Bitcoin jako platidlo? Transakcí virtuální měnou nikdy nebylo víc | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Krypto-graf týdne: Bitcoin jako platidlo? Transakcí s virtuální měnou nikdy nebylo víc

Jan Vávra

Jan Vávra

Bitcoin má za sebou další pozoruhodný rok. Přestože cena nadále výrazně zaostává za historickými maximy, v případě počtu uskutečněných transakcí je tomu naopak. Vyplývá to z dat analytické společnosti TradeBlock, která je zveřejnila tento týden.

Z grafu je patrné, že letošní květen co do počtu transakcí zastínil dokonce i prosinec roku 2017 – tedy období vrcholící kryptománie, kdy cena bitcoinu dosahovala dvaceti tisíc dolarů za jednu digitální minci.

Počet jednotlivých přesunů digitálních mincí dosáhl za měsíc květen téměř 12 milionů. To v meziročním srovnání představuje zhruba dvojnásobný nárůst. Poté nastal postupný propad na čísla kolem devíti milionů transakcí měsíčně.

Bitcoinová síť letos zaznamenala i rekord v tom, jak velké jmění dokázala během jediného dne převést. V závěru července uskutečnili držitelé bitcoinu transakce, které odpovídaly v přepočtu více než čtyřem miliardám dolarů (91,3 miliardy korun).

Samostatné téma ovšem představuje otázka, jak velké procento z množství transakcí lze označit za platby za služby a zboží.

Marcus Swanepoel, šéf společnosti Luno zaměřené na správu kryptoaktiv, v srpnu pro CNBC uvedl, že pouze zhruba desetina držitelů bitcoinu se jej snaží využívat k placení. Ti ostatní jej údajně berou jako prostředek spekulace, který „jen“ přesouvají ze svých digitálních peněženek na kryptoměnové burzy a naopak.

Bez ohledu na svůj účel ale zůstává počet bitcoinových transakcí relativně malý například v porovnání s finanční službou PayPal. Ta v letošním třetím čtvrtletí zprostředkovala v průměru miliardu transakcí za měsíc.

 

 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!