Jak měnit města k lepšímu? Newyorský architekt přestaví svoje vize pro Prahu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Jak měnit města k lepšímu? Newyorský architekt přestaví svoje vize pro Prahu

Petra Jansová

Petra Jansová

Newyorský architekt a urbanista Tobias Armborst ze studia Interboro představí v Praze osvědčené metody, jak města přetvářet na otevřená a dobře přístupná místa s dostatkem prostoru, ve kterých se lidé cítí dobře. Jako jsou ulice a veřejná prostranství bez bariér, jako v případě Prahy mnohdy zbytečných zábradlí.

Armborstova přednáška navazuje na aktuální výstavu CITYBLOK, která se věnuje překážkám ve veřejném prostoru. “Lidé by se neměli přizpůsobovat městu, ale město lidem. Mělo by být otevřenější, bez zbytečných bariér,” řekl na výstavě pražský primátor Zdeněk Hřib.

Příkladem může být obyčejné zábradlí. Pozitivní funkci plní před školami a na zastávkách, kde brání střetu lidí a aut. Spekulovat nad jeho užitečností je ale možné v případě oplocování zelených ploch, kde brání lidem v posezení na trávníku.

V porovnání se zahraničím je zábradlí v Čechách nebývale mnoho a používá se pro řešení různých problémů ve městě. Podobnou kategorií jsou přechody pro chodce. Jen v Praze jich je zhruba deset tisíc, přesto na mnoha místech chybí nebo jsou mimo přirozené trasy pohybu lidí.

Do Prahy se sjedou urbanisté z celého světa. Řešit budou regeneraci měst

Zároveň je v metropoli mnoho nadchodů či podchodů, které obyvatelům evokují spíše zápach nebo možnost přepadení, než bezpečné překročení silnice.

"Vybrali jsme 17 objektů, které se nejčastěji objevují ve městě a popsali jejich výhody i nevýhody. Ve městě je lidé mohou potkávat na každém kroku a jejich přítomnost se zdá být nezbytná. Zvyšují bezpečnost, zpřístupňují nepřístupné, umožňují pobývat venku. Plní svůj dílčí úkol, ale neexistuje pro ně systematický přístup – koncepce, která by brala v potaz širší souvislosti. S každým zdánlivě nevinným objektem se tak pojí složitější společenské téma, které výstava CITYBLOK předkládá,“ doplňuje ředitel IPR Ondřej Boháč. 

Kvalitní architektura vzniká i na vesnicích. Podívejte se na povedené realizace

Jde například o parkovací automat, lavičku, zábradlí, odpadkový koš nebo oplocení. Podobně, jako je současný virtuální veřejný prostor plný informací, je totiž městský veřejný prostor plný věcí. 

Tobias Armborst je architekt, urbanista, spoluzakladatel a stěžejní osoba významné a oceňované kanceláře Interboro se sídlem v Brooklynu nabízející tvořivou architekturu, městský design a plánování. Získal titul inženýr architekt na Rýnsko-Vestfálské technické vysoké škole v Cáchách a magistra na harvardské univerzitě GSD. Je docentem Architektonických a urbanistických studií na newyorské Vassar College. 

Řešení nedostatku bytů i stoupajících oceánů. Architekti představili šestiúhelníkové město

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!