Zájem investorů o AI může zpomalit rozvoj krypta, míní šéf strategie kryptoburzy Coinmate

Česká kryptoburza Coinmate funguje už téměř deset let, o bankovní účet v Equa bank ale nedávno přišla i ona. Částečně i díky vyhlídkám na zavedení komplexní evropské regulace MiCA však existuje naděje na řešení. "Dokonce bychom mohli řekněme do roka přijít s produktem, který bude ve spolupráci s bankou," říká v rozsáhlém rozhovoru venture partner fondu Miton C Nikos Balamotis, který z pozice představenstva pomáhá ve strategii týmům krypto burzy Coinmate a platební brány Confirmo. Vadí mu vyhrocené emoce doprovázející svět virtuálních měn. S bankami se Balamotis snaží vést dialog, nezastává kryptoanarchistické krédo že by bylo nejlepší je s pomocí bitcoinu zrušit. Stejně tak by podle něj byla nesmyslná žaloba na finanční domy kvůli rušení účtům kryptobyznysu.
Kdy naposled jste přikupoval kryptoměnu?
Nebude to ani měsíc. Přikoupil jsem hlavně bitcoin a ether. Také solanu, když zrovna byla asi o 20 procent dole.
Přikupujete pravidelně, nebo jste využil nějaký náhlý propad?
Pravidelně. Nesnažím se moc takříkajíc časovat trh. Na druhou vždycky, když mám pocit, že je to momentálně nízko, tak přikupuji. Ne pokaždé se mi to samozřejmě z pohledu dalších výnosů povedlo. Spíš se mi to většinou nepovedlo a cena padala dál, ale v posledních měsících mám úspěšnost vyšší.
Nezklamal vás bitcoin tím, jak se loni vyvíjela jeho cena během nástupu pádivé inflace?
Osobně to beru jako lekci. Kdybych zažil podobné cykly dřív, možná bych byl chytřejší. I když zas nevím, ne každý z těch lidí, co podobný růst dříve zažili, se nakonec jako chytřejší projevili. Historie se nemusí opakovat a chamtivost je silná. Nicméně postupný pád bitcoinu, který následoval po jeho předchozím obrovském růstu, jen dal maso a kosti hlavní tézi fondu Miton C, že naše vize a pozice v kryptu musí být dlouhodobá. Od začátku mi tu myšlenku Ondra Raška (zakládající partner skupiny Miton, pozn. red.) takto prezentoval. Ty naše první debaty se týkaly toho, co bude za deset, patnáct let, jak se budou věci vyvíjet a posouvat, jak krypto jednou změní spoustu věcí kolem nás. Vrátit se do této reality bylo nakonec ozdravné a správné.
Myslíte do reality toho, v jak rané fázi se ve skutečnosti kryptotrh nachází?
Přesně tak. Během jednoho roku tam přišlo spousta institucionálních peněz a mnoho volného kapitálu, který nebylo kam jinam dát. Kdyby v té době (bitcoin dosáhl historicky nejvyšší ceny během roku 2021, v době mimořádně nízkých sazeb, pozn. red.) už byla AI tak rozvinutá jako dnes, tak by boom kryptoměn možná nebyl tak velký. Je možné, že pozornost a hype by se naředily právě i do AI.
Když se tedy část velkých investorů rozhodla přesunout pozornost z virtuálních měn a do blockchainu do umělé inteligence, nemůže to zpomalit rozvoj krypta?
Může, ale neznamená to, že to je špatně. Investoři aspoň budou obezřetnější, až jim bude někdo příště ukazovat jen sexy prezentace a budou se víc pídit po fundamentu. Když se podíváme na poslední dva roky, spoustu peněz šla kolikrát i do nesmyslných projektů.
Nadšení fondu Miton C neochablo?
Neochablo, není důvod. Navíc, Miton už v AI byl úspěšný dříve než v kryptu. Jak jsem uvedl předtím, dočasné ochlazení je jen potvrzení toho, co říkáme od začátku: že v kryptu je pořád ještě brzy. V našem případě dost stresu odpadá i tím, že fond disponuje jen vlastními prostředky a nemusí je tedy do nějaké lhůty proinvestovat.
Takzvaná umělá inteligence je teď velké téma. Jak s jazykovými modely experimentujete v Coinmate?
Hlavně v marketingu, tam už dnes je dost aplikací. Bavíme se ale i o budoucím využití. Třeba o kvalitním chatbotu/voicebotu, který by odpovídal na spoustu banálních otázek, aniž by klienty štval. Zákaznická podpora je nejvyšší priorita v Coinmate. Snažíme se do 24 hodin odpovídat každému. Jakmile se ale ten trh zdesetinásobí, tak něco takového bude strašně náročné. U 90 procent procent otázek by stačila odpověď od AI, protože to jsou standardní dotazy typu “co mám udělat když…”. To vám pak zatíží třeba pět lidí v týmu úplně zbytečně.
Jak dlouho se vlastně angažujete v kryptu vy osobně?
Čtyři roky od doby, kdy jsem si toho všiml a začal něco kupovat. A něco přes dva roky s Miton C.
Co vás za ty roky nejvíc překvapilo na tomhle oboru?
Už od začátku mě překvapila koncentrace velmi chytrých lidí. Já obecně pracuji s lidmi, je to mé ústřední téma a vášeň - rozvoj kompetencí lidí a týmů, komunikace, vztahy... Proto mě zaujalo, kolik chytrých lidí se v oboru pohybuje. Co mě ale možná překvapilo více, je míra společenské polarizace i mezi odborníky. Obrovské extrémy, co téma krypta dokáže způsobit za emoce. Myslím, že by oba tábory mohly mít větší chuť pochopit protistranu. Vedlo by to i ke konstruktivnější debatě a spolupráci napříč obory. Protože ano, můžete si jít svou cestou revoluce. Typicky ve znění „My jsme bitcoineři a zrušíme banky.“ Za mě je ale takový kryptoanarchismus slepá cesta.
A druhý extrém?
Ten se nese v duchu „Ono to zmizí, celé je to jenom pro praní špinavých peněz.“ Kdyby oba póly se snažily porozumět lépe perspektivu druhé strany, vznikalo by více příležitostí a lepší produkty pro zákazníky. Ale je jednoduché to říct a těžší to udělat. Porozumět kryptu je náročné, nestačí jen motivace, ale chce to i čas. A pokud nejste ajťák, máte rozhodně nevýhodu. Ale v ideálním světě kde všichni pochopili podstatu a potenciál krypta, by se debata točila kolem technologických možností a příležitostí pro zlepšení (nejen finančních) produktů a služeb pro nás všechny.
Navážu vaší citací z LinkedInu. V souvislosti s rušením účtů kryptobyznysu ze strany bank jste napsal: „Musíme nejdřív bankám porozumět, abychom jim mohli pomoct se v kryptu vyznat. A k tomu je regulace jenom prvním krokem.“ Jak se vám to porozumění daří?
No, je to cesta. Rok a půl s bankami aktivně jednám a z mojí zkušenosti jsou tam také velmi chytří lidé, hlavně na úrovni risku, compliance oddělení či IT týmů. Často jde o mladší lidi, kteří technologiím rozumí, často krypto vlastní a řeknou vám úplně na rovinu, na jaké problémy v bance narážejí.
Pak hledáte tu společnou cestu, nacházíte kompromisy, posouváte se ve struktuře výš a ten problém začíná být větší a větší. V několika případech jsme se dostali lokálně velmi vysoko, kde vlastně to pochopení ze strany banky bylo ve stylu „rozumíme, že nám rozumíte a umíte nám pomoci v tom, jak vše udělat bezpečně a správně. Na druhou stranu matka / skupina nám to holt zakázala.“ To je potom zklamání, když zjistíte, že lokální banky moc lokálně nefungují a mají omezenou rozhodovací pravomoc. V Česku jsou ale naštěstí i jiné banky. U některých jsme na tom tak, že jsme se v tom procesu porozumění dostali na nejvyšší patra a věříme, že na problém se zahraniční matkou už nenarazíme. Moje ambice je, abychom mohli řekněme do roka přijít s produktem, který bude ve spolupráci s bankou.
Věříte, že vám tuto spolupráci a jednání usnadní evropská kryptoregulace MiCA, i když se ještě reálně v Česku uplatňovat nebude?
Pro tuto fázi ještě ne. Ale MiCA pomáhá v tom, že dává nějaký základní rámec i těm lidem z bank, když se snaží problematiku lépe pochopit. Už umí položit ty správné otázky. Když se ptají, jakým konkrétním způsobem umíme sledovat nějaké to špinavé krypto, tak je znát, že o tom něco přečetli a to je dobře.
Jenže i dnes například právě kryptoburzy musejí dodržovat regule proti praní špinavých peněz a ověřovat totožnost klientů. Tím část firem argumentuje, když tvrdí, že averze bank vůči kryptobyznysu není moc opodstatněná. Proč by měla finanční domy obměkčit MiCA?
Jak jsem říkal, ta regulace samotná nic moc nezmění, ale dá nějaké vodítko expertům z bank. Dokonce nám některé mezinárodní banky řekly, že i když bude mít firma kryptolicenci od regulátora, stále ještě nejsou povinni jí otevřít účet. Já jím věřím a vlastně i rozumím, to téma je velmi komplexní. Vezměte si, že například téma custody (úschovy a správy digitálních měn, pozn. red.) Víme vůbec, jak přesně jednotlivé směnárny fungují a jak nakládají s prostředky klientů? Víme, že jejich procesy jsou bezpečné? Jak to víte? Nevíte. A jak to má sakra vědět ta banka? Nebo, zmínil jste proces ověřování totožnosti. Jenže řada burz dnes využívá limitu do 25 tisíc korun, kdy lze dělat směnu bez nutnosti ověřovat totožnost. Pokud to zákon umožňuje, proč ne, že? Neznamená to ale, že si někdo může z různých účtů naakumulovat třeba 2,5 milionu? Coinmate mezi takové platformy nepatří a často se nám to vytýká. A my jen říkáme, že naše dnešní zákony se nedělaly pro krypto. Proto se Coinmate rozhodla, že musí být ještě přísnější, ještě bezpečnější, než co ukládá současná legislativa. To je ten základ, co musíme pochopit, pokud chceme jednat s bankami. Sám dobře víte, že když někdo hodně chce, krypto mu umožní současné zákony a autority obejít.
Jde ale o to, s jakými náklady, jak moc složitě, jak velký manévrovací prostor legislativa reálně nechala...
Ano, v jaké míře, někdy složitě, to je pravda. Ta podstata je podle mě ještě jinde. My potřebujeme umožnit bezpečnou cestu do krypta a z krypta pro masy klientů, kteří té technologii vlastně nerozumí. Kdo je v ní kovaný, zvládne si koupit Trezor, bezpečně uložit papírek se seedem (přístupové kódy ke svým kryptoměnám, zjednodušeně řečeno, pozn. red.), tak ten vlastně nakonec nepotřebuje ani ty lokální banky. Většina lidí je ale na tom jinak. Krypto je ve fázi, kdy zdaleka ještě není bezpečným přístavem pro masy, pokud se nerozhodnou věřit jedné autoritě jako je centralizovaná burza, například Coinmate. Bohužel ne.
Kvůli té pro laiky relativně náročné obsluze bitcoinu a krypta?
Ano. Je to jiné, než když máte bankovní účet. Na papír s ručně napsanými slovy se nedá spoléhat. Jiný příklad: kolik lidí by dnes dokázalo najít své kódy PIN a PUK, které dostávají k mobilnímu telefonu? To, že dneska musím těch 24 slov někam napsat a bezpečně uložit, věřím, že není konec cesty v kryptu. Určitě přijde něco lepšího. Co to bude? Na to se necítím být dostatečně kompetentní, abych to popsal.
Příští rok má také proběhnout halving (půlení) bitcoinu, což jeho držitele vede k očekávání dalšího období prudkého růstu. Jak se na něj Coinmate připravuje?
Rozšiřujeme IT tým, máme už komplexní interní IT vývoj. Což byla obrovská transformace za poslední rok. Dříve jsme používali prověřeného externího partnera, který vyvíjí software i pro banky. S interním týmem jsme více flexibilní, zrychlíme vývoj produktů či přidávání nových kryptoměn k obchodování. Věříme, že další novinky zpohodlní a zrychlí nákup, umožní rychlejší propojení s bankou a bezpečné nakupování během jednoho kroku. V bull runu bude potřeba hlavně rychlost a jednoduchost, ta příprava tedy směřuje tímhle směrem.
Na jaké tržby v rámci Coinmate cílíte?
Myslím, že skrz různá chystaná partnerství jsme schopni do pěti let tržby zdesetinásobit. Pro představu, za roky 2021-2022 jsme měli tržby kolem 20 miliard za rok. I když je nutné říct, že část obratu byl přes OTC desk (mimoburzovní obchodování, pozn. red.), který hned v prvním roce po spuštění dosáhl obratu stovek milionů korun. Co se týče objemu obchodů, smazali jsme většinu ztráty obratu, kterou způsobilo vypovězení účtu ze strany Fio banky (k tomu došlo před třemi roky, pozn. red.). Důležité ale je, že nám stále roste klientská báze, máme přes 100 tisíc registrovaných klientů, z toho nějakých 35 tisíc pravidelně aktivních. Věřím, že tuto klientskou bázi můžeme do těch-pěti let minimálně ztrojnásobit, přičemž obrat zdesetinásobit i vlivem externích partnerství.
Jak říkáte, potýkání s bankami není pro Coinmate a kryptobyznys obecně něco vyloženě nového. Coinmate funguje na trhu skoro deset let. Měla problémy s rušením účtů už od začátku, nebo se situace zhoršila v posledních letech?
Myslím, že po delší době, kdy žádná spolupráce s bankou nebyla, přišlo krátké časové okno, kdy některé banky v kryptu viděly příležitost a začaly účty otvírat. Nicméně jejich interní kontrolní mechanismy, AML procesy i týmy nebyly na krypto transakce dostatečné. Přirozeně narazily na problémy a vztahy s krypto firmami se zhoršovaly postupně, jak banky zjišťovaly, co se může stát. Tenkrát byla Fio banka poslední banka, která v té době začala plošně zavírat kryptobyznysu účty a Coinmate byla poslední firma z oboru, které ten účet tenkrát zavřeli.
Podle některých členů České kryptoměnové asociace může být řešení situace s rušením účtů i žaloba na banky. Coinmate chce ale zjevně spíš razit cestu dialogu. Proč by žaloba nic neřešila?
Za prvé - žijeme v nějakém právním státě a víme, jak dlouho vlastně soudní proces trvá. Za druhé: i kdyby někdo dokázal obhájit právo na vedení účtu, kryptofirmy by potřebovaly mít účet ve zvláštním režimu podle paragrafu 41 f, ne ten běžný provozní. Jenže ten potřebný účet vám banka nejenže nemusí otevřít, navíc není vůbec jednoduché takový účet obsluhovat. Pochybuju o tom, kolik kryptosměnáren by bylo opravdu schopných vést tento typ účtu spolehlivě, aby byly prostředky klientů skutečně pojištěny do výše 2,5 milionu korun. To je alfa omega celého problému. Velmi často firmy používají svůj běžný účet, který by měl sloužit čistě na zajištění provozu firmy, na příjem prostředků od klientů a banka vůbec ty prostředky neeviduje jako klientské. I proto ta žaloba podle mě nedává smysl.
Ještě loni platila za poslední vůči kryptobyznysu relativně vstřícnou banku v Česku Equa bank. I tam vám ale nedávno, po převzetí ze strany Raiffeisenbank, zrušili účet. Když jsme spolu v této souvislosti krátce mluvili, nechal jste se slyšet, že jste s tím stejně tak nějak počítali...
Ne počítali, my to věděli. Když nám Equa bank otevírala účet, nikde v kolonkách neumožnila napsat, že jsme kryptoměnová burza. Když ji přebírala Raiffeisenbank, chtěli jsme, aby věděla co děláme, aby vše bylo transparentní. Tak jsem poslal managementu dopis, což tenkrát vyvolalo debatu, ptali se dokonce i ve Vídni jak se k tomu mají postavit a otevřeně nám řekli, že v tuhle chvíli nemohou kvůli pravidlům mateřské skupiny spolupracovat s firmou zprostředkovávající prodej kryptoměn. Ne dříve než bude přijata MiCA. Věděli jsme tedy také, že nám banka dá čas najít řešení, abychom eventuálně prostředky převedli jinam. Proto nás do nepřekvapilo a od listopadu jsme hledali jiné řešení.
A jaké jste našli?
Před oficiálním zveřejněním nemohu uvést podrobnosti, protože bude tiskovka společně s tím partnerem.
Máte nějakou představu, jak nákladné a náročné bude získání potřebné licence od regulátora po zavedení MiCA?
Rozhodně to zdraží provoz. Jednak musíte počítat s nějakým jednorázovým nákladem. To je práce pro X lidí včetně právníků na dlouhou dobu, odhaduji to tak na zhruba 20 milionů plus minus, na právnících, interním týmu a tak. Pak jde ale také o dodržování těch podmínek, což zaměstná tým o velikosti přibližně pěti až deseti lidí. Proto jsme v Coinmate sestavili separátní tým zaměřený na dodržování předpisů proti praní špinavých peněz už dnes. Sídlí v jiném městě, aby byl naprosto nezávislý a mohl se postupně rozšiřovat. Počítám, že do něj během příštího roku najmeme do deseti lidí.
Co je podle vás největší překážka v Česku pro větší adopci kryptoměn?
Naše průzkumy říkají, že počet Čechů, kteří by v příštích třech letech chtěli nakoupit kryptoměny, je zhruba 2,5 milionu. A mladá generace tu novou adopci táhne. To není špatné tempo. Zároveň jde o množství lidí, které by šlo dobře a bezpečně lokálně obsloužit, aby nemuseli do zahraničí a nestali se obětí projektů typu FTX. Česko je vlastně co se týče adopce krypta relativně pokročilé ve světovém srovnání. Za důležitější téma však než adopci samotnou považuji vzdělávání a osvětu, aby lidé měli povědomí, jaký má krypto a jeho technologie potenciál, chápali v čem je jejich možný přínos do budoucna, a že krypto se nerovná pouze kryptoměny. Zároveň musíme lidi učit, jak investovat zodpovědně. Ještě více než adopci považuji za důležité, aby také existovala větší podpora týmů, které něco tvoří, aby se tady víc věcí vyvíjelo, chybí větší podpora start-upů. I to by vlastně nakonec možná pomohlo rychlejší adopci. Pořád se tady tvoří málo v oboru krypta.
Na druhou stranu zde figuruje hned několik firem, které si udělaly jméno mezi globální bitcoinovou komunitou...
Jako jo, jsou tu velké a skvělé firmy co mají globální význam a respekt. Máme zde dobrou tradici bitcoinu, což je super. Bitcoin tady je, zůstane a bude mít pořád velký význam v kryptu. Ale za mě je to stále málo. Myslím si, že technologie krypto a Web3 (označení zahrnující trendy jako DeFi či NFT, pozn. red.) skrývají v sobě mnohem víc a rád bych viděl víc startupových týmů, které je rozvíjejí. Které využívají principy krypta pro řešení dnešních a budoucích problémů. V Čechách vlastně není malá adopce krypta ve smyslu nakupování kryptoměn, ale je potřeba dát prostor invencím, vývojářům, aby tvořili a neměli před sebou zbytečné překážky. Dát jim pomyslné pískoviště, aby si hráli, tvořili, to je to, co nám chybí. Rigidní stát ani stigmatizace krypta v tom příliš nepomáhá, ale to je jiné téma.
Nikos Balamotis (54)
- Člen představenstva nejvýznamnější české kryptoburzy Coinmate
- Venture partner krypto/web3 fondu Miton C
- V minulosti byl členem výkonného výboru skupiny Home Credit, pracovní zkušenosti má rovněž z e-shopu Alza.cz.
- Šest let působil jako partner QED Group zaměřené na profesní i osobnostní rozvoj jednotlivců i týmů.
- Vystudoval biochemii na Karlově univerzitě, titul MBA získal na Prague International Business School
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Vyzkoušet za 1 Kč Více informací