Česko je nejhorší místo pro dovolenou v západní Evropě, pohoršilo si o dvě místa | E15.cz

Česko je nejhorší místo pro dovolenou v západní Evropě, pohoršilo si o dvě místa

Michal Tomeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Světové ekonomické fórum zveřejnilo každoroční žebříček o konkurenceschopnosti jednotlivých zemích v odvětví cestovního ruchu. Takzvaný Travel&Tourism Competitiveness Index (TTCI – Index konkurenceschopnosti cestování a turistiky) zohledňuje ve čtrnácti pilířích desítky aspektů, které cestovní ruch a jeho rozvoj ovlivňují. I přes zhoršenou bezpečnostní situaci je však Evropa stále nejlepším místem pro cestování, v první desítce se umístilo šest evropských zemí. Česko uzavírá čtvrtou desítku. 

Z celkového počtu 136 zemí, které žebříček zohlednil, se na první pozici stejně jako v minulých letech umístilo Španělsko. Na pomyslný stupeň vítězů se vedle něj postavily další západoevropské země – Francie a Německo. Na čtvrté pozici se nachází Japonsko následované Velkou Británií a Spojenými státy. První desítku uzavírá Austrálie, Itálie, Kanada a Švýcarsko.

Česká republika se nachází na 39. příčce. Ačkoliv získala stejné skóre jako v loňském žebříčku, pohoršila si meziročně o dvě pozice. Zároveň Světové ekonomické fórum zařadilo Česko mezi země západní Evropy, kde se umístilo na poslední příčce. Pokud by se však vzaly v úvahu státy bývalého sovětského bloku, dopadla by Česká republika nejlépe. Například Polsko se umístilo na 46. příčce a Slovensko okupuje pozici číslo 59. Oblíbené Chorvatsko se umístilo sedm pozic před Českem.

Podle světového ekonomického fóra v minulém roce do Česka přicestovalo 11,1 milionu turistů, což je o dva miliony více, než uvádí Český statistický úřad. Hlavním lákadlem by pro ně mohla být lékařská péče, ve které podle žebříčku tuzemsko exceluje. Umístilo se v ní na sedmé příčce, slušné pozice dosáhlo také v kategorii udržitelnosti životního prostředí a pozemní dopravní infrastruktury, kde je na čtrnáctém respektive osmnáctém místě.

Potenciál českého turistického ruchu naopak sráží například kategorie zabývající se přístupu k přírodním zdrojům. V té se zohledňuje množství národních parků nebo počet přírodních druhů, Česko se v ní umístilo až ke konci první stovky. O čtyři místa výše je v záležitosti státní podpory turismu ze strany státu a pozici číslo 65 v záležitosti prostředí pro podnikání v turistickém ruchu. Česko se v tomto aspektu zařadilo těsně před Tunisko, Guatemalu a Vietnam.

V globálním žebříčku však roste celková konkurenceschopnost cestovního ruchu, zbytek světa dohání především země jihovýchodní Asie. Pomáhá tomu také snaha vlád po celém světě o bezvízový styk, jež turismus značně usnadňuje. Žebříček zároveň kladl čím dál tím větší důraz na aspekt rozšíření technologií a konektivity ve zkoumaných zemích a také na ochranu životního prostředí – ať už jde o čistotu ovzduší nebo přístup k fauně a floře.

Česká bída?

Podle analýzy obchodního portálu Slevomat mnohdy kvalita českých ubytovacích zařízení zaostává za vytyčeným standardem. A to především kvůli nedostatečným investicím do modernizace a rekonstrukce hotelů nebo penzionů s nižším počtem hvězdiček. Naopak podle statistiků přibývá nejvíce hotelů s hvězdičkami čtyřmi, které tvoří vyšší kvalitativní standard.

Analýza také ukázala, že má každé desáté ubytovací zařízení v zemi problémy s úklidem nebo vytápěním, problémem je také webová prezentace. V ní chybuje téměř každý pátý hoteliér, jedná se o nedostatky například v kvalitě fotografií nebo o hrubé chyby v textu. Zákazníci si mnohdy také stěžují na nedostatečné doplňkové služby v hotelu nebo problémy se stravou.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video