Hroby padlých vojáků jsou on-line | E15.cz

Hroby padlých vojáků jsou on-line

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na Opavsku za války padly tisíce vojáků. Příbuzní si teď jejich hroby mohou najít na internetu.

Nejkrvavější akcí druhé světové války na území dnešní České republiky byla ostravsko-opavská operace, při které na jaře roku 1945 padly tisíce vojáků Rudé armády i wehrmachtu. Mrtvé jejich spolubojovníci pohřbívali tam, kde zemřeli. Na návsích, polích, u křižovatek, na hřbitovech. Hromadně i zvlášť. Příbuzní si teď mohou místo jejich posledního odpočinku najít na webu.
Evidence padlých nebyla po tolika letech jednoduchá. „Ještě v závěru války začali sovětští vojáci zpracovávat soupisy jmen svých padlých, pomáhaly jim v tom vznikající národní výbory,“ líčí vedoucí hrabyňského památníku Jana Horáková. Hned po válce se exhumovaná těla Sovětů přesunula na hřbitovy. V případě německých vojáků byla situace složitější a k jejich přesunu ze slezských obcí do Opavy došlo až po listopadu 1989.
Při hledání jmen vojáků pomohly archivy i Mezinárodní červený kříž. Evidence však není úplná, pořád se doplňuje a tisíce jmen stále chybí. Například z dvaceti tisíc mrtvých vojáků Rudé armády je třináct tisíc stále anonymních. „Příbuzní se na nás obracejí nepřetržitě. Jak z ruské strany, tak z německé. I rodiny volyňských Čechů, kteří padli v bojích jako příslušníci 1. československého armádního sboru,“ dodává Horáková. Na webu http://valecnehroby.army.cz si mohou lidé najít konkrétního vojáka i hrob.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video