Íránské rakety dopadly i na bitcoin. Cenu sice jen škrábly, kazí ale pohádku o digitálním zlatu

Turbulentní sobotní dění dopadlo i na bitcoin. Už jenom proto, že s ničím jiným se o sobotách pořádně neobchoduje.

Turbulentní sobotní dění dopadlo i na bitcoin. Už jenom proto, že s ničím jiným se o sobotách pořádně neobchoduje. Zdroj: DALL-E

Jan Vávra

Cena největší kryptoměny se oklepává z nejprudšího propadu za poslední rok, který způsobil víkendový íránský raketový útok na Izrael. Vývoj kurzu bitcoinu nicméně naznačil, kam by zamířil v případě vypuknutí další rozsáhlé války na Blízkém východě nebo jinde.

Navzdory tomu, že se bitcoin po sobotním takřka okamžitém pádu ze 68 na 62 tisíc dolarů už téměř zotavil, je to pro skalní fanoušky kryptoměny varovné znamení.

Zatímco tradiční finanční trhy, kde by se dalo obchodovat s akciemi nebo zlatem, měly v ten moment zavřeno, kryptoburzy jely dál. Jejich klienti nicméně nechtěli digitální měnu přikupovat, ale dále se jí zbavovat. S pondělním posílením kryptoměny – i díky schválení burzovně-obchodovaných fondů (ETF) na bitcoin v Hongkongu – a relativním uklidnění situace na Blízkém východě se ale sobotní panický výprodej zpětně jeví jako neprozíravý tah.

Na tohle si dejte při investicích do kryptoměn pozor (video):
Video placeholder
Pět způsobů, jak přijít o vše na kryptoměnách • Zdroj: Videohub

Díky divokému cenovému vývoji současně také vyšlo najevo, že ani masivní úspěch nedávno spuštěných amerických ETF na bitcoin nepřispěl k tomu, že by si mohla kryptoměna uzurpovat svatozář zlata. A to navzdory tomu, že je digitální měna obdobně jako drahý kov v principu nezávislá na vládách a že obojího existuje na světě jen omezené množství. Kvůli tomu již dříve připodobnila bitcoin ke zlatu i řada expertů nebo třeba ve vysílání Fox Business také Larry Fink, šéf největšího světového správce aktiv Blackrock.

„Jenže v momentech, jako je třeba právě útok Íránu na Izrael, je přirozenou reakcí investorů vyhledávat aktiva, která se chovají jako bezpečný přístav,“ glosuje pro Bloomberg Patrick Armstrong, hlavní investiční stratég londýnského fondu Plurimi Wealth.

Jako bezpečný přístav se v posledních dnech ukazuje zejména zlato, které vystoupalo na nové rekordy. Jak navíc dokládají infografiky serveru e15, cena bitcoinu se jen ojediněle vyvíjí v podobném rytmu jako zlato – to samé ale platí i pro korelaci kryptoměny s americkými akciemi. Bitcoin proto otrlým investorům slouží jako nástroj diverzifikace portfolia, tedy jako prvek, který se zkrátka z dlouhodobějšího hlediska chová jinak než cenné papíry nebo drahý kov. Do role zlata by podle některých bitcoin mohl dozrát až časem.

„Bitcoin má potenciál stát se digitálním zlatem 21. století. Nezapomínejme ale na to, že i zlato historicky provázely výkyvy jeho ceny. Navzdory tomu je bitcoin pořád rizikový a i v dohledné době jej čekají masivní výkyvy kurzu,“ citovala na podzim roku 2021 německá Deutsche Bank svou odbornici Marion Laboureovou.

Tehdy stál bitcoin 40 tisíc dolarů a v březnu stejného roku dokonce ještě desetkrát méně. To je vývoj, který se hodí připomínat i nyní, kdy ti pesimističtěji naladění investoři vyhlížejí další pověstnou černou labuť. Tedy událost, kterou by sice málokdo čekal, ale jejím dopadům by skoro nikdo neuniknul. Jako například další velké válce na Blízkém východě, která by přinesla mimo jiné i novou vlnu inflace.

Co vyjadřuje korelace

Korelace vyjadřuje sílu vztahu mezi dvěma proměnnými. Nabývá obvykle hodnot od 0 až 1, kde hodnota 1 znamená absolutní shodu mezi proměnnými a 0 absolutní absenci jakéhokoli vztahu.

Stupně síly korelace:

0 až 0,19: velmi slabá

0,2 až 0,39: slabá

0,4 až 0,59: střední

0,6 až 0,79: silná

0,8 až 1: velmi silná

Totéž platí v opačném gardu s minusovým znaménkem, kde však jde o nepřímou úměru. Korelace −0,8 a 0,8 jsou tedy stejně silné.

Černou labutí roku 2021 byl pro většinu investorů covid. Tehdejší panika z rozšíření koronaviru na Západ zatřásla celkým finančním trhem, dokonce i zlatem. Bitcoin vedle akcií a drahého kovu vyniknul v tom, jak rychle se tehdy dokázal propadnout – během dvou dnů umazal padesát procent. Stejně tak se ale tehdy s nouzovým osekáním úrokových sazeb ze strany centrálních bank dokázal bleskově zotavit a dostat na nové kurzové rekordy.

Současné cenové cuknutí bitcoinu proto naznačuje, že by cena kryptoměny v případě propuknutí většího vojenského konfliktu sotva vystřelila nahoru. Ostatně kurz bitcoinu klesnul i krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022, aby pak byl o měsíc později o více než deset procent výše. Každý další podobný prodělaný tržní šok zároveň zvyšuje v případě bitcoinu pravděpodobnost, že kryptoměna nakonec ustojí už skoro všechno.

Řekli o bitcoinu. Jak na kryptoměnu reagoval svět byznysu

Kryptoměna bitcoin se dostala do oběhu 3. ledna 2009. Během patnácti let existence zaujala nejen vývojem svého kurzu, ale i tím, jaké reakce vzbudila mezi známými podnikateli, investory nebo politiky. Následuje chronologicky řazený výčet silných výroků o nejstarší virtuální měně.

2010

„Pokud tomu nevěříš nebo nerozumíš, nemám čas tě přesvědčovat, sorry.“ Reakce dodnes neznámého tvůrce bitcoinu Satoshiho Nakamota, když na diskuzním fóru popisoval technické parametry kryptoměny.

2011

„Od peněžního systému chceme, aby zprostředkovával transakce a aby díky tomu rostlo hospodářství jako celek. V případě bitcoinu se ale nic takového neděje. Na něm bohatnou ti, kteří ho mají dostatek a neutrácejí.“ Lauerát Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman.

2014

„Držte se od bitcoinu dál. Je to v podstatě jen šálení smyslů.“ Šéf Berkshire Hathaway Warren Buffett se o čtyři roky později zmínil o bitcoinu znovu kriticky. Vyjádřil přesvědčení, že virtuální měna špatně skončí, a přirovnal ji k jedu na krysy.

2015

Výrok šéfa hnutí ANO a jednoho z nejbohatších obyvatel Česka zdobil i jednu ze zdí v pražských Holešovicích.Výrok šéfa hnutí ANO a jednoho z nejbohatších obyvatel Česka zdobil i jednu ze zdí v pražských Holešovicích. | Zdroj: archiv E15

„Vůbec netuším, co to je, a pokud vím, tak nikdo bitcoinem neplatí. Ta měna nemá nějakou dobrou pověst." Andrej Babiš v roli ministra financí takto komentoval zprávu, že kryptoměnu bylo možné koupit i na pobočkách České pošty.

2017

„Bitcoin je ukazatelem toho, jak velká je ve světě poptávka po praní špinavých peněz.“ Larry Fink, šéf společnosti BlackRock, která je největším správcem aktiv na světě. V roce 2023 ale svůj názor změnil. Právě jeho firma se začala připravovat na spuštění prvního bitcoinového burzovně-obchodovaného fondu (ETF). Růst kurzu bitcoinu na podzim 2023 navíc glosoval slovy, že jde o přesun investorů za kvalitou, a tou kvalitou je podle Finka právě dominantní kryptoměna.

2018

„Bitcoin je příklad investice, na který sedí teorie většího hlupáka. Sama o sobě kryptoměna nic neprodukuje. Kdybych si teď mohl vsadit na její pokles, udělám to.“ Zakladatel Microsoftu Bill Gates, později, v roce 2022, na téma kryptoměn dodal, že kdo má méně peněz než Elon Musk, neměl by bitcoin vůbec kupovat.

2021

„V době, kdy na standardní měně máte úroky pod úrovní inflace, jenom blázen by se nedíval po alternativách. Konkrétně bitcoin je skoro stejný bullshit jako ty běžné peníze. Klíčové slovo je ,skoro’“. Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX, jehož firmy drží bitcoiny ve své rozvaze.

2023

 „Když zahrabete zlato na zahradě, bude to stále zlato i za tisíce let. Ale když o bitcoin přestanou mít zájem těžaři, ztratí na hodnotě. Je to zranitelné aktivum.“ Nassim Nicholas Taleb na investiční konferenci SH!FTS. „Když zahrabete zlato na zahradě, bude to stále zlato i za tisíce let. Ale když o bitcoin přestanou mít zájem těžaři, ztratí na hodnotě. Je to zranitelné aktivum.“ Nassim Nicholas Taleb na investiční konferenci SH!FTS. | Zdroj: e15 Michaela Szkanderová

„Já céčka kupovat nechci.“ Na stejné konferenci jako Taleb se kriticky vůči kryptoměnám jako takovým vymezil šéf EPH a spolumajitel vydavatele deníku e15 Daniel Křetínský.„Já céčka kupovat nechci.“ Na stejné konferenci jako Taleb se kriticky vůči kryptoměnám jako takovým vymezil šéf EPH a spolumajitel vydavatele deníku e15 Daniel Křetínský. | Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!