Alternativní bydlení: Uvijte si vilku | E15.cz

Alternativní bydlení: Uvijte si vilku

Levné nejsou a nebudou ani pronájmy bytů. Ovšem lepší než si zoufat, je zapojit fantazii -zahraniční média přinášejí různé nápady, jak si poradit s bytovým problémem. A nemusejí být ve skutečnosti tak nedostižné, jak ztřeštěně se na první pohled tváří.

Nebylo by od věci získat dům, který by se vybudoval jaksi sám a navíc bez větších nákladů. Terreform ONE, nezisková organizace, která se věnuje ekologickému designu, tvrdí, že to není nemožné, a na svých internetových stránkách dokonce ukazuje, jak na to. Živoucí stromo-dům si podle ní může dopřát v podstatě kdokoli, stačí jen trocha trpělivosti. Při „výstavbě“ se uplatňuje technika známá zahradníkům a spočívající v proplétání větví tak, aby vznikl okrasný živý plot. Pro náš dům bychom si tak „vypěstovali“ stěny, které by se pak zevnitř zpevnily hlínou smíchanou se slámou. Ke stavbě nepotřebujeme žádné dodatečné suroviny a v celém procesu se nespotřebovává žádná energie. Oživlý dům nabízí šanci na levné a stoprocentně ekologické obydlí.

#####Doma v bublině

Se zcela odlišnou koncepcí živého domu přišel Zbigniew Oksiuta, polský architekt a umělec žijící v Kolíně nad Rýnem. Jeho „Pěstěné prostory“ jsou projektem z pomezí architektury a přírodních věd. Biologické obydlí představuje „bublina“ vytvořená z organických polymerů. Technologie je jednoduchá: želatinová bublina se ponoří do vody a po zatuhnutí se stává pevná jako beton a průhledná jako sklo, může navíc různě vonět či dokonce chutnat.

Biologické obydlí může být alternativou pro mnohdy obtížné a neekologické stavby, které hyzdí městský prostor. Polymerické byty budoucnosti se po upotřebení samy znehodnotí, čímž se nenásilně zapojí do přirozených proměn prostředí.

#####Pivařův sen

#####Proč ne na smetišti

Nápad stavět domy z recyklovaných odpadků měl John Forth z Univerzity v Leedsu. Originální stavba - bitublock - se zhotovuje pouze z již upotřebených surovin. Směs skla, různých nečistot, popílků je spojena pomocí bitumenového tmele, což je smolovitá hmota, hojně využívaná například pro lepení střešních krytin.

Z takto vzniklé směsi se utvářejí „cihly“, které po zahřátí zatuhnou. Díky této technologii odpady neznečistí přírodu a jsou skvělou náhradou energeticky náročného betonu.

John Forth plánuje rovněž vytvořit takzvaný „vegeblock“, tvárnici z použitých rostlinných olejů. Fanouškům „Hvězdných válek“ by se mohlo zalíbit vzducholodní sídliště vznášející se nad střechami běžných domů, netypická koncepce newyorského studia Lindfors, zvaná Cloud City je přece jen projekt víc než odvážný. Pro ty, kterým se až tak vysoko nechce, jsou tu obytné stromy. Spojujeme si je sice s dětskými hrami, ale docela vážně mohou posloužit jako plnohodnotné obydlí. Svoji chatu ve větvích mají Mick Jagger, David Attenborough, manželé Beckhamovi. Do košaté koruny stromu na své usedlosti v Kentu se prý svého času uchyloval Winston Churchill. Na počátku beatlesovské kariéry se rád zabydlel na stromě také John Lennon.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!