MS basket: Český tým si rozdělí dva miliony | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Čeští basketbalisté na svém tažení nezbohatnou. Jansta: Reprezentaci mají brát jako čest

Michal Šenk

Michal Šenk

Sportovní úspěch s sebou často nese i úspěch finanční. Čeští basketbalisté ale za senzační tažení na mistrovství světa, kde se ve čtvrtek proti Austrálii pokusí o postup do semifinále, horentní sumy neinkasují.

Už před šampionátem odsouhlasil výkonný výbor České basketbalové federace (ČBF) odměny ve výši jednoho milionu korun za postup ze základní skupiny a další milion za vstupenku do kvalifikace na olympijské hry.

Nyní jsou Češi v play-off turnaje už velmi daleko. Olympijskou kvalifikaci mají dávno zajištěnu - ba co víc - sahají dokonce po přímé účasti na olympiádě. O speciálních prémiích ale svaz zatím neuvažuje.

ONLINE: Austrálie - Česko. Čtvrtfinále MS >>>

„Hráči v podstatě reprezentují dobrovolně, jejich odměna není velká,“ uznává předseda ČBF Miroslav Jansta. „Na jeden den to nečiní ani hodinovou odměnu u průměrného advokáta. Basketbalisté ale nejezdí reprezentovat za peníze, vnímají to jako čest. Aspoň tedy doufám,“ dodává Jansta.

Český basketbal už nikdy nebude jako dřív, říká po postupu ze skupiny skaut NBA Kudláček

Peníze navíc hráči v čele s Tomášem Satoranským uvidí nejdřív až příští rok. Vyplácet se budou až po kompletním zúčtování letošního rozpočtu svazu a jeho reprezentačního úseku. Zmíněné dva miliony si rozdělí dvanáct hráčů a také členové realizačního týmu. Podle Jansty o jednotlivých přídělech bude rozhodovat trenér Ronen Ginzburg a kapitán Pavel Pumprla.

Jansta při dosavadním hodnocení české účasti na akci odmítá slova jako pohádka, basketbalové Nagano a jiné superlativy. „Není to pohádka, je to skutečnost, která se začala rýsovat v přípravných zápasech. Důležitá byla pro nás prohra s Německem, kdy jsme špatně bránili. Hráči a trenéři si uvědomili chyby týmu. Když jsme prohráli v přípravě s Litvou nešťastně o tři body, tak jsem si říkal, že tým je velmi kvalitní. I bez Jana Veselého je schopný se rvát o skvělé výsledky. I když jsme přišli ještě o Schilba, věřím, že proti Austrálii zabojujeme a pokusíme se postoupit mezi nejlepší čtyři týmy,“ říká Jansta.

Úspěchy českých basketbalistů nahrávají bookmakerům. Sázkaři hráčům nevěřili

Přitom před turnajem a úvodním utkání s favorizovanými Spojenými státy se on i mnozí další báli přídělu. Zatímco kurzy na to, že Češi by snad mohli ovládnout mistrovství světa konané v Číně se pohybovaly kolem 1000:1, nyní spadly na pětinu.

Basketbalová „mánie“ v Česku navíc může pokračovat. Kromě finišujícího mistrovství světa a ať už kvalifikace na olympiádu nebo zápasů na hrách samotných příští rok bude Česko v roce 2021 hostit jednu ze skupin mistrovství Evropy.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!