Cena bitcoinu se hroutí. 4 grafy možného vývoje | E15.cz

Cena bitcoinu se hroutí. Prohlédněte si čtyři grafy možného vývoje, kterými se držitelé utěšují

Jan Vávra

Kryptoměny včetně nejrozšířenějšího bitcoinu odepsaly během týdne třetinu své hodnoty. Spory o osud valuty bitcoin cash vyvolaly na trhu nejistotu a změnu sentimentu, který vlnu výprodejů pohání, uvádí agentura Reuters. Známý propagátor bitcoinu John McAfee hovoří o iracionální panice. Část investorů se ale při odhadování dalšího vývoje odvolává na dlouhodobé trendy a připomíná, že podobných komplikací už bitcoin zažil více. Grafy, ze kterých čerpají jistotu a hojně je sdílejí na sociálních sítích, najdete v článku. Část analytiků ale varuje, že může jít jen o projevy plané útěchy, které odporují zavedeným investorským poučkám.

Kdo nenakoupil kryptoměny dříve než před rokem, místo snu o pohádkovém zbohatnutí prožívá tvrdé vystřízlivění. Bitcoin během roku ztratil z prosincových maxim téměř 80 procent hodnoty, na sociálních sítích se ale přesto část komunity zastánců kryptoměn ujišťuje, že není důvod k panice. Přinášíme výběr grafů, kterými tito spekulanti argumentují.

Často zmiňovanou paralelou je bitcoinová bublina ze závěru roku 2013, kdy cena kryptoměny vzrostla během dvou měsíců desetinásobně a vyšplhala až nad hranici tisíce dolarů. V lednu dalšího roku však přišel prudký propad, který pokračoval téměř zhruba rok a půl. Z ceny bitcoinu umazal rovněž přes 80 procent hodnoty. Další vývoj však ukázal, že trh se dokázal oklepat a propracovat se do další, ještě mohutnější bubliny.

Často sdíleným grafem je i takzvaná křivka psychologie tržního cyklu. Část držitelů bitcoinu a dalších virtuálních měn s její pomocí argumentuje, že drastický propad ceny představuje očistný proces a nový růst nebude možný, dokud morálně nekapitulují všichni to, kdo před rokem vyhlíželi snadný zisk.

Vzhledem k prudkém zhodnocení bitcoinu v prvních deseti letech existence se část jeho zastánců odvolává na logaritmickou křivku vývoje ceny. Kurz bitcoinu mnohdy rostl exponenciálně a právě takto pojatý graf údajně tuto skutečnost v dlouhodobém měřítku reflektuje lépe.

Z něj však vyplývá, že propad kurzu virtuální měny rozhodně nemusí být u konce. Křivka zároveň slouží jako svého druhu cenová podlaha, tvrdí někteří spekulanti. V horizontu několika let tak podle jejich mínění bitcoin představuje zajímavou investici navzdory uváděným propadům.

Dalším argumentem ve prospěch budoucnosti bitcoinu prý představují cykly spojené s takzvaným půlením. Každé čtyři roky totiž na polovinu klesá počet bitcoinů, které mohou těžaři každý den vydolovat, což snižuje nabídku „mincí“ na trhu.

Prudké nárůsty a propady kryptoměny jsou tak údajně s těmito cykly úzce provázané. V současnosti se denně vygeneruje 1800 bitcoinů, uvedené číslo má klesnout na polovinu v květnu 2020.

Popsané křivky a teze, kterými se někteří zastánci kryptoměn zaštiťují, ovšem část zkušených investorů rozporuje. Varuje zejména před častým omylem vyvozovat předpoklady o budoucích výnosech na základě těch minulých. Investor a analytik Alireza Seifi současně připomíná teorii efektivních trhů, podle které lze na uvedené informace a analýzy spoléhat tím méně, čím většímu počtu investorů jsou k dispozici. Prim poté hrají informace neveřejného charakteru, což činí cenu stále méně předvídatelnou.

Mimo jiné i z toho důvodu se obecně radí spekulantům na cenu tak rozkolísaného aktiva typu bitcoinu investovat jen tolik prostředků, kolik si mohou dovolit ztratit. O povaze tohoto aktiva mimo jiné vypovídají také slova investora a ekonoma Václava Dejčmara, které pronesl během letošní konference pod hlavičkou E15 Premium. Bitcoin přirovnal ke zlatu moderního věku. 

„Z osmdesáti procent se cena bitcoinu bude pohybovat ve stovkách tisíc dolarů, z dvaceti procent to bude kvůli sporům v komunitě pod tisícovkou dolarů,“ uvedl Dejčmar.


Vše o kryptoměnách čtete zde >>>


Mýty a velká očekávání. Novou bublinou se po bitcoinu může stát blockchain
Radomír Eliáš: Technická analýza ceny bitcoinu funguje. Ale jinak, než si lidé myslí


 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!