Fürstenberská zahrada je po rekonstrukci | E15.cz

Fürstenberská zahrada je po rekonstrukci

Obnova známé a unikátní Fürstenberské zahrady pod Pražským hradem skončila. Historická místa se opět stávají zelenou zónou pro veřejnost v srdci naší metropole.

O investici téměř 200 milionů korun se podělilo hlavní město Praha, zdroje fondů Evropské unie a státní rozpočet. Fürstenberská zahrada je nejvýchodnější a největší ze souboru palácových terasových zahrad pod Pražským hradem. Rozkládá se na ploše 1,55 hektaru, její šíře je 130 metrů a celková výška 10 teras od rovinné části zahrady činí 35 metrů. Délka těchto teras měří téměř jeden kilometr. Z hlediska historického se řadí k ojedinělým ukázkám zahradní architektury, které dnes už jen tak nenajdeme, a to nejen v rámci České republiky, ale i památných regionů v Evropě. Návštěvníci mají možnost procházet se v největší z palácových zahrad, jejichž citlivá obnova začala již před léty. Přímo pod Pražským hradem tak vzniká nové odpočinkové centrum, které nabídne Pražanům i hostům tohoto města nové a nevšední prožitky. Rekonstrukční práce na obnově terasovitých zahrad patřily bezesporu k nejnáročnějším akcím památkové péče v historii samostatné České republiky. Hlavní město Praha pověřilo v roce 1999 zpracováním projektové dokumentace na revitalizaci této palácové zahrady architektonický Atelier MEPRO.

V následujících letech byly vytvořeny pasporty a projektová dokumentace. Projekt zahrnoval jak obnovu stavebních objektů a zeleně, tak i zcela nové inženýrské sítě.

Zajímavostí tohoto architektonického a malebného zahradního koutu v těsné blízkosti sídla panovníků je obnova dvou oranžerií ve střední části zahrady, v horní části bude návštěvníkům k dispozici pavilonek s občerstvením a sociálním zázemím. Zahradníci zde vysázeli přes 3500 květin, 8500 dřevin a 2200 růží.

Večerní prohlídky umožní nově instalované osvětlení. Na financování celé akce se podílelo hlavní město Praha a strukturální fondy EU. Celkové náklady revitalizace byly téměř 200 mil. korun, kde podíl strukturálních fondů a státního rozpočtu činil 125 mil. korun. Generálním dodavatelem stavby byla společnost SKANSKA CZ. „Jde o unikátní počin v oblasti rekonstrukce památek.

Těsně zde spolupracovaly snad všechny obory a řemesla, co památková ochrana zná – od archeologů přes kamenosochaře a štukatéry až po botaniky citlivě revitalizující vzácné přírodní dědictví ojedinělé zahradní architektury. Mám velmi příjemný pocit, že největší palácová zahrada v Praze opět okouzluje svým půvabem a nabízí jedinečný pohled na meandrující Vltavu a naše překrásné město,“ uvedl náměstek pražského primátora Pavel Klega.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!