Krypto-graf týdne: Spekulanti dělají z bitcoinu finanční deriváty, našli nové druhy výdělku

Ilustrační foto bitcoinové peněženky

Ilustrační foto bitcoinové peněženky Zdroj: Michaela Szkanderová

Bitcoin a trend takzvaných decentralizovaných financí (DeFi) fungují ve stále větší symbióze. I když to podle některých vypjatých konverzací na Twitteru mezi zastánci jednotlivých projektů nevypadá.

Nevýhodou nejrozšířenější kryptoměny je, že sama o sobě negeneruje žádné výnosy. To však částečně mění DeFi a technologické možnosti blockchainu Ethereum.

Držitelé bitcoinu mají možnost své virtuální mince díky Ethereu „tokenizovat“ a následně je velmi snadno půjčovat. Samozřejmě za úrok dosahující několikanásobku běžných sazeb nabízených bankami. A toho využívá stále více spekulantů.

„DeFi otvírá pro kryptoměny úplně nové možnosti. Konečně bude mít Bitcoin nějakou funkci kromě toho, že je vnímaný jako digitální zlato," míní Viktor Fischer, šéf Rockaway Blockchain Fund.

Jak rostl počet bitcoinů vložených do blockchainu Ethereum. Různé barvy značí odlišná řešení, jak k tokenizaci došlo.Jak rostl počet bitcoinů vložených do blockchainu Ethereum. Různé barvy značí odlišná řešení, jak k tokenizaci došlo.|Dune Analytics

Za týden vzrostl počet bitcoinů určených k půjčování o necelou třetinu třetinu na téměř osmdesát tisíc, jejich hodnota dosahuje 800 milionů dolarů.

Z pohledu celkového množství bitcoinů v oběhu jde ale stále jen o drobné. Virtuálních mincí nejrozšířenější kryptoměny momentálně existuje více než 18 milionů.

Kdo by si ale chtěl hrát se svými bitcoiny na bankéře, měl by brát v potaz, že to znamená mimo jiné nutnost dát své virtuální mince do úschovy coby zajištění. Takové jednání jde mimo jiné proti stále silně zaznívajícímu étosu bitcoinové komunity, který kriticky posuzuje jakékoliv spoléhání na třetí strany při úschově kryptoměn. „Tady je třeba si říct, co vlastně decentralizované finance jsou. Podle mě je to i bitcoin,“ uvedl v rozhovoru pro E15 Premium na téma DeFi šéf SatoshiLabs Marek Palatinus. Experti navíc před neuváženými investicemi do DeFi varují.

„Je to stále kód, který i když je transparentní a otevřený, má tu a tam chybu,“ uvedl již dříve pro E15 hlavní analytik skupiny Roklen Dominik Stroukal.

Slovník kryptopojmů

Blockchain – veřejná účetní kniha, do které se zapisují údaje o pohybech virtuální měny. Je rozprostřena mezi velké množství navzájem nezávislých počítačů, které zároveň ověřují správnost údajů v ní obsažených. Není proto potřeba centrální autority, která by za data v blockchainu zodpovídala.

Token – virtuální měna, která vznikla primárně jen pro potřeby jednoho konkrétního projektu. Funguje jako herní žeton.

DeFi – zkratka označující decentralizované finance, tedy finanční služby, které využívají blockchain a tokeny. Díky své technologické podstatě nepotřebují klasickou centrální kontrolu v podobě banky či úřadu.

Chytrý kontrakt – virtuální smlouva vepsaná do blockchainu, která se automaticky aktivuje po dosažení podmínek plnění. Příkladem je připsání úroků.

Stablecoin – virtuální měna pevně svázaná s kurzem dolaru či jiné standardní měny. Jak název napovídá, hlavní výhodou je stabilita hodnoty těchto digitálních mincí.

ICO – zkratka Initial Coin Offering popisuje pozapomenutý trend, kdy start-upy a jiné projekty nabízely veřejnosti ke koupi vlastní tokeny. Byl to další způsob, jak si podnikatelé mohli opatřit kapitál.