Českou cenu za architekturu získala rekonstrukce hradu Helfštýna | E15.cz

Českou cenu za architekturu získala rekonstrukce hradu Helfštýn

Lucie Staňková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Nejlepším architektonickým počinem roku 2021 zvolila porota České ceny za architekturu rekonstrukci paláce na hradě Helfštýn, kterou realizoval Ateliér-r v čele s architekty Miroslavem Pospíšilem a Martinem Karlíkem. Z celkem sedmi finalistů vybrala porota vítězný projekt jednomyslně. Na práci autorů ocenila především preciznost přístupu kombinujícího radikální i citlivé vstupy, které činí ruiny hradu znovu obyvatelné.  

„Nové konstrukce a nové formy vložené do historických prostor jsou zřetelně odděleny. Sled vnitřních prostor a výhledů do vnější krajiny otevírá nové vztahy mezi tím, co je staré a co nové. Kromě nutnosti zachování umožnili autoři vznik originálně formovaných prostorů, které interpretují zároveň charakter historické památky i prvky současné moderní architektury. Zřícenina se tak stává prostorem k prozkoumávání a objevování, a to prostřednictvím netriviálních a částečně labyrintových a nečekaných sledů místností, průchodů, vyhlídek, otevřených oken a teras, z nichž lze krajinu a okolní území pozorovat a vnímat,“ shrnula porota ve svém vyjádření hlavní kvality projektu, které ji vedly k udělení hlavní ceny soutěže.

Fotografie finalistů soutěže České ceny za architekturu a fotografie z rekonstruce hradu Helfštýn najdete v naší galerii >>>

Mezi sedm finalistů postoupila také přestavba Koleje 17. listopadu Fakulty humanitních studií UK podle návrhu ateliéru Kuba & Pilař architekti. Porotci označili projekt za jeden z nejlepších příkladů opětovného využití budovy letošního ročníku. Finalistou se stalo také Komunitní centrum v Židlochovicích od studia Jura et consortes. „Kdyby se udělovala cena za urbanismus, byl by tento projekt jednomyslným vítězem,“ uvedli členové poroty.

Uznání se dostalo i městské hale v Modřicích od ateliéru bod architekti. Vítězný projekt loňského ročníku Grand Prix Architektů oslovil porotu čistotou řešení složitého stavebního programu, zároveň ocenila i odklon od okázalosti a citlivé zapojení do struktury města. Finalistou se stala také realizace pavilonu na Výstavišti ateliéru Papundekl architekti. Modulární stavbu, která je součástí nově obnovené cesty z Výstaviště do parku Stromovka, ocenila porota pro jednoduchost, s jakou je sledován účel stavby, a přitom není opomenuto kvalitní estetické řešení.

Do užšího výběru vybrala porota také rodinný dům Lazy House architekta Petra Jandy a jeho kanceláře Brainwork, u kterého vyzdvihla intelektuální i fyzické kvality, díky nimž se může stát současným odkazem utopického konceptu Baťova Zlína. Sedmičku finalistů doplnil také projekt revitalizace veřejného prostoru. Pojetí obnovy Kostnického náměstí od Radmily Fingerové a Hany Špalkové zaujalo porotce citlivostí vůči okolním historickým budovám a funkčností řešení.

Kromě hlavní ceny udělila porota také dvě čestná uznání, a to za projekt vyhlídky Špička od ateliéru Mjölk a propojující chodbu mezi starou a novou budovou Národního muzea ze studia Kolmo.eu.

Podívejte se a rekonstrukci hradu Helfštýn také ve videu

Autor: Lucie Staňková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video