Kladno: ráj toulavých psů | e15.cz

Kladno: ráj toulavých psů

Fejtková Veronika

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kladno trápí stovky toulavých psů. Strážníci je odchytávají každý druhý den.

Kladenští úředníci mají ve své evidenci zhruba sedm tisíc psů. Ve skutečnosti jich však podle místních strážníků v Kladně žije ještě asi o tři tisíce víc. Na černo. Každý druhý den odchytávají v ulicích města minimálně jednoho toulavého psa a vzkazují: naše kotce i útulky jsou už přeplněné, situace začíná být kritická.

„Došlo to tak daleko, že zajišťujeme jen psy, kteří jsou nebezpeční nebo ohrožují silniční provoz. Pro jiné psy už nemáme kapacity ani my, ani útulky. Od začátku roku jsme pochytali už sto sedmdesát zvířat,“ říká Olga Oliveriusová z kladenské městské policie. Vzpomíná například na případ, kdy dva agresivní psi napadli šestapadesátiletou ženu.

„Dva kříženci Německého ovčáka a Amerického stafordšírského teriéra jí pokousali levou nohu. Měla mnoho ran. Strážníci psy museli odchytit pomocí odchytové tyče,“ říká Oliveriusová. Důvodem kritické situace je podle ní především nezodpovědnost majitelů.

„Devět z deseti lidí, se o svého psa už nepřihlásí. Z části to může být i proto, že se bojí pokuty. Neuhlídání psa je porušením vyhlášky. Když se však někomu neztrácí ten samý pes pravidelně, majitele žádný výrazný postih nečeká,“ vysvětluje Oliveriusová. Zaplatit je třeba pouze za odchyt. Dá se předpokládat, že v následujících měsících přibude toulavých psů ještě výrazněji.

„Stává se, že lidé pod vánočním stromečkem naleznou živý dárek a mnohdy se o něj nemůžou nebo nechtějí postarat. Šťastnější zvířata najdou domov jinde, ta ostatní končí právě na ulici. A nejde jen o psy. Nedávno jsme odchytávali třeba hada. Byl úplně podchlazený,“ poukazuje Oliveriusová. Během října skončilo v klecích městské policie osmnáct zvířat.

Veterinář, pak útulek

Strážníci zvíře nejprve odvezou do veterinárního střediska ve Slánské ulici, kde ho prohlédnou veterináři. Pak, pokud se o ně nepřihlásí jejich majitel, putuje do psího útulku Bouchalka v Buštěhradě. „Strážníci nám sem vozí psy jednou týdně, vždycky v neděli. Jen ty velmi malé nebo hladkosrsté už během týdne. Většinou jsou zdraví,“ vysvětluje majitelka útulku Eugenie Sychrovská.

I ona musí denně řešit přeplněné kotce. „Toulavé psy, které neodchytí strážníci, často na ulici najdou jiní lidé a vozí je rovnou k nám. Stává se, že když tato zvířata nemůžeme přijmout, nálezci nám je prostě nepozorovaně přivážou k plotu a odjedou,“ stýská si Sychrovská. S odchytem nejrůznějších zvířat má u kladenské městské policie mnoho zkušeností strážník Jiří Pařez. Ačkoliv ho nejvíce zaměstnává odchyt psů a koček, specializuje se především na hady. „Každý strážník musí být vyškolený na odchyt psů. Hadi jsou moje specialita. Už léta je chovám,“ říká Pařez, který se při práci setkal s poměrně širokou zvířecí škálou.

„S netopýry, holuby, odchytávali jsme dokonce také velblouda, pštrosi, koně nebo prasata,“ vypráví strážník. Letos v září s kolegy vyjížděl „lovit“ například trojici oslů, kteří utekli z cirkusu. V půl třetí ráno se poklidně procházeli ulicemi tak dlouho, dokud si jich nevšimli lidé.

„Lákání na pamlsky“

„Podařilo se nám sehnat majitele, na kterého byli zvyklí. Bylo to tudíž jednodušší. Většinou se zvířata snažíme nejdříve nalákat na nějaký ten pamlsek,“ říká strážník. Ne každý odchyt však končí šťastně. „V areálu Poldi spadl do asi patnáct metrů hluboké jámy německý ovčák. Možná ho dolů někdo hodil. Podařilo se nám ho vytáhnout, ale byl tak vyhladovělý, zesláblý a zraněný, že ho musel veterinář utratit,“ uzavírá Pařez.

Autor: Fejtková Veronika

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video