První český kryptokrach. Ambiciózní projekt Cryptelo je v úpadku | E15.cz

První český kryptokrach. Ambiciózní projekt Cryptelo je v úpadku

Kryptoměna Bitcoin, ilustrační foto
Kryptoměna Bitcoin, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Shutterstock

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česko má svůj první kryptoměnový bankrot. Projekt Cryptelo, který přede dvěma lety dokázal investorům rozprodat virtuální mince v objemu kolem 25 milionů korun, skončil na přelomu roku v úpadku. 

Soud rozhodl na základě věřitelů nárokujících si více než deset milionů korun půjčených Cryptelu na start jeho podnikání. Firma samotná přitom nepředložila restrukturalizační plán, tedy scénář návratu k ziskovosti, a tak pražský soud poslal Cryptelo do konkurzu.

„Z osvědčených splatných pohledávek navrhovatele a označeného věřitele je nesporné, že dlužník je v úpadku, když má více věřitelů s dobou splatnosti peněžitých závazků delší než třicet dnů a tyto peněžité závazky není schopen plnit, což potvrdil i sám dlužník,“ uvádí soudkyně Městského soudu v Praze Jarmila Hanuliaková v rozhodnutí o konkurzu. Cryptelo se proti tomu odvolalo k vrchnímu soudu.

„Usilovně pracujeme na tom, abychom v projektu mohli pokračovat. Máme velmi zajímavé nabídky na spolupráci a chceme je naplno využít,“ vysvětluje šéf a majitel Cryptela Martin Baroš.

Z posledních dostupných finančních výkazů Cryptela za rok 2017 vyplývají třísetticísové tržby a dvoumilionová ztráta. Firma je však nejen podle Baroše byznysově aktivní a pokračuje ve vývoji vysoce zabezpečené webové aplikace určené pro bezpečné posílání souborů přímo z internetového prohlížeče.

„Cryptelo bylo jednoznačně reálným a předem úspěšným projektem, který předběhl dobu. Potvrzuje mi to neutuchající zájem o služby Cryptela i v dnešní době,“ sdělil bývalý společník Cryptela David Libiger, jehož firma KL je nyní jedním z věřitelů firmy.

Angažmá zpravodajce

Deník E15 už dříve upozornil, že první návrh na insolvenci Cryptela podal už v polovině září 2018 podnikatel ze středočeských Jiren Alexej Petrásek, který měl firmě při jejím spuštění půjčit přes pět milionů korun.

V loňském roce svou pohledávku za 150 tisíc korun připojila firma Gen Consulting AnSan někdejšího zpravodajce, bezpečnostního poradce a generála ve výslužbě Andora Šándora, který Cryptelu poskytl své blíže nespecifikované služby. „Ty nesouvisely s kryptoměnami a společnost mi dluh posléze uhradila,“ uvedl Šándor. Podle dat z insolvenčního rejstříku se tak stalo koncem loňského roku.

Cesta k penězům přes virtuální měnu

Cryptelo, které chtělo prodejem virtuálních mincí získat zdroje pro svůj byznys, předloni nabralo podle serveru icorating.com 1,13 milionu dolarů, tedy necelých 25 milionů korun.

V roce 2017 bylo mezi vítěznou sedmičkou ze 160 technologických start-upů, které získaly takřka milionovou počáteční investici od českého startupového inkubátoru StartupYard.

Od roku 2017 v Česku vydala vlastní kryptoměnu ve větším měřítku přinejmenším pětice firem. Hodnota těchto kryptoměn obchodovaných na burze ovšem vesměs spadla na zlomek ceny, za kterou je nakupovali investoři.

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video