Brdy pokryje mobilní signál už příští rok, pomoci mají armádní vysílače | E15.cz

Brdy pokryje mobilní signál už příští rok, pomoci mají armádní vysílače

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chráněná krajinná oblast Brdy (CHKO), která se letos v lednu otevřela turistům po zrušení vojenského prostoru, by měla být pokrytá signálem mobilních operátorů už v příštím roce. Dovolat se nyní dá pouze v okrajových částech. Dočasným řešením, než budou vybudovány nové stanice operátorů, má být využití současných armádních vysílačů na dvou brdských vrcholech.

Mobilní signál je důležitý pro zajištění včasné pomoci záchranných složek v oblasti, řekl po jednání zástupců Plzeňského kraje, mobilních operátorů, armády a Vojenských lesů a statků náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD).

„Brdy jsou nově otevřeným prostorem s nedotčenou přírodou, ale také nebezpečným územím. Důvodem ovšem nejsou zbytky nevybuchlé munice, na jejímž odstraňování pyrotechnici stále pracují, ale především absence signálu pro mobily,“ uvedl. Podle Grünera může i zdánlivě banální úraz cyklisty nebo turisty vést k ohrožení života, protože zraněného bude velký problém na rozsáhlém území vůbec najít.

Všichni zástupci se v Plzni shodli na tom, že nejlepším a nejrychlejším řešením by mohlo být využití armádních vysílačů na kopcích Drahlín a Praha. Podle zástupců operátorů O2, T-mobile a Vodafone by tam mohly být umístěny vysílače už v roce 2017.

„Všechny strany mají zájem najít společné řešení, a tím by využití armádních vysílačů mohlo být, než bude možné pokrýt celé území. Pro pokrytí celé oblasti je třeba koordinace postupu se zástupci CHKO Brdy a spolupráce při vybudování nových vysílačů na tomto území,“ uvedl Grüner.

Projekty a povolení vysílačů, tedy stavby takzvaných základnových stanic na pokrytí nejdůležitějších míst, by mohly být hotové příští rok a stavby začnou o rok později. Václav Kubík z Vodafone řekl, že příprava a stavba stanice trvá v ideálních podmínkách rok. Podle Grünera budou muset operátoři investovat v oblasti desítky milionů korun.

Pro zajištění bezpečnosti turistů a návštěvníků Brd se podle Grünera pracuje také na vytvoření záchranných informačních bodů, z nichž se dala přivolat pomoc.

„S odborníky na IT řešíme možnost využití nové technologie při vybudování těchto bodů v místech, kde jsou křižovatky či odpočívadla. Z těchto míst by bylo možné spojit se s operátorem a přivolat pomoc,“ uvedl náměstek. Pokrytí těmito „hlásiči“ by se mělo povést v příštím roce. Nyní se budou vyhledávat místa, kam by je bylo vhodné umístit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video