků, ale vzhledem k menšímu počtu hostů jich bylo pozváno málo. Očekává se účast současného britského premiéra Rishiho Sunaka a některých ministrů jeho kabinetu a místa jsou údajně zaručena i pro bývalé premiéry.
Pozvány byly také hlavy zahraničních států, zejména klíčových britských spojenců a členů Britského společenství národů, včetně evropských lídrů a amerického prezidenta Bidena. Prezident Biden však na cestu nepojede, místo něj se zúčastní první dáma Jill Bidenová. V minulosti se korunovací neúčastnil žádný americký prezident.
Koho vyšle Česko?
Prezident Petr Pavel se s manželkou Evou zúčastní korunovace britského krále Karla III. v doprovodu nejbližších spolupracovníků. Do Londýna prezidentský pár nepoletí vládním speciálem, nýbrž netradičně běžnou leteckou linkou.
Britské korunovační klenoty
Koruna svatého Edwarda
Karel bude korunován historickou korunou svatého Edwarda, která se používá od korunovace krále Karla II. v roce 1661 po obnovení monarchie po desetileté republice Olivera Cromwella.
Královna Alžběta II. v den své korunovace. Na hlavě má takzvanou imperiální korunu, kterou během korunovace krátce ponese i Karel III., v ruce drží panovnické žezlo s křížem|
Panovnické žezlo s křížem
Diamant Cullinan, známý také jako Africká hvězda, který má hmotnost 530 karátů a je největším bezbarvým broušeným diamantem na světě, byl zasazen do zlatého žezla, které se používá při každé korunovaci od roku 1661.
Panovnické žezlo s holubicí
Jedná se o druhé žezlo používané při obřadu, které představuje duchovní roli panovníka. Pochází rovněž z roku 1661. Je vyrobeno ze zlaté tyče ve třech částech osazené diamanty, rubíny, smaragdy, safíry a spinely. Na vrcholu je smaltovaná holubice s roztaženými křídly, která představuje Ducha svatého.
Královské jablko
Královské jablko, další předmět objednaný ke korunovaci Karla II., je zlatý glóbus s křížem na vrcholu, obklopený pásem diamantů, smaragdů, rubínů, safírů a perel s velkým ametystem na vrcholu. Znázorňuje křesťanskou svrchovanost.
Korunovační prsten
Korunovační prsten, známý jako "Snubní prsten Anglie" je tvořený safírem s rubínovým křížem zasazeným v diamantech, byl vyroben ke korunovaci krále Viléma IV. v roce 1831. Od té doby se nosí při každé korunovaci a symbolizuje královskou důstojnost.
Meče a palcáty
V korunovačním průvodu se objeví řada mečů. Patří mezi ně i státní meč, který symbolizuje královskou moc a byl vyroben kolem roku 1678 a použit při Karlově uvedení do úřadu prince z Walesu v roce 1969. Dále se objeví meč časné spravedlnosti, meč duchovní spravedlnosti a meč milosrdenství, které byly poprvé použity při korunovaci Karla I. v roce 1626. Jedním z předmětů používaných při korunovačním obřadu je i šperky zdobený Meč obětování, vyrobený pro korunovaci Jiřího IV. v roce 1821.
K vidění budou také dva palcáty vyrobené ze stříbra pozlaceného na dubovém dřevě, které pocházejí z let 1660 až 1695. Jedná se o slavnostní znaky moci, které se nosí před panovníkem při událostech, jako je například zahájení zasedání parlamentu.
Ampulla
Zlatá ampule, která pochází z roku 1661, je baňka ve tvaru orla, v níž je uložen svatý olej, který byl v březnu posvěcen v Jeruzalémě a bude použit k pomazání krále.
Korunovační lžíce
Stříbrná pozlacená lžíce je nejstarší součástí regálií, pravděpodobně byla vyrobena pro Jindřicha II. nebo Richarda I. ve 12. století. Byla použita při pomazání krále Jakuba I. v roce 1603 a od té doby se objevuje při každé korunovaci.
Náramky
Na zápěstí panovníka se připevňují dva zlaté náramky představující upřímnost a moudrost. Předpokládá se, že souvisejí se starověkými symboly rytířství a vojenského vůdcovství. Pocházejí z roku 1661 a používaly se při každé korunovaci od krále Karla II. až po krále Jiřího VI. v roce 1937.
VIDEO: Jak bude vypadat korunovace krále Karla III.?