Budoucnost parkování: architekti našli ekonomické řešení, které splývá s okolím | e15.cz

Budoucnost parkování: architekti našli ekonomické řešení, které splývá s okolím

pej

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Úspornější a ekologičtější alternativa tradičních parkovacích domů dostala podobu snadno přemístitelné ocelové konstrukce. Systém Ride Parking, který lze přizpůsobt potřebám daného místa, navrhli architekti ze studia Chybík+Krištof. 

„Co se stane s automobilovou dopravou v příštích dvaceti až padesáti letech, nikdo neví. Velkokapacitní parkovací domy odlité z betonu tu ale budou napořád. Kvůli nízkým patrům a hlubokým dispozicím bez denního osvětlení není možné jednoduše změnit jejich funkci. Parkovací věže z lehce demontovatelné a přemístitelné ocelové konstrukce jsou proto flexibilnějším řešením,“ uvádí k projektu jeho spoluautor architekt Ondřej Chybík.

Díky zakládání aut nad sebe umožní konstrukce znásobit kapacitu parkovacích míst. Na ploše 2,5 běžných parkovacích míst může parkovat až dvanáct aut včetně SUV. Vozy se přitom posouvají na principu páternosteru.

Architekti navrhli konstrukci tak, aby se přizpůsobila okolí a maximálně s ním splynula. Počítají s několika variantami, mimo jiné se sedlovou nebo plochou střechou či s otevřeným parterem.

 

Vizualizace parkovací konstrukce si prohlédněte v galerii:

„Ve městě se podoba vertikálního parkování bude odvíjet od tradičních materiálů hrubozrnné omítky, cihly či betonu, na sídlišti na sebe vezme jednoduchou a utilitární podobu, zatímco v přírodě na okolí naváže organickou formou,“ přibližuje Chybík

Na rozdíl od podzemního parkování je systém až dvakrát levnější a udržitelnější. Umožňuje flexibilně měnit umístění podle momentální potřeby a šetřit finance. „Když už pro ně nebude v místě využití, parkovací stání bude možné jednoduše rozebrat a přesunout tam, kde budou právě potřeba,“ dodává Chybík. 

Autor: pej

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery