Český Microsoft v novém: takové pracoviště nemáte | e15.cz

Český Microsoft v novém: takové pracoviště nemáte

David Polesný

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Český Microsoft je v novém. Nové pracoviště přitom stojí za důkladnější prohlídku, protože dává ochutnat úplně jinému pojetí. Zaměstnanci tu nemají pevné místo a budova je sleduje.

Když byste teď začali pracovat pro český Microsoft a nastoupili tedy do jeho nové pobočky, museli byste si zvyknout na kancelářské pracoviště, které jste doposud neznali: místo stolu vyfasujete jen skříňku, každou chvíli budete pracovat na jiném místě, pořád někoho budete potkávat a ze stropu vás budou sledovat kamery Kinectů. Zní to děsivě? Ve finále to ale působí spíš naopak.

Žádný stůl se jmenovkou

Český Microsoft zažil před necelým měsícem velké stěhování. Sice jen o kousek dál na stejné ulici, ale stěhovala se kompletní pobočka a k tomu i kanceláře Skypu. Výsledkem je společné zázemí v pěti patrech nové budovy Delta kancelářského komplexu na pražské Brumlovce. Pracuje tu více než 500 lidí.

Vstup do budovy a recepce. Tudy se nově chodí do českého Microsoftu

Nové sídlo Microsoftu je koncipováno úplně jinak než klasické kancelářské budovy, vydalo se cestou coworkingových center a jde vstříc konceptu „práce odkudkoli“. To hned neznamená, že by zaměstnanci houfně odcházeli do kaváren a na home office. V podstatě mohou, ale nová budova jim chce nabídnout lepší alternativu – různorodá místa, kde se dá pracovat. A každý si najde vždy takové, které zrovna bude nejvíce vyhovovat.

Pravidlo stolů

Nemůžete si jeden stůl zabrat natrvalo. Pokud odcházíte na déle než dvě hodiny nebo domů, musíte si odnést své věci.

Až na výjimky zde proto zaměstnanci nedostanou pevně přidělený stůl s pěti zásuvkami, jak to tak obvykle bývá. Svršky si mohou odložit v šatně a na osobní věci mají jen malý úložný box, který slouží zároveň jako poštovní schránka. Každý má jinak notebook a posadí se s ním pokaždé jinde. Kde se to zrovna hodí.

Potkávat, inspirovat, diskutovat, sdílet...

K dispozici jsou různorodá pracoviště – pro zastánce klasiky jsou tu běžné stoly, na kterých zpravidla najdete hned dva monitory s možností připojení notebooku, jsou tu i stoly pro práci ve stoje, nebo s uživatelsky nastavitelnou výškou, nechybí ani volnější styly pracovních koutků, které připomínají spíše kavárny a jsou tu i malé uzavřené kanceláře zvané „telefonní budky“, ve kterých je klid nejen na telefonování, ale třeba i na soustředěnou práci.

V horním patře jsou luxusnější zasedačky, na kterých se designéři vyřádili

Telefonní budky jsou rozesety po celé budově v nemalém množství, ale využívají se zpravidla jen krátkodobě, idea izolovaného prostoru tu moc nefrčí. Naopak. Nejvíce lidí se soustřeďuje v tzv. hubech, což jsou prostory v každém patře v blízkosti hlavního schodiště. Je tu kávovar, kuchyňka, volně dostupné jídlo a občerstvení. A především místa, kde se dá sednout a pracovat.

Ale ani ty běžné nejsou nudné. Tato má třeba krásný výhled, jiné zase připomínají spíše pohodlný obývák • Většina z nich má u vchodu dotykový displej s rezervačním systémem. Ostatní se využívají bez rezervací.

Huby působí to spíše jako kavárny či restaurace. Každý má jiný designový styl a je to poměrně živý prostor nejen z hlediska designu. Jsou to v podstatně tranzitní uzly pro všechny zaměstnance a tak tu na sebe narážejí, i když se zrovna neměli v plánu potkat. A to prý přispívá k rozvíjení sdílení nápadů a posilování kolegiálních vazeb.

Huby. Místa, kudy se porchází, ale kde se může i pracovat, občerstvovat, konverzovat či sdílet nápady.

Právě na sdílení, komunikaci a práci v malých týmech nové pojetí pracovního prostoru myslí nejvíce. Pro týmové porady je zde řada otevřených i uzavřených prostor, kde jsou vždy alespoň dvě velké obrazovky a jedna z toho dotyková. Všude v prostoru jsou rozmístěny mikrofony a nechybí kamery pro konferenční hovory. Týmy jsou totiž většinou mezinárodní a videokonference přes Skype jsou denní rutinou.

Skype v Praze bobtná

Kromě klasických týmových zasedaček, které více než klasickou kancelář připomínají obývací pokoj, jsou tu i speciální, sloužící pro lepší „odstřihnutí“ od všední reality. Tam se odehrává týmový brainstorming nebo kreativní porady. Jen pro představu, jeden takový prostor je například vyveden v podobě interiéru horské chaty.

„Když jsme v předchozím sídle měřili vytíženost kanceláří, byli jsme v nejrušnějších dnech na 50 procentech,“ vysvětlila důvody ke změně konceptu manažerka komunikace Lenka Čábelová. A ředitelka české pobočky Microsoftu Biljana Weberová k tomu dodala: „Pokud si lidé mohou sami určit, jak pracují, snadněji propojí osobní a pracovní život, jsou motivovanější, kreativnější a podají větší výkon.“

Vždy je kde si sednout a pracovat. V hlavních pracovních prostorech jsou pak i různorodé kancelářské stoly vybavené monitory, ke kterým si můžete připojit notebook. Tam ale v době exkurze byli soustředeni zaměstnanci a nemohli jsme tam fotit.

Ale záleží na profesi. A tak i v nové budově Microsoftu najdeme dvě patra, kde převážnou část tvoří open space s klasickými stoly okupovanými stále stejnými pracovníky. Jsou to patra Skypu, který má v Praze ryze vývojářskou pobočku. A vývojáři si žádají pevná pracoviště. Jejich práce je více rutinní, neobejde se bez více monitorů a leckdy vyžaduje specifickou techniku. Nechybí ale opět řada prostor pro týmové konzultace, vždy opět vybaveny tak, aby se dalo komunikovat přes videokonference.

Aktuálně má Skype v Praze 250 zaměstnanců a je to největší evropská pobočka. Nevyvíjí se zde žádná konkrétní část Skypu, dělá se tu v podstatě všechno, co je zrovna potřeba. Zajímavostí je, že v oněch 250 lidech je zastoupeno 29 národností – Skype hledá softwarové inženýry všude po světě. Mimochodem, pražská pobočka Skypu vznikla už před 11 lety a začínala na zhruba čtyřiceti lidech.

Kinecty koukají ze stropu

Kromě stylu práce je ale na budově zajímavé ještě to, jak na ní Microsoft v reálném provozu prezentuje možnosti svých technologií, ale i internetu věcí a cloudového zpracování dat. Že je u každé zasedačky dotykový displej s přehledem zamluvených časů vázaný na Exchange server, to asi nikoho nepřekvapí. To už je celkem běžné.

Ale tady do hry vstupují i zabezpečovací čidla, která zpravidla svůj účel plní pouze v noci. Zde totiž čidla pohybu zjistí, zda se v místnosti někdo nachází. A pokud do deseti minut od času plánované porady nikdo v zasedačce není, automaticky se místnost v rezervačním systému ukáže jako volná. A každá volná místnost je místo, kde může kdykoli kdokoli pracovat, ať už s týmem nebo sám.

Je tam. Schovaný Kinect ve stropním podhledu snímá pohyb lidí v prostoru

Další zajímavost je ve spodním patře budovy, kde jsou ve stropních podhledech ukryty Kinecty. Ano, pohybové ovladače z herních konzolí Xbox. Kamerky můžete zahlédnout mezi stropními lištami a pokrývají prostor přízemí, kde se kumulují návštěvy, zákazníci, ale i běžní pracovníci a týmy.

Ukázka toho, co lze v budově sledovat. Například pohyb lidí ve spodním patře - aktuálně jsou krásně vidět dvě skupinky novinářů. Dat je ale k dispozici mnohem více. Zatím se takto podrobně sleduje pouze přízemí, postupně se ale budou sledovat všechna patra nové budovy.

Čidla snímají pohyb a podle toho určí vytíženost jednotlivých prostor. Vznikne tak heatmapa toho, jak se zde lidé nejčastěji pohybují a snadno se zjistí, které prostory by si zasloužily rozšíření, kde se hodí instalovat jaké prezentace, co kolemjdoucí zaujme a co ne… možností zpracování dat je nespočet. Kinecty přitom umožní pracovat i se siluetami jednotlivých osob.

Skutečně efektivnější? Ukáže čas

Kumulace lidí v prostoru se rovněž měří podle aktivních zařízení připojených k všudypřítomným Wi-Fi htospotům anebo také dle hluku prostřednictvím mikrofonů. I v takto otevřeném prostoru tak snadno můžete přijít k pocitu, že jste stále pod dohledem. Ten si můžete ještě umocnit tím, že se necháte sledovat, aby vás mohl kdokoli kdykoli v budově najít. Tato možnost je ale pro každého zaměstnance dobrovolná.

Ale nesledují se zde pouze lidé, ale třeba také ledničky. Každé otevření a zavření je evidováno a dá se předpokládat, že představuje vytažení jedné limonády. Někdy jsou dvě, někdy žádná, o exaktní přesnost jako v hotelovém minibaru tu nejde. Ale s dostatečnou přesností se zjistí, kdy už by bylo vhodné doplnit zásobu.

Zóny podle využití. Překvapení se nekoná, největší díl patří prostoru před automaty na nápoje • zjistit můžete třeba i to, jakou průměrnou rychlostí se v daném prostoru lidé pohybují. Postávající hlouček novinářů tempo v zóně snížil na necelý kilometr za hodinu.

Celá budova tak žije se svými zaměstnanci a bude ještě průběžně modifikována tak, aby v ní nebyla hluchá místa, ve kterých nikdo není a naopak aby jinde nevznikaly tlačenice. Zaměstnanci mají poměrně volnou pracovní dobu, mohou pracovat i doma a do svého firemního kalendáře si běžně zapisují i soukromé aktivity, aby kolegové věděli, kdy jsou či nejsou k dispozici.

V přízemí nové budovy nechybí ani zóny pro prezentace, schůzky se zákazníky a také výstavka zařízení, na kterých produkty Microsoftu běží • a kde není obrazovka, tam je alespoň zajímavá výzdoba

Je to celé poněkud jiné pojetí práce v kanceláři, novodobé, moderní, postavené na mobilních počítačích a potřebných technologiích. Ale není třeba až příliš uvolněné a rozptylující? Zatím nedávají zcela jednoznačnou odpověď ani sami zaměstnanci Microsoftu. Většina si ale změnu pochvaluje s tím, že i v takto rozmělněném prostoru není nikdy problém najít vhodné místo pro soustředěnou práci. Jen to holt bývá pokaždé jinde.

Autor: David Polesný

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery