Těžaři kryptoměny okradli v Bulharsku ČEZ o 34 milionů | e15.cz
M A

Kryptoměny

Bulharští těžaři kryptoměn ukradli ČEZ elektřinu za desítky milionů korun

Vladan Gallistl

Vladan Gallistl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Bulharská policie zatkla v srpnu dva muže, kteří společnost CEZ Electro Bulgaria připravili o elektřinu v hodnotě přes 2,5 milionu leva, necelých 34 milionů korun. Spotřebovali ji na těžbu bitcoinů ve dvou „těžařských farmách“.

„Jednalo se o dvě farmy v budovách bývalé továrny. K nelegálním odběrům elektřiny docházelo v jednom případě po dobu šesti, ve druhém tří měsíců,“ uvádí mluvčí skupiny ČEZ Alice Horáková a dodává: „Ukradená elektřina by pokryla měsíční spotřebu města Kjustendil, jehož populace je zhruba padesát tisíc obyvatel.“ Připojení k síti ČEZ bylo podle distribuční společnosti provedeno velmi profesionálně.

Byla to největší krádež energie, kterou bulharská společnost odhalila. Povedení těžaři ostatně nebyli bez škraloupu. Jeden z mužů spáchal již dříve platební podvod, citovala agentura Bulgaria News Agency státního zástupce Ivo Ilieva.

Při těžbě bitcoinů se využívá výkonných počítačů, které řeší matematické úkoly, za něž těžaři dostávají odměnu. Provoz těchto počítačů však spotřebovává velké množství energie.

„Farmy k nelegálním odběrům využily přídavné elektrické vodiče,“ říká Horáková s tím, že neoprávnění odběratelé používají stále sofistikovanější a vynalézavější metody. „Bývají to dokonce organizované skupiny, které za úplatu provádějí za použití nejmodernější technologie zásahy do měřicího zařízení a způsobují jak energetikům, tak společnosti milionové škody.“

Prohlédněte si, na jakých strojích se těží kryptoměny:

Ztráty z distribuce se následně odrážejí do cen elektřiny pro všechny odběratele. „Cena za distribuci je regulována a nelze technicky oddělit přirozené ztráty dané fyzikálními zákony od krádeží,“ upozorňuje Horáková.

Ve světě přitom nejsou krádeže elektřiny kvůli těžbě kryptoměn výjimečné. Zřejmě největší krádež se stala loni v červenci v Číně, kde bylo zatčeno dvaadvacet podezřelých kvůli zcizení elektřiny v hodnotě tří milionů dolarů. Ruská policie pak letos v červnu zatkla třicetiletého těžaře, kterého obvinila z krádeže elektřiny za půl milionu dolarů ze státní distribuční sítě. 

Kryptoměny

NFT Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery