Diagnostická laboratoř, kterou lze připojit k mobilu | E15.cz

Diagnostická laboratoř, kterou lze připojit k mobilu

Diagnostická laboratoř, kterou lze připojit k mobilu
diagnostická laboratoř krve k mobilu z dílny Sia Labs
• 
ZDROJ: http://news.sciencemag.org/

Marek Schwarzmann

Nástup chytrých telefonů zásadně změnil způsob našeho života a radikálně rozšířil okruh činností, které lze dělat doslova „za pochodu“. Nejnovější vynález amerických inženýrů nyní do mobilního telefonu přenesl laboratoř pro diagnostiku krve, která dokáže do patnácti minut odhalit řadu infekčních onemocnění včetně syfilisu či HIV.

Vývojáři ze Sia Labs v New Yorku zkonstruovali malé, snadno přenositelné diagnostické zařízení, jež se dá pomocí univerzálního konektoru 3,5 jack připojit k chytrému přenosnému zařízení. Konektor celou „laboratoř“ napájí a zároveň obstarává přenos dat.

Přístroj pracuje s výměnnými náplněmi zvanými mChip, na nichž jsou jednotlivé testy rozmístěny. Na vývoji a zdokonalování mChipu laboratoř pracuje již několik let. Celý „dongle“ včetně jedné náplně v podobě mChipu stojí pouhých 34 dolarů, jeden samostatný test pak vyjde zhruba na tři až deset dolarů.

Zařízení pracuje tak, že vsaje kapku krve a smísí ji s dodatečnými činidly, výsledný mix následně prožene mChipem, v němž jsou důmyslně uspořádány nanočástice zlata a stříbra. Čip využívá proceduru známou z testu ELISA, nicméně díky miniaturizaci nevyžaduje laboratorní podmínky a vysoce školenou obsluhu.

prezentace mChipu

Vývojáři již tuto mobilní laboratoř otestovali v terénu ve vybraných lokalitách Rwandy. Výsledky testů ukázaly 77 až 91procentní přesnost při diagnostice syfilisu, respektive HIV, zařízení neodhalilo jen jeden případ syfilidy. Falešný pozitivní výsledek zařízení vydalo ve 14 procentech případů, což vývojáři odůvodnili vysokou citlivostí mChipu – pozitivní nález způsobila přítomnost jiných nemocí jako malárie či lupus.

Tak jako tak, první terénní test dopadl podle inženýrů na výbornou. Jak sami uvádějí, spotřeba elektřiny z připojeného zařízení také nebyla nijak závratná – na jedno plné nabití zvládl obyčejný iPod Touch provést 41 vyšetření. Tvůrci zařízení doufají, že zásadně přispěli v boji proti infekčním chorobám, kterými je obzvláště subsaharská Afrika těžce zkoušena.
Aplikace v chytrém zařízení veškeré výsledky zaznamenává a odesílá je na server pro další analýzu a evidenci nemocných.

„Nové technologie nám mohou pomoci v boji proti chorobám bez toho, aby byla ohrožena kvalita a spolehlivost testů,“ okomentovala výsledky pokusu Sabin Nsanzimana z rwandského ministerstva zdravotnictví, které se na akci podílelo. „Širší nasazení těchto testů si však asi vyžádá nějaký čas,“ dodala. O vynálezu informoval časopis Science.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!