Člověk může ovládat želvu pomocí myšlenek, stačí k tomu jednoduchý aparát | E15.cz

Vše o realitách

Vše o  realitách Vstoupit do speciálu

Člověk může ovládat želvu pomocí myšlenek, stačí k tomu jednoduchý aparát

Jiří Černý - VTM.cz

Korejští vědci „vylepšili“ želvu tak, aby bylo možné ji ovládat na dálku – a to lidskou myslí. Tato práce by mohla přispět k vývoji pátrací či záchranářské techniky nové generace.

 

Vše funguje v zásadě velmi jednoduše. Želva má na hlavě upevněnou kameru, která snímá její okolí. Člověk se – na základě toho, co vidí – může rozhodovat, zda chce aby se pohybovala doleva či doprava nebo zůstala na místě. Jeho myšlenku následně „přečte“ počítač prostřednictvím senzorů a skrze Wi-Fi informaci přenese k přijímači na krunýři želvy.

O poslední fázi se postará jakási záslepka, jež želvu přiměje vydat se požadovaným směrem. Pro zvíře totiž představuje překážku, které je zapotřebí se vyhnout.

Vědci zjistili, že v jedu ptakopyska je lék proti cukrovce

Testy se prováděly na překážkové dráze – nejprve v interiéru a následně venku. Jistě stojí za zmínku, že ve druhém zmíněném případě se lidský operátor nacházel v úctyhodné vzdálenosti 5 km od želvy.

Pokud vám vrtá hlavou, proč si odborníci vybrali právě želvu, vězte, že tito živočichové jsou vybaveni silně instinktivním únikovým chováním, díky čemuž perfektně reagují na záslepku. Jakmile ji použijete, snaží se okamžitě dostat ke světlu, které považují za otevřený prostor.

Pod Sibiří se nacházejí obří plynové bubliny, které každou chvíli mohou explodovat

Dalším důvodem je skutečnost, že mají relativně vysoké kognitivní schopnosti a navíc dokážou rozlišovat různé vlnové délky světla. Pro tento druh experimentů se tedy perfektně hodí.

Autor: Jiří Černý - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!